
Pojava jednog ili više limfnih čvorova na vratu u mnogo slučajeva prva je promjena zbog koje se pacijenti javljaju u kliniku
Karcinom grkljana –često se naziva rakom grla – podmukla je bolest koja dulje vrijeme možetrajati bez simptoma. Mr. sc. dr. Tin Znaor, otorinolaringolog ifonijatar u KB Merkur u Zagrebu, kaže da je pojava jednog ili višelimfnih čvorova na vratu u mnogo slučajeva prva promjena zbog koje sepacijenti javljaju u kliniku. Ti čvorovi mogu biti lokalne metastaze dotada asimptomatskog karcinoma grkljana. Pojavi li se karcinom najprijena glasnicama, simptomi će se ranije izraziti i manifestirati kaopromuklost i uporan nadražajni kašalj. U kasnijim fazama promuklost ikašalj postaju sve intenzivniji, a javlja se i otežano disanje. Mogu sepojaviti bolovi u grlu i teškoće s gutanjem, kao i specifičan zadah izusta.
– Maligne promjenena glasnicama najčešći su oblik karcinoma grkljana, iza njih slijedepromjene na razinama iznad glasnica (supraglotični karcinom), dok jeprimarno sijelo karcinoma ispod glasnica (subglotični tip) relativnorijetko. U 95% slučajeva razvija se tzv. planocelularni karcinom, mnogorjeđe se pojavljuju adenokarcinom i sarkom, a ostali tipovi, limfom iliplazmacitom, iznimno su rijetki – kaže dr. Znaor.
Rak u područjugrkljana najlakše se može dijagnosticirati indirektnom ili direktnomlaringoskopijom kod otorinolaringologa. Kod sumnje na karcinom obaveznaje biopsija promijenjenoga tkiva i potvrda patologa. Pojava eventualnihlokalnih metastaza najčešće se utvrđuje citološkom punkcijom.
Kakva je prognoza
Dr. Znaor kaže da prognoza kod raka grla ovisi o mnogim čimbenicima.Karcinomi koji su se razvili iznad glasnica – supraglotični karcinomi -dugo mogu egzistirati bez ikakvih simptoma i u trenutku otkrivanjauglavnom su već u uznapredovalom stadiju (III-IV). To se odnosi na 70%slučajeva. Karcinomi koji su nastali na glasnicama u 75% slučajevadetektiraju se u ranijim stadijima (I-II), pa imaju bolju prognozu.
– Ukupnu prognozu određuje i eventualna pojava lokalnih ili udaljenihmetastaza, a ponekad i drugi ili sekundarni maligni tumor unutarrespiratornog sustava, koji se javlja u 5-10% slučajeva – kaže dr.Znaor.
Petogodišnje preživljavanje povećava se u zadnjih nekoliko desetljećazahvaljujući ranijoj dijagnostici i poboljšanim terapijama, nodesetogodišnje preživljavanje još je oko 50% i to je opći prosjek zasve stadije karcinoma grkljana.
Koji su uzročnici raka grla?
Dr. Znaor upozorava da na pojavu te bolesti najjače utječu pušenjecigareta i žestoki alkohol. Konzumiranje tih "užitaka" u tandemu je"dobitna kombinacija" za rak grkljana. Specijalni faktori rizika su idulja izloženost azbestu, drvenoj i ugljenoj prašini te raznimhlapljivim kemikalijama. Rizičnoj skupini pripadaju ljudi koji su većimali, ili još imaju, neki drugi karcinom na glavi ili vratu, kao i onikojima je netko od bliskih srodnika bolovao od karcinoma grkljana.Bolesnici sa smanjenim imunitetom (npr. oboljeli od AIDS-a) suočeni sus tri puta većim rizikom da obole od raka grkljana. Određeni tipovi HPVvirusa mogu dovesti do bolesti koje povećavaju rizik za razvojkarcinoma. Napokon, refluks želučane kiseline također može oštetitiosjetljivu sluznicu glasnica i pogodovati razvoju karcinoma grkljana.