
Ne dopustite da glaukom zatamni vaš život − slogan je pod kojim se ovegodine obilježava svjetski dan borbe protiv te bolesti, s ciljem da sešto više podigne svijest ljudi o njoj.
Glaukom je vodeći uzrok sljepoće kod osoba starijih od 40 godina, aglavni je problem, kako poručuju iz Sekcije za glaukom Hrvatskogoftalmološkog društva, što pacijenti često ne znaju da ga imaju jer jeto bolest bez simptoma, no njezinim pravodobnim otkrivanjem šteta semože spriječiti.
− Glaukom se često naziva i “tihim kradljivcem vida” jer u većinislučajeva nema boli ni simptoma sve do trenutka kad je očigledan gubitakvida i kad su te promjene u pravilu nepopravljive − upozorava prof. dr.Lovre Bojić, predsjednik Sekcije za glaukom i oftalmolog u KBC-u Split,naglašavajući da je borbi protiv te bolesti ove godine posvećen cijelitjedan, od 11. do 17. ožujka, tijekom kojega su aktivnosti oftalmološkihdruštava u cijelom svijetu usmjerene na rano otkrivanje glaukoma.
Začepljenje sitnih otvora
Riječje, objašnjava prof. dr. Bojić, o skupu poremećaja koji uključujepovišenje očnog tlaka, oštećenje vidnog živca i oštećenje vidnog polja. Unarodu se često naziva i zelenom mrenom, zbog sivo-zelenog odsjaja lećena zahvaćenom oku.
− To je bolest koju sami teško možete prepoznati,jer uglavnom ne izaziva nikakve posebne smetnje. Međutim, vaš će jeoftalmolog vrlo lako otkriti mjerenjem očnog tlaka i pregledom očnepozadine.
Dodatne pretrage, kao što su pregled vidnog polja i optičkakoherentna tomografija (OCT), mogu otkriti stupanj u kojem se bolestnalazi i je li došlo do oštećenja drugih osjetljivih struktura u oku i ukojoj mjeri. Dakle, iako glaukom zvuči kao osuđujuća bolest, to nijetako pod uvjetom da se otkrije na vrijeme.
Nakon 40. godine trebalo bise stoga detaljnije kontrolirati kako bi se na vrijeme uvidjelo prijetili opasnost od glaukoma − naglašava prof. dr. Bojić.
Važnost pregleda
Najčešći uzrokglaukoma je začepljenje sitnih otvora ispred šarenice u očnom kutu krozkoje očna vodica istječe u krvotok. U tom slučaju očna vodica slabijeistječe, pa se povećava očni (intraokularni) tlak, a takvo stanje dovodido pojačana pritiska na očni živac.
− Zbog toga se živac oštećuje ipropada, što rezultira postupnim gubitkom vida. Postupno se sužava vidnopolje, koje završava nepovratnim potpunim gubitkom vida, tj. sljepoćom.Normalne vrijednosti očnog tlaka kreću se od 11 do 21 milimetara žive(mmHg).
Ipak, danas znamo da te granice ne vrijede za sve, nego da jenormalna vrijednost očnog tlaka individualna, odnosno normalna je ako nedovodi do promjena u vidnom polju, funkciji i anatomiji vidnog živca.Upravo zbog te činjenice važan je cjelokupan oftalmološki pregled, a nesamo mjerenje očnog tlaka − poručuje prof. dr. Bojić.
Riskantne skupine
Glavni su činitelji rizika za razvoj glaukoma visinaočnog tlaka i dob. Iako se glaukom najčešće pojavljuje kod ljudistarijih od 50 godina, preporuka je da sve osobe nakon 40. godine baremjednom u dvije godine kontroliraju očni tlak. Ako je nekom od članovaobitelji dijagnosticiran glaukom ili povišene vrijednosti šećera u krvi,šanse za dobivanje glaukoma tim su veće. Ostali su činitelji rizikakratkovidnost, tanja rožnica i genske mutacije.