
Što povezuje odvjetnike, ribare, tinejdžere i vile? Iako pitanje zvuči kao početak dobrog vica, odgovor je vrlo ozbiljan i glasi – neven.Prekrasan cvijet žutih latica i ugodnog mirisa odvjetnicima će pomoći upostizanju pravde na sudu ako ga imaju kod sebe. Dobro će doći i njihovim klijentima i to je jedino legalno pomoćno sredstvo koje smiju imati u džepu. Novac nije u toj kategoriji.
Ribarima se preporučuje da ujutro prate buđenje nevena odnosno vrijeme kada se latice rastvaraju u raskošan cvijet. Ako se to ne dogodido sedam sati, toga će dana biti oluje. Tinejdžerima s uvijek problematičnom kožom neven je blagotvoran lijek kada se umiješa u kremu ili koristi u nekome drugom obliku. Djeluje antiupalno i antiseptično, apomaže i u zacjeljivanju rana.
Rusi su u proteklim stoljećima toliko koristili neven u medicinske svrheda je dobio naziv ruski penicilin, a ljekovito mu djelovanje poznaju i drugi narodi, naročito na sunčanom Mediteranu gdje odlično uspijeva, pa se proširila i uzrečica – gdje je neven, nema gnoja. Što se vila tiče, vjerovanje kaže da će osoba kojoj se kapci protrljaju laticama nevena – moći vidjeti ta prekrasna bića.
U dijelovima svijeta s umjerenom klimom cvjeta od kraja veljače do kraja studenoga što mu je kod starih Rimljana donijelo ime koje potječe od latinske riječi koja označava višemjesečno trajanje. I u našem jezikunaziv neven skraćeni je oblik tvrdnje da je to cvijet koji ne vene. U grčku je mitologiju unio zabunu pa mu se pripisuje isti mit kao i suncokretu.
U njega je pretvorena djevojka koja je zaljubljeno gledala u Apolonova kola, Sunce, kako tijekom dana prelaze nebom od istoka prema zapadu i tijekom devet dana njezina je koža mijenjala boju. Tada su se bogovi smilovali i pretvorili je u cvijet . Astrolozi su pokušali razjasniti nesporazum tvrdnjom da neven svoju osobinu okretanja za suncem ima samo u vrijeme dok je Mjesec u Djevici, a gubi kada je Jupiter u usponu.
Za razliku od suncokreta, neven noću spava odnosno skuplja latice i tako čeka novi dan. Kao i mnoge druge biljke s izrazito ljekovitim djelovanjem i neven ima zapaženo mjesto u gastronomiji. Koristi se za dodavanje boje maslacu, siru, riži, juhama i pirjanom povrću. Zbog toga je nazivan sirotinjskim šafranom jer tim jelima i namirnicama daje otmjenu boju skupocjenog začina. U novije vrijeme na mondenim se stolovima rado vide salate s dodatkom latica nevena.
Upotrebljava se i u industriji tekstila za dodavanje boje. U različitim religijama služi u obredima posvećivanja prostora i to tako da se spaljuju suhi cvjetovi ili latice posipaju po podu. U posljednje je vrijeme potpuno neopravdano zanemaren u našim vrtovima dok su Talijani otkrili kako je to prvi cvijet koji samoniklo uspijeva na ekološki tretiranim zemljištima.