
Jedan od najinovativnijih i najpopularnijih frizerskih tertmana unazad 10 godina, tretman “brazilskog feniranja“(brazilski tretman keratinom), mogao bi biti štetan za zdravlje frizerai klijentica, i to zbog isparavanja formaldehida koji se navodno nalaziu nedozvoljenim količinama u proizvodima kojima se tretman i provodi.
Još je lani u SAD-u i Kanadi izbio skandal nakon što suzdravstveno-ispekcijske ustanove testirale proizvode za brazilskofeniranje i pronašle u mnogima veće količine otrovnog formladehida.
No, stvari nisu ostale jednostavne i država nije mogla tek takozabraniti proizvodnju i distribuciju tih preparata, s obzirom na to danisu uspjeli dokazati da se formaldehid tijekom trajanja tretmanadoista i “pojavljuje”. Ipak, zdravstvene institucije inzistiraju naoprezu i povlačenju tih preparata s tržišta, dok tvrtke podižu tužbe.
U Hrvatskoj sigurni
Neki od tih preparata koriste se i u mnogim salonima u Hrvatskoj.Kako službeno doznajemo iz Državnog inspektorata, oni nisu zaprimili“pritužbe potrošača vezano za korištenje takvih preparata u frizerskimsalonima”.
Iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi pak poručuju da seproizvodi koji su zdravstveno neispravni ne mogu uvesti u Hrvatsku, jerse prilikom prvog uvoza uzimaju uzorci za analizu, a kasnije županijskasanitarna inspekcija prati zdravtsvenu ispravnost proizvoda u redovinimmonitorinzima.
Podsjetimo, lani je u Oregonu (u okolici Portlanda) jedna frizerka lokalnom centru za toksikoligiju prijavila da nakon korištenja proizvoda za brazilsko feniranje Brazilian Blowout ima simptome otežanog disanja, curenja krvi iz nosa i nadraženost očiju.
Uslijedila su testiranja američke Administracije za zaštitu i zdravlje (OSHA)te se ispostavilo da određeni preparati jednog od najpopularnijihproizvoda za brazilsko feniranje – Brazilian Blowout koji je osnovnuformulu za izradu preparata kupovaood brazilske tvrtke Cadiveu – sadrže od 6,3 do 10,6 posto formladehida(ispitani “kvantitativnom metodom”, navode u izvješću), a tolerira sedo 0,2 posto kada se koristi kao konzervans ili dezinfekcijsko sredstvo.
OSHA je nastavila sa testiranjima i drugih proizvođača, a ukupno suispitali više od 100 uzoraka. Samo kod tri manja proizvođača nijepronađena zamjetna količina formladehida.
Novi udarac stigao je preko granice, iz Kanade, gdje je tamošnjiZavod za javno zdravstvo zaprimio brojne pritužbe na proizvode zabrazilsko feniranje, a onda i objavio rezultat testiranja BrazilianBlowout preparata ustvrdivši da sadrži 12 posto formaldehida (čak 42puta više od dozvoljene količine. Baš kao i američki kolege, dodatno sutestirali i ostale proizvođače, a malo je tko na kraju ostao nevin.
Panika u Kanadi
No, Brazilian Blowout je svima uzvratio “paljbu”, i to izjavom “najvećeg stručnjaka” za kozmetičke preparateDouga Schoona, koji je optužio OSHA-u i kanadski Zavod za javnozdravstvo da nemaju pojma. Naime, oni su u testovima tražili organskispoj metilen-glikol čijim isparavanjem nastaje formaldehid, a ne samformaldehid, tvrdi Schoon. Pojašnjava i zabludu da je 37 postotnimetilen-glikola istovjetnan 37 postotnom formladehidu. Dapače, tvrdilisu u priopćenju, 37-postotni metilen-glikol sadrži manje od 0,05 postoformaldehida.Tvrtka se branila i tvrdnjom da su za istraživanjekorišteni njihovi proizvodi uzeti direktno iz salona, a ne od njih kaoproizvođača te da oni ne mogu garantirati što u njihova pakiranja stavljaju djelatnici salona.