
Različiti ginekološki poremećaji mogu se razvijati godinama bez simptoma i dovesti u pitanje mogućnost ostvarenja majčinstva
Bolesti iginekološke smetnje koje mogu narušiti sposobnost začeća ponekad serazvijaju godinama bez vidljivih ili specifičnih simptoma. Premastatistikama, oko 6% žena u plodnom razdoblju pati od endometrioze, odkojih dobra trećina ima problema sa začećem. Jedna od tri žene bolujeod ciste na jajniku ili mioma, a između 5 i 15% žena ima sindrompolicističnih jajnika. U posljednjih desetak godina infekcijaklamidijom povećala se više od 200 posto.
Na žalost, mnoge žene koje pate od neke od ginekoloških tegoba(endometrioza, sindrom policističnih jajnika, ciste na jajnicima,miomi, klamidija…) ne osjećaju izrazito teške simptome. Te tegobemogu ostati pritajene i potpuno neprimjetne, isto kao što ponekad, uzvrlo izražene simptome, nema manifestacija na organima koje bi bilevidljive tijekom ginekološkog pregleda.
Endometrioza
Pojava endometrioze je u porastu, a smatra se da razlog tome može bitipomicanje dobne granice rađanja djece. Stručnjaci kažu da je rizikpojave te bolesti danas veći možda i zato što današnje žene imaju manjibroj trudnoća nego žene koje su živjele prije stotinjak godina, a timei veći broj menstruacijskih ciklusa. Današnje žene imaju oko 400menstruacija tijekom plodnog razdoblja, dok su ranije žene bile češćetrudne i dulje su dojile, pa su u prosjeku imale od 80 do 160menstruacijskih ciklusa tijekom plodnog životnog razdoblja.
Endometriozaje poremećaj u kojem tkivo endometrija koje oblaže maternicu buja,počinje izlaziti iz maternice i ugrožavati okolne organe. Tada možedoći do začepljenja jajovoda i oštećenja jajnika. Veći brojmenstruacija povećava vjerojatnost da se takav poremećaj dogodi. Buditena oprezu i obratite pažnju na manje očite znakove. Suvišno tkivoendometrija može djelovati i na crijevo i mokraćni mjehur, što možeuzrokovati jake bolove u crijevima ili simptome koji nalikuju sindromuiritabilnog crijeva.
• Može li se endometrioza spriječiti?
Nemože, ali uzimanje kontracepcijske pilule tijekom nekoliko godina tetrudnoća i dojenje smanjuju rizik njezine pojave. Isto tako, pokazalose da žene koje dva puta dnevno jedu voće i zeleno povrće za 70%smanjuju vjerojatnost obolijevanja od endometrioze.
• Koje preglede obaviti?
Endometrioza je progresivna tegoba koja godinama može biti pritajena.Što se ranije otkrije, to je veća vjerojatnost mogućnosti začeća ukasnim dvadesetim ili tridesetim godinama života. Trenutno prosječnoprođe oko osam godina od prvog pregleda kod ginekologa do konačnedijagnoze endometrioze. Za dijagnozu obično nisu dovoljni ultrazvučnipregledi. Naime, za potpunu i točnu dijagnozu nužno je napravitipregled laparoskopijom.
• Liječenje
Na žalost, za endometriozu nema lijeka. Pilulom i hormonskom terapijommoguće je regulirati ciklus i zaustaviti bujanje tkiva maternice, anabujalo tkivo može se ukloniti operativno – laparoskopijom.