
Patchwork ili “pieced work” dobro je poznati način šivanja koji imastatus apsolutne romantičnosti. Spajanje različitih komada tkanina ujedan zajednički dezen odavno je poznat.
Osim što je motiv “patchworka” pronađen u egipatskim katakombama, i udavnoj povijesti Kine, taj način šivanja bio je inspiracija tadašnjimšveljama. Međutim, pravi procvat doživio je u vrijeme “velikedepresije” koja je pogodila Ameriku jer se pokazalo kako je u krizivrlo praktično iz stare odjeće praviti tople pokrivače upravo tomtehnikom spajanja.
Iako je potreba za “patchwork” prekrivačima nastala iz nužde isiromaštva, njegov šarm nadživio je te krizne godine te postao vreloinspiracije u desetljećima koja su slijedila.
Osim u vidu posteljnog rublja i prekrivača, “patchwork” se danas koristi i u izradi torbi,ručnika, ukrasa za zidove i odjeću, od suknji, jakni i djevojačkihhaljinica. Tehnika spajanja temelji se na pažljivo izmjerenim iizrezanim oblicima različitih tkanina, koji se poravnavaju u osnovnegeometrijske likove koje se na kraju spajaju u jedan veći dizajn.
Danas se najčešće koristi tehnika prošivenog patchworka, kada se uizradi prekrivača koriste tri sloja: gornji sastavljani dio, punjenje ipodloga. Kako bi se ta tri dijela kompaktno spojila, prekrivač sedodatno ukrasno prošiva uz pomoć tzv. long arm quilting mašine.Quilteri, odnosno osobe koje izrađuju patchwork često iz svog hobijarazviju unosan posao budući da je u Americi ta proizvodnja “teška” 2,7milijardi dolara.
U Hrvatskoj su također te rukotvorine sve popularnije te polako, alisigurno pronalaze svoje kupce. Treba spomenuti hvalevrijedan pothvatgospođe Maje Mutić iz Slavonskog Broda, koja svoju zaljubljenost u tajlijep posao svakodnevno prenosi do kupaca, koji mogu uživati u njezinimmaštovitim i romantičnim kreacijama spojenih tkanina.