
Žene čak pet puta češće od muškaraca obolijevaju od bolesti krvnih žila, stoga češće imaju i probleme s nogama – umor, oticanje, ispucale kapilare… Francusko istraživanje na uzorku od 22.000 žena pokazalo je da njih više od 70 posto ima problema s usporenim povratkom krvi prema srcu. Zbog prekomjerne tjelesne težine, nedovoljne aktivnosti i nezdravih prehrambenih i životnih navika, pokazalo je isto istraživanje,sve se više spušta dob u kojoj žene prvi put počinju osjećati probleme snogama: danas čak 32 posto žena mlađih od 35 godina pati od navedenih teškoća. Utjeha je što se barem dio tih tegoba može prevenirati i ublažiti, a pravila i mjere opreza su jednostavni i lako dostupni, piše vita.jutarnji.hr.
Utjecaj hormona
Zašto žene češće od muškaraca pate od problema cirkulacije u nogama? Zato što djelovanje ženskih hormona pospješuje opuštanje mišićnog i elastičnog tkiva stijenke žila. Osim toga, bogati splet žila u maternicipovezan je sa žilama u bedru: stoga trudnoća, predmenstrualna faza ili neke ginekološke bolesti mogu blokirati protok krvi u tom spletu žila, što se odražava i na cirkulaciju nogu.
Ako se na nogama pojave varikoziteti (tamne, proširene i krivudave žile) ili ako navečer osjećate težinu ili trnce u nogama ili vam otiču zglobovi, obratite se liječniku (specijalistu angiologu ili vaskularnom kirurgu). Prve mjere koje se obično poduzimaju su kontrola tjelesne težine, blago povećanje tjelesne aktivnosti te nošenje elastičnih čarapa. U težim slučajevima liječnik može preporučiti terapiju specifičnim lijekovima ili kirurški zahvat.
"Popucale" kapilare
Vidljive, tzv. popucale kapilare (u stručnoj terminologiji teleangiektazije) proširenja su površinskih krvnih žilica, no one nisu nužno simptom slabe cirkulacije. Ovaj estetski problem muči mnoge žene, ali srećom može se liječiti – sklerozacijom ili laserom. Obje metode, svaka na različit način, zatvaraju kapilare. Budući da se primjenjuju kod vrlo malih žila i na ograničenom području tijela, kod stručnog izvođenja obje su terapije bez kontraindikacija.
Limfnom drenažom protiv otečenosti
Limfna drenaža je velika pomoć u slučaju edema i otečenosti nogu. To je najučinkovitija masaža protiv venske staze prouzročene lošom cirkulacijom. Laganim pritiscima na limfne čvorove aktivira se protok limfe, čime se ujedno pospješuje uklanjanje suvišne tekućine iz tkiva.
Čak i kad se tretira samo određeno područje (primjerice samo noge iliruke), s masažom uvijek treba početi od vrata, gdje se nalaze glavni kanali kojima se limfa usmjerava po cijelom tijelu. Dakle, najvažnije jeosloboditi te kanale i učiniti ih protočnima jer bi u suprotnom mogli ostati zagušeni zbog daljnjeg ručnog premještanja tekućine. Trajanje masaže razlikuje se ovisno o zoni koja se tretira. Limfna drenaža donjihudova treba trajati barem jedan sat, a obavlja se sporim pokretima glađenja i blagih pritisaka. Limfne čvorove ne treba gnječiti, već ih samo lagano stimulirati prateći prirodan ritam protoka limfe i krvi u organizmu (to je razlog zašto stručnjaci ne preporučuju limfnu drenažu aparatima: ona može biti previše traumatična za limfne čvorove). Naprotiv, ova metoda, koja se naziva Vodderovom limfodrenažom, po imenu njemačkog liječnika koji ju je osmislio, predviđa točno određen broj pokreta ruku koje treba izvoditi polako jer moraju pratiti brzinu protoka limfe. Rezultati su odlični i trajni, pod uvjetom da se obavi najmanje 10 – 20 tretmana (2 – 3 tjedno), i to u kombinaciji s odgovarajućom dijetnom prehranom i umjerenom tjelesnom aktivnošću. Edemise postupno povlače i celulit se smanjuje jer se zajedno s limfom uklanjaju otpadne tvari i otrovi koji uzrokuju tu neestetsku pojavu. Limfna drenaža se ne preporučuje u slučaju upala u akutnoj fazi jer bi stimulacija limfnih čvorova pospješila širenje klica i bakterija u organizmu.
Je li depilacija voskom štetna?
Vosak za depiliranje ne šteti kapilarama jer se one nalaze u dermi, dakle ispod površine kože, te ih povlačenje trake s voskom ne oštećuje. Ipak, depilaciju voskom treba raditi na pravilan način te obavezno nakondepiliranja na kožu nanijeti umirujuću kremu.
Kako protiv tegoba?
Gotovo svaka žena koja pati od limfne ili venske insuficijencije žalise na iste probleme: od otečenosti gležnjeva do vidljivih kapilara, od grčeva do trnaca u nogama. Ovisno o životnim navikama i tjelesnoj formi,tegobe osciliraju. Stoga će osobe koje puno vremena provode na nogama imati najviše problema s otečenim gležnjevima u večernjim satima, a osobe s prekomjernom tjelesnom težinom osjećat će težinu u nogama. Kako si pomoći? S prvim danima proljeća, kad toplina počinje uzrokovati širenje žila, valja početi primjenjivati male trikove koji će vam olakšati stanje.
• Otečeni gležnjevi navečer
Ovaj problem naziva se i večernji edem: ujutro noge, gležnjevi i stopala imaju normalne dimenzije, no što se više bliži večer, otiču i debljaju se te ne možete dočekati da izujete cipele. Osim slabe cirkulacije, uzrok može biti i nepravilno držanje tijela.
Što učiniti: svaku večer najmanje 15 minuta držite noge u zraku.
• Dehidrirana koža
Kožavam je mekana i dovoljno hidrirana na cijelom tijelu, osim na nogama gdje se stalno ljušti. I to je jedan od simptoma venske insuficijencije.
Što učiniti: za hidrataciju kože upotrebljavajte kreme na bazi biljaka poput ginko bilobe, poznatih po stimulativnom djelovanju na površinsku cirkulaciju.
• Nakupljanje celulita
Pogađa prvenstveno bedra i koljena, posebno ako već postoji problem scirkulacijom limfe, uz što se s vremenom mogu pojaviti i problemi s venskom cirkulacijom.
Što učiniti: pripremite kupku zagrijanu na 34 – 36 Celzijevih stupnjeva u koju ste stavili 1 kg kuhinjske soli.
• Crvene i plave mrlje
Osim krhkosti kapilara, koja je često nasljedna, postoji i predispozicija za vensku stazu koja uzrokuje pojavu varikoziteta.
Što učiniti: izbjegavajte dugo i nepomično stajanje. Naviknite se na nošenje elastičnih čarapa sa stupnjevanim pritiskom, no isključivo uz dogovor s liječnikom.
• Grčevi u listovima
U teškim i bolnim nogama često osjećate probadanje, grčeve i trnce. To su tipični simptomi venske staze.
Što učiniti: spavajte s lagano podignutim nogama (dovoljno je 10-15 cm u odnosu na visinu srca): ispod stopala stavite jastuk. Jedite agrume, kivi i brokulu jer vitamin C jača stijenke žila.
• Umorne i teške noge
Vaša je cirkulacija u redu, ali vrućina uzrokuje širenje vena te, posebno u proljeće, često osjećate umor u nogama.
Što učiniti: nastojte se što više kretati. Svakih sat vremena ustanite od stola i hodajte nekoliko minuta, uspinjite se stubama umjesto dizalom, prilikom penjanja stubištem visoko podižite koljena. Kod kuće hodajte pet minuta u kadi do gležnja ispunjenoj hladnom vodom.
Pogledajte potplate
Jeste li ikad obratili pažnju na to kako vam se habaju potplati na cipelama? Vjerojatno niste, no trebali biste, jer ako habanje nije ravnomjerno po cijeloj površini đona (na primjer, ako je desna strana istanjenija od lijeve), znači da je vaše držanje nepravilno. To je važno, jer pravilna potpora stopala utječe na cirkulaciju krvi, time i na zdravlje nogu. Iskrivljenost kralježnice,prouzročena lošim držanjem, stresom, traumama ili nepravilnim kretnjamai ozljedama zdjelice često su uzrok brojnih problema donjih udova, poput spuštenih stopala ili čak različite dužine nogu.
Ako se stopala ne oslanjaju o tlo na ispravan način, list ne može u potpunosti obaviti svoju funkciju pumpanja krvi prema srcu (to je vrlo važan mehanizam, koji se naziva drugom srčanom pumpom). Posljedica je usporavanje cirkulacije krvi i limfe te otečenost i težina u nogama.