
Birajte moćno voće
Svaki dan popijte čašu kašastog soka od šipka ili borovnica (jednostavno ih sameljite u kuhinjskom mikseru). Istraživanja su pokazala da te dvije vrste voća sadrže tvari koje usporavaju rast stanica nekih vrsta tumora.
Isprobajte grčke i talijanske specijalitete
Prijeđite na mediteransku prehranu koja obiluje voćem, povrćem, maslinovim uljem, cjelovitim žitaricama, mahunarkama i orašastim plodovima. Pokazalo se da osobe koje se hrane na taj način, te uz to redovito vježbaju i ne puše, imaju čak 60 posto manji rizik za razvoj tumora.
Pripazite na tjelesnu težinu
Prema najnovijim istraživanjima, više od 90.000 smrtnih slučajeva godišnje uzrokovanih rakom posljedica je prekomjerne tjelesne težine. Čak i samo 5 kilograma viška može uzrokovati pojačano lučenje spolnih hormona, poput estrogena, te tako povećati rizik od razvoja raka dojke ili maternice. Osim toga, to je dovoljno i da se u tijelu pokrenu upalniprocesi, koji su podloga za razvoj mnogih drugih vrsta tumora. Stoga jednom tjedno stanite na vagu i, ako primijetite da pokazuje veći broj, malo intenzivnije vježbajte i malo manje jedite nekoliko dana dok se ne vratite na normalnu tjelesnu težinu. Imajte na umu da je lakše popravitistvar kad su samo dva-tri kilograma viška nego kad ih se nakupi deset.
Začinite život
Priprema mesa na visokim temperaturama uzrokuje stvaranje kancerogenih tvari, takozvanih heterocikličkih amina (HCA). No, štetne posljedice možete ublažiti ako prije pečenja meso marinirate u ulju s dodatkom aromatičnog bilja (posebno češnjaka i bosiljka). Istraživanja su pokazala da se na taj način razina HCA može smanjiti čak za 40 posto.
Kurkumu u kuhinju
Ova začinska biljka žute boje snažan je prirodni antioksidans i protuupalno sredstvo, a istraživanja su pokazala i da djeluje na rak jednako kao takozvani pametni lijekovi: uništava kancerogene stanice, dok zdrave ostavlja netaknutima. Osim toga, odlična je i kao zaštita od mnogih vrsta tumora.
Budite fit
Barem 30 minuta znojenja dnevno smanjuje rizik od razvoja raka debelog crijeva, dojke i endometrija za 20 do 30 posto. Stoga svako jutro odvojite pola sata za jogging ili plivanje ili poslijepodne otiđite u teretanu, na partiju tenisa, vožnju biciklom ili neku drugu tjelesnu aktivnost.
Kontrola usne šupljine
Rak usne šupljine je u stalnom porastu, posebno među osobama u dobi između 20 i 40 godina, a znanstvenici smatraju da je uzrok virus HPV koji se prenosi oralnim seksom. Ako vaš zubar nema običaj kontrolirati usnu šupljinu, zamolite ga da to učini svaki put prije nego što započne spregledom i popravljanjem zuba.
Stop šećeru
Prosječna osoba godišnje konzumira oko 90 kilograma šećera, što je čak pet puta više od preporučene količine. Prevelika količina šećera može djelovati poput gnojiva na stanice raka potičući njihov rast i širenje. Stoga zaslađena pića i napitke zamijenite nezaslađenim čajem začinjenim limunovim sokom ili prirodnom, gaziranom mineralnom vodom.
Razmazite se
Istraživanja su pokazala da postoji neosporiva veza između stresnih psiholoških i emotivnih stanja i povećanog rizika za razvoj nekih bolesti, uključujući i rak. Stoga je jako važno da naučite svaki dan izdvojiti malo vremena samo za sebe: to će vam pomoći da smanjite osjećaj tjeskobe i dati osjećaj da ponovno imate kontrolu nad svojim životom. Masaža, dobra knjiga, sauna… bilo što u čemu uživate i što vas opušta bit će dobar izbor.
Mislite i djelujte "zeleno"
Nakon testiranja više od 20 renomiranih proizvoda za čišćenje utvrđeno je da otpuštaju čak do sedam kancerogenih tvari koje nisu navedene na njihovim deklaracijama. Kao najopasniji za zdravlje pokazalisu se osvježivači zraka i sredstva za čišćenje kupaonice i zahoda.
Prijedlog: prijeđite na djelotvorne i neškodljive recepte naših baka – ocat i sodu bikarbonu.
Okrenite leđa plastici
Nikada ništa ne kuhajte i ne grijte u mikrovalnoj pećnici u plastičnoj posudi. Ftalati i bispenol A (BPA), koji mogu prijeći u hranukad se plastika zagrije, ponašaju se kao hormoni te mogu povećati rizikza razvoj određenih vrsta tumora, uključujući tumor jajnika i dojke.
Prijedlog: umjesto plastike, upotrebljavajte keramičko ili stakleno posuđe namijenjeno za kuhanje u mikrovalnoj pećnici.
Navalite na bobičasto voće
Sve vrste bobičastog voća sadrže elagičnu kiselinu, fitokemikaliju zakoju je dokazano da usporava rast tumora i pomaže u izlučivanju kancerogenih tvari iz tijela.
Zavolite brokulu
Poput svoje "rođakinje" cvjetače, i brokula sadrži sulforafan i indol-3-karbinol, moćne molekule koje sprečavaju da se prekancerozne stanice razviju u tumor.
Ojačajte imunitet
Niske razine vitamina D mogu se povezati sa oko 85.000 smrtnih slučajeva godišnje uzrokovanih rakom. S druge strane, dovoljna količina tog vitamina u organizmu može čak za 50 posto smanjiti rizik od raka dojke i debelog crijeva.
Prijedlog: uzimajte nadomjestak prehrani na bazi vitamina D, i to u količini od 1000 IU dnevno.
I konzerve nose rizik
Prema nanovijim istraživanjima BPA nije prisutan samo u plastici, većje ta štetna kemikalija pronađena i u unutrašnjoj oblozi konzerva. Stoga dajte prednost svježem ili smrznutom povrću, a konzerve izbjegavajte.
Više vlakana u prehrani
Vlakna mogu smanjiti broj potencijalno kancerogenih polipa u debelom crijevu. Stoga jedite žitarice koje sadrže najmanje 4 grama vlakana po obroku. Ukupno dnevno biste trebali u organizam unijeti 25 g vlakana.
Što više luka, to bolje
Luk, jednako kao i češnjak, poriluk, vlasac i kozjak, sadrži sumpornespojeve koji štite od kancerogenih promjena u debelom crijevu, dojci i plućima.
Pregledi koji spašavaju život
Dr. med. Tihana Mazalin, spec. ginekologije i porodništva
Rano otkrivanje raka dojke i raka grlića maternice znatno je smanjilosmrtnost od tih bolesti. Stoga bi redovite dijagnostičke pretrage za otkrivanje tih bolesti trebale biti debelim slovima upisane u rokovnik svake žene. Evo koje preglede i pretrage ne smijete zanemariti.
Za rak dojke:
– samopregled dojki svaki mjesec između 5. i 10. dana ciklusa
– ultrazvuk dojki svakih 6 do 12 mjeseci (preporuka za žene mlaže od 40 godina)
– mamografija svake dvije godine, osim ako onkolog ne odredi češći ritam pregleda.
Za rak vrata maternice:
– redoviti ginekološki pregledi jednom godišnje koji uključuju uzimanje Papa-testa
– ako je Papa-test pokazao promjene na stanicama, potrebna je daljnjaobrada: brisevi vrata maternice, tipizacija HPV-a, kolposkopija, ciljana biopsija i konizacija (lasersko ili kirurško uklanjanje promijenjenog dijela vrata maternice).