
• Za stolom: hrana i piće protiv hladnoće
Kava da, ali u malim dozama
Vruća kava ispunjava nas energijom. No ne treba pretjerivati s temperaturom: jako vrući napici mogu izazvati znojenje. Ako ste na otvorenom i nekoliko minuta mirujete, znoj će se početi hladiti i… zbogom zdravlju. Osim toga, pripazite i na količinu kave: kofein (koji se nalazi i u čaju i čokoladi) ima neposredno dijuretičko djelovanje. Drugim riječima, potiče tijelo da izbacuje veću količinu vode te narušava sposobnost tijela da regulira i stvara vlastitu unutarnju temperaturu.
Jedna čašica? Ne, hvala
Jedan gutljaj crnog vina ili čašica žestokog alkoholnog pića prije izlaska na -5 stupnjeva? Budite oprezni: to je zavaravanje. Alkohol samotrenutačno pruža osjećaj topline jer širi krvne žile. No, ima i jednu posljedicu: otežava tijelu da zadržava toplinu te se ono puno brže hladi.
• Savjet? Zaboravite alkohol prije izlaska, ali i nakon povratka u zagrijani prostor. I u tom slučaju tijelo također treba zadržati vlastitu toplinu. Pričekajte da trnci od hladnoće prođu prije nego što posegnete za čašicom.
Dobro zdravlje za sve
Za borbu protiv hladnoće, za doručak se opskrbite potrebnom količinomenergije: šećeri (med ili pekmez), ugljikohidrati (2 – 3 ploške tosta),topli napitak i malo voća. Ako radite u slabo zagrijanom prostoru, u podne se zadovoljite laganom užinom: za probavljanje složenih i teških jela želudac i crijeva trebaju puno krvi koja se tako oduzima ostatku tijela.
• Savjet? Nemojte zaboraviti pet obroka voća i povrća dnevno za obnavljanje zaliha vitamina i bioflavonoida, antioksidansa koji povećavaju otpornost žila i potiču mikrocirkulaciju.
Čudesna juha
Lijek protiv prehlade? Topla pileća juha. Nakon mnogo stoljeća neopravdano izbrisana s liste učinkovitih lijekova protiv zimskih bolesti, juha je odnedavno ponovo postala priznata kao vrijedan lijek. Čini se da sadrži neke supstancije koje djeluju na dišne putove i na donji dio grla: navodno pomaže bijelim krvnim zrncima (vojnicima obrambenog sustava) da bolje funkcioniraju. Osim toga, toplina juhe pomaže tijelu da riješi problem začepljenog nosa koji obično prati prehladu. Ukratko, topla juhica svaku večer mogla bi biti dobra prevencija.
I voda zadržava toplinu
Želite li zadržati toplinu? Provjerite pijete li dovoljno. Voda je sastojak koji je neophodan tijelu da bi pokrenulo kemijske reakcije kojestvaraju toplinu. Ako nedostaje vode, pretvaranje hrane u energiju je sporije i otežano, a temperatura tijela se snižava. Količina vode koju bi trebalo svakodnevno piti uvijek je ista, u svakom godišnjem dobu.
• Izračunajte koliko vam vode treba
Potrebno je dva gutljaja vode (ili 30 ml) na svaki kilogram tjelesne težine. Teški ste 60 kilograma? 60 x 30 ml = 1800 ml, ili nešto manje oddvije litre.
• A sada, bacite pogled na garderobu
Što više ispod suknje ili haljine
Pomirite se s tim: zimi zaboravite na razgolićenost. Vaša želja za zavođenjem je luksuz koji biste zimi mogli skupo platiti: ispod nule, posebno ako puše vjetar, koža se počinje smrzavati (doslovno!) za manje od 15 sekundi. Ako baš morate pokazati noge, zaštitite ih debelim čarapama od mikrofibre (najmanje 40 dena). I trbuh neka uvijek bude utopljen u bodiju.
Odjeća za prijelazna godišnja doba
Zlatno pravilo? Zaboravite tešku odjeću. Sačuvajte je samo za posebneprilike, to jest za dane koje namjeravate provesti na svježem zraku. Zasvakodnevni život odgovarajući način odijevanja je sljedeći: nekoliko slojeva odjeće za prijelazna godišnja doba. Ako se pretoplo odjenete, oznojit ćete se, posebno ako naglo prelazite iz hladnih u tople ambijente. Zatim se znoj hladi i odjeća postaje vlažna. Odgovarajuća odjeća? Košulje i majice od mikrofibre ili pamuka, veste od lagane vune,jakne od kože ili drugih prirodnih materijala. Odjenite se slojevito teskidajte pojedine slojeve, ovisno o temperaturi.
Pokrijte glavu
Ne volite duge kapute? Ako baš želite, umjesto kaputa odjenite jaknu,ali nemojte zaboraviti kapu. Istraživanja pokazuju da više od 50 posto temperature koju tijelo ispušta odlazi upravo iz glave i vrata. Imate bujnu i gustu kosu? To nije dovoljno učinkovita zaštita, toplina će ipakpobjeći. Ono što vam je potrebno da budete sigurno zaštićeni jest kapa.Izbor je velik i svatko može naći onu koja mu dobro pristaje.
Grlo pod kontrolom
Vanjski je zrak hladan. Prije nego što dođe do sluznice pluća i grla,treba ga zagrijati. Kako? Udišući zrak samo kroz nos. Šal također može biti prava barijera za zaštitu tijela od hladnoće. Omotajte ga oko vrata(to je jedan od dijelova tijela koji najviše gube toplinu) i uvijek ga držite preko usta. Najbolji materijal za šalove? Vuna: topla je, prirodna i meka. Ne podnosite je? Isprobajte filc: vrlo je lagan i zadržava toplinu. Jedna preporuka: često perite šal jer bi lako mogao postati kolonija mikroba.
Obavezan kišobran
Pada kiša ili snijeg? Ne zaboravite da je kišobran obavezan: mokra jeglava najbolji način da tijelo u vrlo kratkom vremenu izgubi toplinu. No važno je zaštititi od vlage i ostale dijelove tijela: odjenite kabanicu ili jaknu od nepromočivog materijala kako biste spriječili da se smoči odjeća koju imate na sebi. Osim toga, zaboravite na visoke pete(koje su zaista opasne na mokrim površinama) i obucite cipele ili čizmes gumenim potplatom.