
Mogućnost da Vlada od tvrtke Google, koja upravlja istoimenim internetskim pretraživačem, zatraži ukidanje pristupa pojedinim web stranicama, očekivano je izazvala dvojbene komentare u javnosti, od potpore takvom potezu do osude zbog izravna kršenja prava na neometan pristup “mreži svih mreža”.
Iako nije poznato na koje sporne stranice ciljaju Vladini “cenzori”, po iskustvima iz Njemačke, koja predvodi listu zapadnoeuropskih država sa sličnim zahtjevima prema Googleu, vjerojatno bi se na meti mogle naći sporne adrese s različitim nacističkim i ustaškim sadržajima.
Nije isključeno da se pod povećalom nađu blogovi i stranice posvećene Crnoj legiji, ustaškom pokretu i njegovu lideru Anti Paveliću, te Adolfu Hitleru i Benitu Mussoliniju.
Po istom ključu na crnoj listi bi trebale biti i internetske adrese kojima se podržava četnički pokret ili “uskrsnuće” tzv. krajine, bez ikakvog, pa čak ni nostalgičnog odmaka, već s izravnim prikazivanjem hrvatske države i vojske kao “zločinačkih organizacija” s porukom “Vratićemo se!”.
Premda se takvi sadržaji nekome mogu činiti tek kao puki dio internetskog folklora s ekstremnim političkim predznacima, u Vladi očitorazmišljaju o korištenju legalnog oblika borbe protiv Jasenovca, Gradiške Stare i knindži na netu.
O tome nam svjedoči i izvor blizak Banskim dvorima koji tvrdi kako binaša administracija samo mogla posegnuti za iskustvima Njemačke ili Brazila, država koje prednjače sa sličnim zahtjevima prema Googleu i drugim tvrtkama koje upravljaju internetskim pretraživačima.
– Nijemci se, razumljivo, najviše bore protiv neonacizma na globalnoj mreži, dok su Brazilci dosta angažirani oko pedofilskih sadržaja. No, bilo je tu i drugih primjera poput javnog zahtjeva 244 tisuće njemačkih građana koji su zabranili da njihovi domovi i vozila budu prepoznatljiviu Googleovu programu “StreetView”, što su argumentirali pravima na zaštitu osobnih podataka – ističe naš sugovornik.
Potpuno suprotan stav ima dalmatinski bloger poznat po “nicku” Zoka, koji smatra da bi Vladina inicijativa mogla samo privremeno onemogućiti pristup pobornicima takvih totalitarističkih ideja i režima, ali da oni zbog toga neće promijeniti svoja mišljenja i stavove.
– Internet je prepun mogućnosti za ponovno registriranje novih blogova istranica, na što naše, ali ni inozemne vlasti praktički ne mogu previšeutjecati. Ne podržavam bilo kakav ekstremizam, posebice na političkom polju, međutim, čini mi se da bi takva inicijativa mogla rezultirati suprotnim učinkom – dodaje Zoka.
Lako je do blogaBlog se može pokrenuti bez puno problema i u samo nekoliko koraka, dok se različite internetske adrese s .com domenom mogu registrirati već od 40-ak kuna. Posao nije bezazlen, ali pobornicima različitih ideja može biti sasvim dovoljan za nastavak djelovanja izvan javnog nadzora.
|