
Kad ste posljednji put bili u potpunoj tišini i možda čak uspjeličuti zvukove prirode? Ako živite u gradu, vjerojatno se i ne sjećatekada je to bilo, jer život u gradu znači stalnu buku. Ona nas proganjačak i u trenucima odmora i opuštanja: od preglasne muzike u barovima ikafićima do neprekidne zvonjave mobitela u tramvajima i na javnimmjestima. Naime, buka ne napada samo vaše uši već, iako to neprimjećujete, ostavlja posljedice i na vašem zdravlju. Upravo se zbogtoga akustično zagađenje smatra jednakim problemom kao smog. Kako bistese zaštitili od nje i sačuvali zdravlje, prvo morate znati nekolikoosnovnih činjenica o štetnosti buke za zdravlje.
Može li se buka smatrati zagađivačem?
Da, jer ako je prejaka – iznad 75 decibela – postaje štetna poputsporodjelujućeg otrova. A to je granica koja je prekoračena svaki putkad moramo podići glas da bi nas osoba s kojom razgovaramo mogla čuti.Takvu situaciju možemo podnositi najviše sat ili dva: nakon toga, iakonije oštećen, sluh je pod stresom.
Kada je sluh ugrožen?
Svaki put kad jačina buke prijeđe 80 decibela, kao što je slučaj narock koncertima, u gradskom prometu, a često i u kafićima. No, pragpodnošljivosti varira od osobe do osobe: neki ljudi posljedice moguosjetiti za vrlo kratko vrijeme, a neki su u stanju satima podnositiakustično bombardiranje.
Koji su znakovi upozorenja?
Naše tijelo nas upozorava na prve znakove patnje sluha. Kad se javiosjećaj otupljenosti ili se čuju šumovi i zujanje (akufeni), znači daje već došlo do zasićenja bukom. Akufeni zapravo ukazuju na gubitakfunkcije slušnog živca koji omogućuje prijenos zvukova. Drugimriječima, akufeni su znak za uzbunu te za trenutačnu i prolaznugluhoću: najbolje bi bilo prekinuti takvo akustično bombardiranje,odnosno izaći iz bučnog prostora. Ako to nije moguće učiniti, naprimjer ako je riječ o radnom mjestu, poželjno je nositi čepiće za uši.
Što se događa u organizmu?
U slučaju dugotrajne izloženosti buci postoji opasnost odhipoakuzije, to jest trajnog oslabljenja sluha. No, buka uzbunjujecijeli organizam koji pokreće svoje mehanizme obrane. Tlak se povisuje,mogu se javiti glavobolje, mučnina, kiselina u želucu, tahikardija,tjeskoba, razdražljivost, nesanica, pa čak i gubitak spolne želje. Toje razlog zašto je u zonama u kojima je noću jačina buke od 55 do 75decibela, prodaja sredstava za smirenje i za spavanje trostruko veća odone u mirnijim i tišim područjima.
Oprezno sa slušalicama
Muzika koju volite može biti vrlo ugodna i poticajna zvučna podloga,no ako za slušanje svojih omiljenih pjesama uvijek koristite slušalice,opasnost za zdravlje vaših ušiju znatno se povećava. Posebno akoslušate vrlo glasnu muziku, i to po nekoliko sati bez prekida.
Prestanite se bojati tišine
Barem u vlastitom domu izbjegavajte stvarati situacije stalnogbombardiranja zvukovima: uključite televizor ili radio samo onda kadzaista želite nešto čuti, a ne iz navike i straha od tišine.
Test sluha: obratite pažnju na sljedeće znakove
Vaši dani su ispunjeni bukom koja prelazi podnošljiv broj decibela?Riješite ovaj kratak test i provjerite koliki je rizik da ubrzoosjetite posljedice na svom sluhu: prepoznate li se u najmanje dva odsljedećih profila, potražite savjet otologa ili audiologa.
1. Imate poteškoće sa sluhom tijekom projekcija sinkroniziranihfilmova. Ako vam dio dijaloga obično promakne, otiđite na kontrolusluha.
2. Ako na telefonu čujete, ali zapravo ne razumijete veći dio riječi.
3. Kad sjedite za stolom s drugim ljudima, naprežete se da bistečuli sve što se govori. Ili primjećujete da imate poteškoće u praćenjukonverzacije između više osoba, na primjer kad ste na nekoj zabavi ilikad je u pozadini žamor ili muzika.
Novi auto? Da, ali tiši
Buka motora otežava konverzaciju i koncentraciju, a ako zbog poslaili drugih obaveza puno vremena provodite za volanom, bilo bi dobro darazmislite o manje bučnom autu. U svakom slučaju, odlučite li se nakupnju novog auta, osim na estetske karakteristike, potrošnju goriva ibrzinu, obratite pažnju i na jačinu buke koju stvara motor: taj podataknaći ćete i na informativnim stranicama automobilističkih časopisa.Idealna jačina? 60 decibela.
U potrazi za izgubljenim snom
U stambenim četvrtima broj decibela ne bi smio prelaziti 65 danju i55 noću. No, u gradu je to gotovo nemoguće. Neka istraživanja,provedena na 515 područja u 100 gradova, pokazala su da u jednoj od petulica buka prelazi 70 decibela. A posljedice takve buke osjećaju seprvo na snu, a potom i na općem zdravstvenom stanju.
Kako izbjeći posljedice
Postavite gotovo hermetičke izolacijske okvire i dvostruka stakla naprozore. Najkvalitetnija stakla pomoći će vam da jačinu buke smanjitečak za 20 decibela.
Kućanski aparati: iskušenje za živce
Prilikom kupovine provjerite jačinu buke koju uređaj proizvodi, akoja mora biti naznačena na etiketi ili u knjižici s uputama zakorištenje. Takva je provjera posebno važna pri kupnji klima-uređajakoji ostaje uključen neprekidno nekoliko sati, a noću može utjecati nakvalitetu sna. Ukratko: birajte uređaje s najnižim brojem decibela.
Koliko decibela
Bol
Raketna bomba 180
Mitraljez 170/160
Avion u letu, top 150/140
Avion na zemlji 130
Sirena, pneumatska bušilica, aerodrom 120
Smetnja
Rock koncert, disko klub, blanjalica, motori, automobilska truba, podzemna željeznica, teretna vozila, vlak 110
Nelagoda
Intenzivan promet, bučna tvornica 90
Ulica s prometom srednjeg intenziteta, tulum, tramvaj u zavoju, budilica 80
Zvonjava telefona, televizor podešen na najveću glasnoću 75
Normala
Ured, glas, radio i TV podešen na normalnu glasnoću 60
Kazalište, kućni ambijent 50
Tihi glas, cesta u prirodi, knjižnica, šuškanje papira 40
Mir
Šapat, noć u prirodi, šum lišća u šumi 20/10