
Prehlademogu biti vrlo neugodne, ali za ublažavanje simptoma postojejednostavne i prirodne metode. Evo kako ćete pomoći svojim mališanimada brzo i veselo ozdrave
Tijekom zimskihmjeseci djeca često pate od kašlja, hunjavice i grlobolje. Ako sepotpuno ne izliječe, te banalne tegobe znaju se pretvoriti u kroničnesmetnje a ponekad mogu uzrokovati i niz upornih i neugodnih bolesti,najčešće upale uha i bronhitis. Podsjećamo vas kako pomoći djetetu,izbjeći pogreške u liječenju i spriječiti komplikacije.
Prvi znakovi
Kada opazite da je dijete neuobičajeno mirno, potišteno, pospano, neprivlače ga igra i igračke, žali se na umor, bol u rukama i nogama,nosić mu lagano curi, a uz to teško guta, vjerojatno je stiglaprehlada. Iako je bezopasna, a zimi i u proljećevrlo česta, prehlada zna biti vrlo neugodna. Traje otprilike tjedandana. Dijete se može prehladiti i nekoliko puta godišnje, a brojprehlada u većine djece smanjuje se usporedo s odrastanjem, dolaskompuberteta, odnosno sazrijevanjem obrambenog sustava.
Uzročniciprehlade su virusi, kojima već oslabljeni imunosni sustav samo olakšavaposao. Česte prehlade u djece mogu se objasniti brojnošću virusa.Postoji, naime, oko dvjestotinjak različitih virusa koji su mogućiuzročnici prehlada. Pri svakom novom kontaktu s nekim od tih, do tadadjetetovom organizmu nepoznatim virusom, imunosni sustav ne može seobraniti. Tek tijekom bolesti organizam stvara protutijela na novivirus, a ta protutijela u organizmu ostaju doživotno. Virusi se prenosekapljičnim putem, u zrak dospijevaju kašljanjem ili kihanjem, a mogu seprenijeti izravnim kontaktom s bolesnom osobom. Ipak važno jerazlikovati prehladu od istinske gripe. Naime, gripa obično započinjenaglo, s visokom tjelesnom temperaturom i jako izraženim osjećajemslabosti i bolesti. Dok je liječenje gripe potrebno povjeritiliječniku, u slučaju uobičajenih, "normalnih" prehlada pomoći ćeprirodna i priručna sredstva.
Antibiotici su nemoćni
Kada je riječ o prehladi antibiotici ne pomažu jer djeluju samo protiv bakterija, a uzročnici prehlade su virusi. Osim toga, pogrešno je vjerovati da se prehlada liječi: istina je da ju je moguće ublažiti, tj. liječiti simptome, a to je već puno.
Pri tome je najvažniji cilj sniziti tjelesnu temperaturu, ublažiti osjećaj slabosti, glavobolju, grlobolju klasičnim antipireticima i analgeticima.
Dok je za odrasle vrlo jednostavno pridržavati se preporuke o redovitom brisanju nosa, čime se olakšava disanje i sprječava nakupljanje sekreta u nosnoj šupljini, kad je riječ o djeci to je već malo teže. A tada će umjesto ispuhivanja nosa pomoći ispiranje nosne šupljine fiziološkom otopinom, barem tri ili četiri puta dnevno. Oprez je potreban s pripravcima koji stežu krvne žile i kapilare, odnosno s kapima za nos koje sadrže tvari takvog djelovanja. Ti pripravci, iako donose trenutačno olakšanje, koriste li se dulje vrijeme mogu oštetiti sluznicu nosa, a tada će se i prehlada teže izliječiti.
Pomaže i majčino mlijeko
Podsjećamo vas na neke prirodne metode kojima možete pomoći djetetu da lakše dočeka ozdravljenje, ublažiti simptome. Ipak, iako je riječ o prirodnim metodama oprez je potreban jer u pitanju je nježni, dječji organizam.
* Šmrcanje
Obično je popraćeno kihanjem, osjećajem umora i težine u glavi. U većini slučajeva riječ je akutnom rinitisu, najčešće virusnog porijekla, a simptomi su mu začepljen nos, curenje iz nosa, glavobolja, bolovi u ramenima i vratu. Tegobe traju otprilike pet do osam dana, no iako je šmrcanje prilično učestala tegoba, potrebno je liječiti, zapravo spriječiti posljedice poput upale ždrijela, sinusa ili bronhitis.