
Svi znamo priču o nestvarno lijepom, ali oholom Narcisu koji je kažnjen zbog svoje okrutnosti prema djevojkama. Utopio se u jezeru zaljubljeno gledajući svoj odraz, da bi na istome mjestu nikli narcisi koji se i danas vole ogledati u vodi. Unatoč tome, cvijet sunovrata simbolizira prijateljstvo, a narcisi su zahvaljujući svojoj neusporedivoj ljepoti i lakoći uzgoja među najpopularnijim vrtnim i rezanim cvjetnicama, piše slobodnadalmacija.hr.
Upravo ovih dana naracisi dolaze u puni cvat, vrtovi na kontinentu i u Dalmaciji zažutjeli su se od njihovih glavica, a vrtlari sa zadovoljstvom uživaju u plodovima truda koji su uložili jesenas sadnjom ovih lukovica.
Sunovrati su porijeklom s Mediterana, domovina im je Iberski poluotok, sjeverna Afrika i Bliski istok. Poznato je više od 50 vrsta narcisa, ali i mnogo križanaca, dok službena “banka podataka” na popisu navodi čak 13 tisuća hibrida narcisa.
Ove proljetnice jedinstvena su i prepoznatljiva izgleda jer u središtu cvijeta imaju krunu oblika trube, te zvjezdasti prsten od šest latica. Trubica je često kontrastne boje prema laticama, a nijanse se kreću od zlatnožute, žuto-bijele, žute i narančaste, limunasto zelene, pa sve do potpuno bijele.
Postoje jednostavne i dupli kultivari, a svaka stabljika ovisno o vrsti nosi jedan ili više cvjetova, među kojima posebnu vrijednost imaju hibridi koji mirišu. Bez problema rastu u različitim mjestima u vrtu jer dobro podnose i sunčana mjesta na travnjaku ili na gredici, kao i zasjenjena mjesta pod stablima i grmljem.
Malo je znano da samo ime potječe od grčke riječi “narke” za san i obamrlost, te da lukovice i lišće narcisa sadrže alkaloid likorin, koji izaziva grčeve, glavobolju, dermatološke probleme, čak i trovanja, što ih svrstava u skupinu prelijepih, ali potencijalno fatalnih biljaka.
No, u moderno doba narcisi nose pozitivnu poruku. Početkom proljeća u svim gradovima održava se Dan narcisa, humanitarna akcija prodaje narcisa, a prikupljeni novac koristi se za prevenciju i rano otkrivanje raka dojke.