
Kakogodine prolaze, koža gubi sjaj, napetost i čvrstoću, javljaju se bore,tamne mrlje… Promjene na površini kože znak su da se nešto mijenja unjenim dubljim slojevima
Dva su glavna čimbenika povezana sa starenjem kože. Prvi je odgovoran za tzv. unutarnje starenje,uvjetovano prirodnim starenjem i genetskim naslijeđem, a taj čimbenik usvakoga je drukčiji. Drugi čimbenik uzrokuje tzv. vanjsko starenje,usko povezano s utjecajima iz okoliša i klime poput kvalitete i čistoćezraka koji udišemo, izloženosti UV zrakama koje su odgovorne za čak 80posto promjena povezanih sa starenjem kože i pod čijim djelovanjemnastaju slobodni radikali.
Što se događa
Sunčeve zrake, pušenje i svi procesi oksidacije koji se odvijaju u kožii u tijelu, pod utjecajem vanjskih i unutarnjih čimbenika, potičustvaranje slobodnih radikala i ubrzavaju starenje kože i cijelog tijela. Koža postaje dehidrirana, gubi tonus, stvaraju se bore, pigmentne mrlje…
– Suha koža i sitne bore dijelom su posljedica slabije proizvodnjesebuma (masne tvari koju koža prirodno proizvodi) i smanjene razineestrogena, hormona koji utječe i na lučenje sebuma. Posljedice tihpromjena su suha koža i dublje bore.
– Vrećice i podočnjaci ukazuju na usporen protok limfe. Drenažom limfenaše se tijelo oslobađa toksina i viška tekućina. Uspori li se protoklimfe, nastaju otekline (edemi), a na licu se očituju izraženimvrećicama ispod očiju.
– Upali obrazi znak su da je tanki sloj potkožne masnoće na licu postaojoš tanji. Jagodice i obrazi stoga gube volumen i mladenačku punoću.
– Proširene pore vidljive su jer je koža postala tanja i izgubilanekadašnju elastičnost. Zbog toga se koža ne može stegnuti nakonodređenih podražaja i njene prirodne pore postaju vidljivije.
– Usne izgledaju tanje i gube punoću jer se smanjuje količinaružičastog pigmenta, gube volumen i zbog dehidracije tkiva, a volumenim oduzimaju i sitne bore oko njih.
– Opušteni obrisi lica znak su da je koža izgubila tonus i čvrstoću. Sgodinama u koži slabi proizvodnja i kvaliteta vlakana kolagena ielastina, tvari o kojima ovisi čvrstoća i elastičnost kože.
– Gubitak sjaja znak je usporenog procesa obnavljanja kože zbog čega seodumrle stanice sporije odvajaju, ostaju na površini kože i prigušujusjaj.
Što možete učiniti sami
– Za čišćenje licaodaberite nježna sredstva kremaste teksture, nikako sapun jer će kožupreviše isušiti i/ili nadražiti. Sapun je opasan jer potiče kožu napovećano izlučivanje sebuma.
– Iako daju trenutačan osjećaj osvježenja, tonici i losioni salkoholom, umjesto da olakšaju stezanje pora, mogu potaknuti njihovoširenje, a osim toga potiču pojačano izlučivanje sebuma što otežavaprirodno pročišćavanje i obnavljanje kože i stvara podlogu za upalneprocese. Vrlo dobar izbor su tonici s alojom koji čiste, osvježavaju ihidratiziraju.
– Krema za kožu oko očiju. Neizostavan je dio njege, posebno nakon 30.godine kad koža počinje pokazivati znakove starenja. Odaberite onu kojasadrži tvari antioksidacijskog djelovanja, bogatu biljnim uljima. Osimkremom za svakodnevnu njegu i hidrataciju kožu oko očiju svakodnevnoštitite i kremom s UV filtrima.
– Noćna krema bogate teksture. To ne znači super masna krema već kremabogata sastojcima koji koži osiguravaju vlažnost i podržavaju njeneprirodne procese obnavljanja.
– Blagotvorni pilinzi. Pomažu koži da održi ritam obnavljanja izuzetnovažan za sve njene funkcije i dobar izgled. Proces obnavljanja tijekomgodina se usporava, no redovitim pilinzima možete ga održati optimalnim.
– Maska za ravnotežu. Odaberite formulu koja odgovara tipu vaše kože(je li suha, masna, mješovita, osjetljiva, sklona iritacijama), ali ipromjenama koje su na koži nastale zbog starenja. Očistite kožu nauobičajen način, potom nanesite piling i na potpuno očišćenu kožunanesite masku.