
Leptiri spadaju među najljepša bića na Zemlji, a navodno raspoznaju idobre vibracije, pa mjesto na kojem ima leptira ne može biti pod utjecajem loše energije. Ali na svijetu je leptira sve manje iz dana u dan, mnoge vrste su pred izumiranjem zbog pesticida i gubitka prirodnih staništa, piše slobodnadalmacija.hr.
Ipak, većina ljudi uživa u letu, ljepoti krila i raznovrsnosti boja leptira, pa nema razloga da im i u svome vrtu ne vratimo dio prirode koji smo im oteli. Pa, zašto malo prirodne magije ne biste unijeli u vlastiti vrt, a najbolji je način da na vlastitu okućnicu unesete šarenučaroliju i zasadite vrt upravo za leptire. Za to valja proučiti koje vrste leptira žive na vašem području i saznati koje je cvijeće omiljena “paša” svakog od njih.
U pravilu uredno oplijevljene gredice ruža, gladiola ili ljiljana nisu im zanimljive jer su siromašne nektarom, a svaki leptirić boljom ćetrpezom proglasiti seoski, pomalo zapušteni vrt pun jednostavnog cvijeća. U njemu se treba naći cvijeće čijim se nektarom hrane odrasli leptiri, no možemo zasaditi i bilje čije lišće rado jedu gusjenice koje,osim kupusnjača i trava iz civiliziranih vrtova, više vole zapuštene dijelove s koprivama i čičkom.
Slobodno ostavite rasti samonikle maslačke, zvončiće, djetelinu, tratinčice, različke i grahorice, a kod sadnje grupirajte cvjetove kako bi leptiri lakše pronašli biljku koju vole, jer bolje primjećuju skupinu nego pojedinačne primjerke. Cvijeće jarkih boja jakih mirisa, poput lavande, najbolji su izbor, a leptiri prije svega obožavaju ljubičastu i žutu boju.
Uz to, traže cvijeće koje obiluje nektarom, poput leptirova grma (Buddleia officinalis) koji je pravo okupljalište šarenoga društva. U rano proljeće jaglaci i narcise, pa gušarka, šeboj, lunarija, plavi jastučac i žuta tarica, zatim jorgovan, a ljeti odoljen, mačja trava, turski karanfil i ivančice. Pogodite li pravu kombinaciju, ljepokrili kukci krasit će vašu okućnicu od prvih proljetnih sunčanih dana sve do kasne tople jeseni.
Vole se sunčatiKad birate vrt za leptire, vodite se time da ne vole vjetar. Dok jedni traže osunčane livade, drugi vole sjenovita područja, aidealna kopija prirodnog staništa bit će zaštićeni, sunčani travnjak s hladom grmlja i stabala u blizini. Dodajte glatko kamenje kako bi se leptiri imali na čemu sunčati. |
50 tisuća vrstaU svijetu je poznato više od 150 tisuća vrsta leptira, u srednjoj Europi živi preko 4000 vrsta, a u Hrvatskoj oko 3000, među kojima je 186 danjih vrsta leptira. Leptiri žive u područjima do 2000 metara nadmorske visine. |