
Tajne i laži nisu osnova za dobru vezu, ali to nije ni potpuna iskrenost. Neke teme bolje je zaobići
Prve dvije godineTatjana i Marko dijelili su doslovce sve, živjeli su kao jedno biće. Osvemu su razgovarali, savjetovali se, jedno o drugom znali su baš sve.Nijednu želju, sumnju ili strah, nijedan djelić prošlosti ilisadašnjosti nisu skrivali jedno od drugog. I danas, nakon četiri godineoni se jednako vole, imaju stabilnu vezu, ali nisu više jedno premadrugome otvoreni kao prvih godina. Ne pričaju više o svemu, ne dijelesve doživljaje i iskustva. Tatjana ima prijateljice koje Marko nepoznaje. On ima prijatelje s kojima se nalazi jednom tjedno. Njihovaveza ne može se opisati kao monotona, nisu je opteretili problemi, nemanesuglasica, jednostavno više ne žive jedno od drugog već jedno sdrugim. I dalje imaju puno zajedničkih interesa, i dalje dijele isteradosti i strahove, ali svatko od njih ima i svoj djelić života.
Dok se potpunaotvorenost i iskrenost u početku veze ispunjene strašću može smatratikorisnim ili obaveznim dokazom ljubavi, s vremenom ona može iscrpstivezu. Male tajne tada postaju neophodne, one osvježavaju i obogaćujuvezu kao čisti zrak koji uđe kroz netom otvoren prozor zagušljive sobe.
Svaka osoba mora imati svoje male tajne koje će poslužiti kao poticaj ikao inspiracija, te tajne obogatit će osobnost i vezu. Taj mali tajnisvijet u nekim je trenucima korisna utjeha, izvor želja i ciljeva kojevalja ostvariti.
Što smo spremni priznati sebi
“Voljetise znači ništa ne skrivati od partnera”, to je pravilo prema kojem seneke osobe ponašaju u vezi. Prema njihovu vjerovanju, potpuna iskrenosti otvorenost pravi su dokaz ljubavi. Pogrešno je, tvrde stručnjaci,vjerovati da sami pred sobom nemamo nikakvih tajni. Veliki broj našihmisli, onih koje nas uznemiruju, nisu u skladu s odgojem ili društvenimpravilima ponašanja, prolaze kroz izvjesne filtre kojih nismo svjesni i- tamo ostaju. Drugim riječima, puno toga nesvjesno potiskujemo,spremamo u “tamni” dio svoje ličnosti. I kao što bismo trebali naučitipoštivati taj svoj “tamni” dio, moramo prihvatiti da taj dio imasvatko, pa i osoba koju volimo i od koje očekujemo da nas voli.
Korisna, mala tajna
Prijeno što počnete razgovor s partnerom o nekim bolnim iskustvima izdjetinjstva ili mladosti, o nekim događajima i članovima vlastiteobitelji, psihoterapeuti savjetuju – promislite dvaput. Vaš partnerneke dijelove vaše prošlosti promatrat će i shvatiti na svoj način, onimogu biti razlog da o vašoj osobnosti dobije iskrivljenu sliku, daposumnja u neke vaše osobine.
Iako nema vodiča za “pravilnu uporabutajni”, postoji intuicija, iskustvo i sposobnost samokontrole koji nampomažu da sami razlikujemo ono što je korisno podijeliti s partnerom odonoga što je bolje zadržati za sebe. Sve što je povezano s najdubljimosjećajima nije uvijek i ono o čemu s partnerom možemo ili moramorazgovarati. Korisnije je dobro odvagnuti i razmisliti nego potpunomiskrenošću pokušati dokazivati odanost i ljubav.