
Dok sam planirao odlazak na Zeleni otok, odnosno u njegov glavnigrad Dublin, mnogi su mi poznanici, koji su već iskusili njegove čari,govorili o tome da je Baile Átha Cliath (njegov naziv na keltskomjeziku) grad u koji bi se odmah vratili. I bili su u pravu.Prijestolnica Irske danas je grad u koji rado svraćaju brojni turistisa svih strana svijeta i, gledajući kao turist koji se prvi put nađe utom gradu, imaš osjećaj da je gotovo sve podređeno tome da se od gostana bilo koji način izvuče što više novca.
U Dublinu je jako dobro razvijena mreža turističkih ureda u kojima se mogu dobitisve moguće i nemoguće informacije o svim aspektima turističke ponudetoga grada. Nudi se i gomila organiziranih jednodnevnih izleta u drugekrajeve države, što svakako treba iskoristiti. Tako, primjerice, za 40eura po osobi autobusom možete krenuti iz Dublina prema zapadnom dijeluIrske, odnosno gradu Galwayu i njegovoj okolici.
Posebnost
Moherske stijene – čudo prirode
Tura se, naravno, proteže do čuvenih Moherskih stijena (Cliffs ofMoher), 200 metara visokih strmih litica o koje se razbija Atlantskiocean. Cijelo se područje Mohera, koje se nalazi u grofoviji Clare,proteže na gotovo osam kilometara. Naravno, u cijenu izleta uračunataje ulaznica u “turistički” dio Mohera, a prema nekim podacima tamo segodišnje divljoj prirodi divi oko milijun turista. No, vratimo se maloDublinu.
Za one koji žele vidjeti što više gradskih atrakcija najpovoljnija jeopcija gradski, zeleni ili crveni, tzv. hop on-hop off autobus. Za 16eura imate na raspolaganju dva dana vožnje autobusom koji se zaustavljana 30-ak najbitnijih gradskih lokacija. Naravno, kad vam se neko mjestoposebno svidi, siđete, obiđete ga, i onda sačekate idući autobus ikrenete dalje. Autobusi brzo cirkuliraju, tako da na njega nikad nečekate više od pet minuta. Polazna točka svakog obilaska jest ulicaOConell, žila kucavica Dublina kojom dominira 121 metar visok spomenik“Spire”, ogromno željezno “koplje” koje posjetiteljima služi i kaoprostorni orijentir.
Među lokacijama koje svakako treba vidjeti jesu Sveučilište Trinitykoje je 1592. godine osnovala kraljica Elizabeta I. i u čijoj seknjižnici čuva “Book of Kells”, najukrašeniji irski srednjovjekovnirukopis. Tu je i Dublinski dvorac iz 13. stoljeća koji je 700 godinabio simbol engleske vladavine na otoku te posjet izložbi “Dublinia”koja u prostorima neogotičke zgrade Sinodske dvorane koja je mostompovezana s katedralom Kristove crkve, na vrlo zanimljiv način krozživopisne makete prikazuje razdoblje povijesti Dublina od njegovaosnutka dolaskom Vikinga 841. godine do srednjega vijeka.
Nadalje, za one “prizemnije” kojima se toliko ne mile kulturne stvarinego one puno “zemaljskije” treba istaknuti pivovaru čuvenog irskogtamnog piva Guinness te destileriju najpoznatijeg irskog viskijaJamesona. Ulaznica za turu po Guinnesu stoji 15 eura, isto toliko i zaJameson, no i u jednom i u drugom slučaju vrijedi obići njihove pogone.
U svaku je kartu uključena i konzumacija po jednog pića, pa se tako svituristi na kraju Guinness ture nađu na petom katu u okruglojostakljenoj dvorani ispijajući tamni “nektar od hmelja” dok se prednjima širi izuzetan panoramski pogled na sve dijelove Dublina. U“Jamesonu” su, pak, došli na ideju da među posjetiteljima traže“dobrovoljce” za kušanje tri vrste viskija. Naravno, morate na krajukazati koje vam je između tri ponuđena – irskog Jamesona, američkogJack Danielsa i škotskog Johnnyja Walkera – najbolje. Tada svi, opetnaravno, izaberu Jameson i za to dobiju diplomu profesionalnog kušačaviskija.
Iznenađenje
Uske ćelije zatvora Kilmainham
Hrana
Obilne porcije u ONeillsu
Ipak, turistima je svakako naomiljenije područje “Temple bar” u kojemse nalazi stotine pubova i restorana u kojima se može dobro jesti i jošbolje popiti. Ulicama Temple bara po cijeli dan vrzmaju se uličnisvirači, performeri, a kad se umorite od šetnje, tu su poznati pubovipoput “The Oliver ST.John Gogarty” ili “Temple Bara” u kojima možetepopiti hrpu raznih vrsta piva. Cijene se, ovisno o popularnosti mjesta,kreću od 4,5 do 6 eura za pintu piva (0,6 litara). Za pojesti neštosvakako je dobro posjetiti restoran pub “O Neills” u ulici Suffolkgdje se za 15 do 20 eura može dobiti obilna porcija jela koje želite sgomilom povrća i umaka koji se ne naplaćuju posebno. Naravno u tu jecijenu uračunata i pinta piva po želji.
Atrakcija
Noćni provod u Temple baru
Noćni provod je također dobro početi u nekom od gore navedenih pubovajer u svakom od njih imate živu svirku. Razne popularne rock i popmelodije odlično zvuče uz pintu crnog Guinnessa ili Murphysa, no kadse pubom zaori koja tradicionalna irska pjesma poput “Dirty Old town”ili “Molly Malone”, e tek tada nastupa pravi dernek. Svi se, i fureštii “domaći”, dižu na noge, pjevaju, plješću, plešu…
E da, svakako ne zaboravite se slikati uz kip gore spomenute MollyMalone, slavne ulične prodavačice, koji se nalazi na križanju uliceGrafton (najpopularnije šoping ulice u Dublinu) i ulice Nassau.
Za one koji žele kupiti koji suvenir svakako treba spomenuti lanactrgovina “Carrolls” u kojima se može kupiti sve – od magneta zafrižidere (od tri do šest eura) do nogometnih i rugby dresova (od 20 do50 eura).