
Dolaskom toplih dana i sve viših temperatura zraka, klima-uređaji dođu nam kao pravi spas, kako u našim domovima,tako i na poslu. Većina kućanstava odavno je opskrbljena uređajima zahlađenje, a time i za grijanje, pa je u posljednje vrijeme pravi trendnabava dodatnih aparata za one prostorije koje postojeći ne pokrivaju.
Tu seopet nameće niz pitanja, počevši od onog osnovnog – kojiklimatizacijski uređaj odabrati. Naravno, gleda se svaka kuna, pa ljuditraže uređaje po što nižoj cijeni, a sa što boljim opcijama za hlađenje i grijanje, te one s uštedom električne energije.Potvrdili su nam to u splitskoj tvrtki Vertron d.o.o., jednoj odvodećih hrvatskih tvrtki na području profesionalne i kućneklimatizacije, u kojoj su se specijalizirali za ugradnju i servisiranjeklimatizacijske opreme prateći najnovije svjetske trendove.
– Nabava klima-uređaja ponajprije ovisi o namjeni i veličini prostora.Početkom ljetne sezone kupci dosta traže uređaje za apartmane i tadanajčešće kupuju jeftinije modele, one snage do 3,5 kilovata, dok zasvoje domove traže malo jače i, naravno, skuplje modele, u pravilu jačesnage za hlađenje i grijanje. Trenutno su na tržištu najpopularnijiinverteri koji uvelike štede električnu energiju,čak i do 40 posto, a uz to daju jaču snagu u hlađenju. Njima jeomogućena preciznija kontrola željene temperature, a brže hlade,odnosno griju prostorije.
Zimi su značajni jer imaju bolji učinak grijanja pri vrlo niskimtemperatura. Iako su u prosjeku skuplji od običnih klimatizacijskihuređaja, nabava invertera u konačnici se znatno više isplati jer seuloženo brzo vrati – kaže nam Goran Pušić iz Vertrona.
Postoje procjene da prosječan klima-uređaj koji radi osam sati na danpotroši oko 350 kuna električne energije mjesečno. U istim će uvjetimakvalitetan uređaj, primjerice inverterski, potrošiti svega 200 kuna,što je čak 80 posto manje od prosječnog klima-uređaja. Naravno, kododabira modela, svakako treba kontaktirati stručnjake koji će vam datipravi savjet.
Mnogi će vam savjetovati i da pri izboru opreme napravitetermodinamički proračun prostora kako bi se utvrdilo koja je snagaklima-uređaja odgovarajuća za prostor jer u slučaju da odaberetepreslab uređaj, potrošnja električne energije može biti znatno veća uodnosu na snažniji uređaj u identičnom prostoru. Kako ljeto brzo prođe,treba misliti i na sezonu grijanja, pa je preporučljivo odabrati jačiuređaj za oko 30 posto nego što nam je potreban u hlađenju.
Stoga su inverteri pravo rješenje jer rade i do minus 15 Celzijevihstupnjeva, ponavljamo, trošeći pritom i do 40 posto manje električneenergije nego standardni uređaji. Ako imate stan s više soba, nemogućeje jednom klimom pokriti sve prostorije, dok će u manjem stanu kojinema previše zidova jedan uređaj biti i više nego dovoljan. Klime sepostavljaju na mjesta gdje najmanje smetaju, gdje nemaju preprekeispred sebe, a bitna je i površina stakala prozora i zidova prostora.
Naime, niže prostore s manje prozora može se klimatizirati po učinkuslabijim uređajem nego one visokih zidova s mnogo prozora. Stručnjacikažu da pozicija unutrašnje jedinice mora biti takva da ne puše u onajdio prostora u kojem se ljudi najduže zadržavaju. Tako da su klime uspavaćim sobama posve nepoželjne ako se ne želite probuditi “kao da vasje netko tukao”, s ukočenim vratim i sličnim problemima.
Ni vanjska jedinica ne smije biti u ograničenom prostoru, koji biometao ispuhivanje. Za unutrašnju jedinicu nije dobro da je u nekomuskom hodniku, nasuprot drugog zida, odmah iznad nekakvog ormara ilipolice. Vanjska jedinica jednostavno mora biti vani, a ne u potkrovlju,garaži ili slično.
– Pravilo je da temperaturu klima-uređaja treba namjestiti na pet dosedam stupnjeva niže od vanjske temperature. Ako se pretjera s razlikomunutrašnje i vanjske temperature, moguć je temperaturni šok, što imanepovoljno djelovanje posebno kod osoba sa zdravstvenim teškoćama, a iostali će se osjećati kao da su bili u frižideru – savjetuje Pušić izVertrona.
Ako je potrebno, klima-uređaji mogu raditi 24 sata dnevno, no tu trebanaročito paziti na održavanje aparata. U Vertronu nas savjetuju da seservis za novi klima-uređaj radi nakon dvije godine, a zatim svakegodine. Prije početka sezone hlađenja i grijanja potrebno je pozvatiovlaštenog servisera da pregleda ispravnost uređaja i izvrši kompletnočišćenje i dezinfekciju unutarnje jedinice klima-uređaja.
– Ono što bi svaki vlasnik klimatizacijskog uređaja trebao učiniti jestjednom mjesečno očistiti filtere, a ako se puši u prostorijama, ondasvakih 15 dana kako bi se izbjeglo gomilanje nečistoće koja je idealnaza razvoj raznih bakterija koje utječu na dišni sustav ukućana – dodajePušić.
Uređaj mora biti čistZrakiz klimatizacijskog uređaja koji se redovito ne održava često je lošekvalitete, a ponekad i neugodnog mirisa. Vlažna, prljava i tamna mjestaunutar klima-uređaja čine plodno tlo za razvoj i razmnožavanjebakterija, plijesni i gljivica. Izloženost tim agensima može dovesti doneugodnih reakcija, kroničnih bolesti i “sindroma bolesne zgrade”. Najčešće tegobe povezane uz to su nadraženost sluznice očiju, nosa igrla, osjećaj suhoće sluznice, kašalj, svrbež, učestale infekcijedišnog sustava, glavobolja i psihički zamor. Veliki problem su ustanovekoje imaju zatvorene centralne sustave ventilacije, a posebno su podvelikim rizikom sada moderne “pametne zgrade”, na kojima se nijedanprozor ne otvara. Ako se pojavi samo jedan virus legionarske bolesti, bit će automatskizaraženi svi koji u toj zgradi borave. Kao što je poznato, legionela jevrsta upale pluća. Legionele se najbolje razvijaju na temperaturiizmeđu 30 i 37 stupnjeva, a do infekcije dolazi tek kad ih u sitnimkapljicama (aerosolima) udahnemo i bakterija završi u plućima. |
Vrste uređaja1. Niska klasa 2. Srednja klasa 3. Visoka klasa |