
Takozvani vukodlakov gen, koji uzrokuje rijedak genski poremećaj, mogaobi − tvrde britanski znanstvenici − u konačnici dovesti do rješenjaproblema ćelavosti. Hrvatski liječnici, međutim, puno izvjesnijerješenje problema vide u metodama koje se već rabe u svijetu, a kod nassu tek u povojima.
Dr. Dinko Kaliterna, poznati dermatove-nerolog i vlasnik poliklinike “Poliderma”, budućnost “izlječenja”ćelavosti razabire u presadnji matičnih stanica, kojima može bitiobogaćena i krv, u ciljane zone. No, krenimo redom. Vukodlakov sindromrijetka je pojava, zabilježena u samo pedesetak slučajeva u 300 godina.Više pogađa žene nego muškarce, a najdrastičniji je primjer ženske, ktomu i dječje dlakavosti, zabilježen kod 11-godišnje Tajlanđanke Supatru Sasuphan, koja je i nositeljica nelijepa Guinnessova rekorda.
Po najnovijemu, znanstvenici žele gen koji izaziva takvu mutaciju,kolokvijalno rečeno, okrenuti u svoju korist. Lijekovi bi mogliproizvesti sličnu gensku mutaciju, no pitanje koje se nameće glasi:kako postići selektivan rast dlaka na tijelu?
− To je daleka budućnost i za takav pristup treba puno istraživanja igodina rada. Osobno držim da su za rješenje problema ćelavosti ključnatri momenta: suzbijanje utjecaja testosterona kao preventivni; taj,poznato je, “ogoljava” gornje sfere, to jest glavu muškarca. Zašto ne“napada” druge, nikad nije utvrđeno. Način vraćanja kose irevitalizacije vlasišta je, pak, ubrizgavanje matičnih stanica ufolikulu ogoljenu najvjerojatnije zbog utjecaja testosterona. Treći jedjelotvoran način, po meni, uporaba frakcijskog lasera, koji na kožiizaziva mikrooštećenja poticajna za ponovni rast kose − govori dr.Kaliterna, uz napomenu da iako riječ “oštećenja” zlokobno zvuči, nemaštetnih nuspojava te relativno nepoznate metode koja vodi k novojkosmatosti.
Ipak, zasad je najsigurnija metoda presađivanje kose, kojemu se nedavnopodvrgnuo nogometaš Wayne Rooney i za to izdvojio 30 tisuća funti. UHrvatskoj je presađivanje nepopularno poonajviše zbog visoke cijene,a tu zdravstveno-estetsku uslugu nudi samo Poliklinika “Pantovčak” uZagrebu. Čelni čovjek poliklinike dr. Držislav Markovina, međutim,izričito je odbio govoriti o cijenama i detaljima; tek nam je ponudio podatak da i žene dolaze, ali na ugradnju obrva…
Dr. Mate Granić: Ćelavost me nimalo ne dira
Poznatihrvatski političar i liječnik po struci jedan je od onih “šarmantnoproćelavih” koje taj, uvjetno rečeno, problem − nimalo ne dira.
−U životu nisam potrošio ni pet sekundi vremena na razmišljanje oćelavosti. Možda zato što mi je to u obitelji − bez kose su mi otac ibrat − pa sam nekako bio pripremljen… Cijenim nova znanstvenadostignuća, ali velim vam: na bilo kakav prijedlog o suzbijanjućelavosti, odnosno vraćanju kose, mogu se samo nasmiješiti. Iako mi taokolnost, ćelavost dakle, ni najmanje nije smetala, poštujem činjenicuda neki ljudi žele nešto u tom smislu poduzeti. To je stvar osobnogdoživljaja i intime pojedinca − strpljivo je iznio Granić.