
Ako se želi znatno sniziti stopa kriminaliteta, kao i ovisnost o drogi i alkoholu, o tome treba povesti računau ranoj djetetovoj dobi. Štoviše, budući život, kako pokazuju najnovijaistraživanja, najviše ovisi o tome je li i kako dijete odgajano upredškolskim ustanovama…
U jednom takvom istraživanju u Chicagu, čiji su rezultati ovih dana objavljeni, sudjelovalo je više od 1500 američke djece, sada mladih ljudi, rođenih 1979. i 1980. Oko 40 posto djece potječe iz obitelji s niskim primanjima. Znanstvenici su ih pratili od ranog djetinjstva pa sve do 30. rođendana…
Utvrdili su pri tome da su ona djeca koja su išla u vrtiće i tamoprošla razne odgojno-obrazovne programe prije osnovne škole, poslije uživotu imala puno manje problema s devijacijama u ponašanju, posebno s kriminalom i raznim bolestima ovisnosti.
Osim toga, ta djeca su kao odrasli imali veća primanja. Studija jeutvrdila da su djeca koja nisu uopće pohađala vrtiće, puno češćedospijevala u zatvore. Djeca koja idu u vrtić imaju i 20 posto većušansu završiti fakultet u odnosu na onu djecu koja ne upisuju faks.
„Djeca se u vrtićima naviknu na određeni režim, nauče se koncentrirati,za njih nije neki veliki šok kada pođu u školu i zato se lakšeprilagođavaju novom životu”, komentirao je za magazin Time voditeljovog istraživanja Arthur Reynolds.