
Nakon alarmantog upozorenja Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) oštetnom utjecaju mobilnih uređaja po ljudsko zdravlje, što je po prviput ta organizacija priznala nakon istraživanja malignih tumora mozga iglave, oglasili su se brojni stručnjaci koji su jedinstveni uosviještavanju javnosti po pitanju mobitela i zračenja. Jedan od njihje i dr. Damir Margaretić,radiolog onkolog iz Osijeka koji naglašava kako nam sva zračenja kojane dolaze iz prirode vrlo škode, a sad je dokazano i da su mobiteliprava opasnost.
– Kao i u svemu u život treba biti umjeren, pa tako i prilikomkorištenja mobilnih uređaja. Danas je teško zamisliti život bez tihaparata, pa ih treba koristiti samo u nuždi i to jako kratko.Najugroženije skupine su djeca koja danas u ranom djetinjstvu većkoriste mobitele što je pogreška. Roditelji bi trebali strogokontrolirati koliko im djeca pričaju na mobitel. Treba imati na umu ida je opasno koristiti mobitele u zatvorenim prostorima jer je tuzračenje znatno veće nego na otvorenom.
Također, u područjimagdje je slab signal, najbolje je uopće ne pričati na mobitel – kaže namdr. Margaretić koji iz svog iskustv, te iskustva cijele onkološkestruke, zamjećuje kako danas ima znatno više tumora mozga i to u svimdobnim skupinama nego primjerice prije 5 ili 10 godina. Uz niz ostalihfaktora koji su doveli do te ružne pojave, mobiteli zasigurno imaju tusvoju ulogu, što je uostalom sad i WHO obznanila.
Hands-free opcija
-Zrake koje primaju i odašilju mobilni uređaji su elektromagnetske, pakao takve mogu izazvati poremećaje u ljudskim stanicama. Ako uzmete uobzir da te zrake prolaze kroz razne prepreke, zidove, zgrade, podrumei slično, onda treba znati da su veoma prodorne za naše tijelo,posebice za naš mozak. Dugo godina se već priča o štetnosti mobitela, anajnovije istraživanje samo to potvrđuje što nas ponovno upozorava dakorištenje mobitela treba svesti na najmanju moguću mjeru.
Uostalom,medicina bilježi porast karcinoma posebice kod mlađih ljudi, a tučinjenicu nipošto ne smijemo zanemariti – kazao nam je poznatizagrebački onkolog dr. Egidio Ćepulić. Iako smo trima hrvatskimoperaterima (Hrvatski telekom T-Mobile, Vip i Tele 2) uputili istidopis u kojem tražimo njihov komentar oko najnovijih saznanja WHO-a oštetnosti mobilnih aparata, odgovorili su nam tek iz Hrvatskog telekoma.
-Najbolja zaštita je razumno korištenje mobitela kao i hands-free opcijatijekom razgovora što radikalno smanjuje bilo kakav rizik za zdravlje -poručuju iz Odjela za odnose s javnošću T-Hrvatskog telekoma. Osvrnuvšise na objavu WHO-a, kažu kako je IARC (Međunarodna agencija zaistraživanje kancerogenih bolesti) rekla sljedeće: “Dokazi surevidirani kritički, i općenito ocijenjeni kao ograničeni na korisnikebežičnih telefona, na gliome i akustičke neurome, te su nedovoljni zadonošenje zaključaka za druge tipove kancerogenih oboljenja.
Također, dokazi za profesionalnu izloženost i izloženost u okolišu su također nedostatni.”
Rizik je moguć, ali ne i vjerojatanUMOH smatra kako vijesti da mobiteli izazivaju rak nisu točne, jerklasifikacija Agencije samo sugerira da je rizik moguć, ali ne ivjerojatan i to u slučajevima značajne uporabe mobilnih telefona, 30minuta i više dnevno, u tijeku razdoblja od 10 godina – stoji upriopćenju Udruge mobilnih operatera Hrvatske (UMOH) koja je ljuta jena hrvatske medije zbog objava da učestalo korištenje mobitela izazivarak. |
Ne držite mobitel blizu testisa 1. Koristite slušalice ili zvučnik |