
Velik broj žena nije zadovoljan vlastitim izgledom. Uglavnom smatraju da imaju previše kilograma ili da nisu dovoljno privlačne suprotnom spolu. Radi li se o tome da podcjenjujemo vlastite vrijednosti ili postoji neko drugo, unutarnje nezadovoljstvo? Kako stvaramo sliku o vlastitom tijelu za Vitu objašnjava prof. psihologije Ana Žele.
Taru (38), pravnicu, svi smatraju iznimno privlačnom. Vitka je, smeđe duge kose, izgleda puno mlađe, uvijek je nasmiješena. Jednog ljeta otišla je na more s dugogodišnjom prijateljicom. Prijateljica je bila iznenađena koliko se Tarin doživljaj vlastitog tijela razlikovao od shvaćanja drugih ljudi. Unatoč svakodnevnim komplimentima iz okoline, Tara se žalila da je preteška, da joj trbuh nije dovoljno zategnut i da su joj bedra preširoka. Prijateljica je primijetila i koliko Tara puno vremena provodi uređujući se, a koliko malo uživa u blagodatima godišnjeg odmora, kupanju i izlascima.
Subjektivna slika
Slika o vlastitom tijelu jedan je od elemenata samopoimanja. Odnosi se na percepciju, misli i osjećaje koje imamo u odnosu na naše tijelo i tjelesna iskustva. Ta je slika subjektivna. Ne postoji povezanost između te slike i objektivne realnosti. Faktori koji utječu na predodžbu o vlastitom tijelu su senzorna iskustva, promjene u tjelesnoj težini, socijalne i kulturalne norme, individualni stavovi vezani uz tjelesnu težinu i oblik tijela te biološke varijable.
Istraživanja su pokazala da su žene nezadovoljnije svojim tijelom nego muškarci. U jednom je istraživanju 64 posto žena izjavilo kako smatraju da su preteške i da trebaju smanjiti tjelesnu težinu za 4,5 kg, dok se 9 posto žena iz iste skupine smatralo gojaznima i bile su izrazito nezadovoljne tjelesnim izgledom. Nažalost, nezadovoljstvo vlastitim tijelom je toliko često da je počelo predstavljati "normalno" nezadovoljstvo. Radi se o razlici doživljaja osobnog tjelesnog izgleda i idealnog tjelesnog izgleda, koji je ponajviše određen društvenim standardima.
S kim se uspoređujemo
Zašto smo nezadovoljne vlastitim izgledom? Psiholozi navode tri moguća objašnjenja:
• Društvena usporedba – zadovoljstvo ovisi s kime se uspoređujemo. Rezultati istraživanja su pokazali da se osobe nezadovoljnije izgledom uspoređuju sa slavnim osobama poput pjevačica ili glumica, dok se osobe zadovoljne vlastitim izgledom uspoređuju s prijateljicama ili vršnjakinjama.
• Sociokulturni pristup – smatra se kako mediji određuju koje su tjelesne karakteristike prihvatljive, a koje nisu.
• Negativna povratna informacija – neka istraživanja su potvrdila hipoteze da negativni verbalni komentar utječe na nezadovoljstvo tijelom. Negativna povratna informacija u ranoj dobi, u obliku zabrinutosti za tjelesni izgled, povezana je s nezadovoljstvom tijelom i poremećajima hranjenja.
Promjena iznutra
Jedan od faktora koji snažno utječe na zadovoljstvo vlastitim tjelesnim izgledom je samopoštovanje, što su potvrdila i brojna istraživanja. Potvrđena je i obrnuta veza – doprinos nezadovoljstva tjelesnim izgledom samopoštovanju. To je logično jer je tijelo prvo što drugi ljudi zapažaju u susretu s nama. Tijelo je najizloženiji dio pojedinca i ne možemo ga sakriti, za razliku od osobina ličnosti koje ipak možemo prikriti u određenoj mjeri.
Ima načina kako si pomoći i osjećati se zadovoljnije u vlastitom tijelu. Primarno se trebamo okrenuti sebi i biti zadovoljnije izgledom, bez obzira na komentare drugih ljudi. Ako se mi same sebi sviđamo, sviđat ćemo se i drugima. Ponekad je bolje napraviti promjene u ponašanju nego promijeniti boju kose ili krenuti na dijetu. Ako smo mi zadovoljne i cijenimo sebe, naša okolina će to osjetiti. Vjerovali ili ne, kad smo optimistične, samopouzdane i dobro raspoložene, dobit ćemo najviše komplimenata za izgled. Promjena dolazi iznutra.
Naša Tara je nakon razgovora s prijateljicom shvatila da je previše kritična prema vlastitom tijelu i da prihvaćanje okoline puno više ovisi o tome kako će se ponašati prema drugima nego kako izgleda. Nakon razmišljanja i traženja povratnih informacija od svog najužeg kruga zaključila je kako treba biti usmjerenija prema drugima, veseliti se njihovim uspjesima, a manje biti fokusirana na sebe. Naučila je uživati u trenucima odmora, a prijatelji su joj rekli kako se njeno unutarnje zadovoljstvo vidi kao vanjski sjaj.
Kako se što bolje osjećati u vlastitom tijelu
Budite nježni prema sebi
Vlastito tijelo treba voljeti i njegovati. Neka vam briga o tijelu bude izvor zadovoljstva, a ne obaveza. Primjerice, svakodnevno nakon tuširanja mažite tijelo hidratantnim mlijekom, zimi mažite ruke zaštitnom kremom, redovito posjećujte frizera. I uživajte u tome.
Nemojte se zapustiti
Neka vam uzor budu Francuskinje; one se uređuju za svaki izlazak iz kuće, bilo da idu na tržnicu ili na večeru s prijateljima. Imaju svoje male rituale ljepote, koriste prirodnu kozmetiku, redovito odlaze frizeru i kozmetičarki i gdje god mogu idu pješice kako bi održale liniju. Jedu samo kad su gladne, ne jedu kako bi se utješile.
Radite na podizanju samopoštovanja
Ovo je najvažnija točka. Možete napisati popis stvari koje cijenite na svom izgledu. Povremeno ga pregledajte i dopunjavajte. Možete pročitati knjigu na temu razvoja samopoštovanja, izbor je velik i korist može biti višestruka. Ako ste izrazito nezadovoljni, potražite pomoć stručnjaka, psihologa. Tada se najčešće radi o unutarnjem nezadovoljstvu koje se manifestira kroz tijelo.
Koristite prirodno
Teška šminka i teška hrana ne čine dobro našem tijelu. Bolje je koristiti prirodnu kozmetiku, na decentan način. Našem će tijelu koristiti ako jedemo integralne žitarice, voće i povrće, prirodne sokove, zeleni čaj, mahunarke i orašaste plodove.
Družite se s pozitivnim ljudima
Za druženje birajte ljude koji na vas djeluju poticajno, koji vas uveseljavaju i koji su vam podrška.