
Nakon prekida valja se iscijeliti, pobijediti strah od bliskosti i otvoriti se za mogućnost izgradnje nove ljubavne veze.
O onome što prolazimo u takvim razdobljima, razgovarali smo s Tatjanom Divjak, autoricom knjige Život nakon prekida veze
Prekid ljubavne veze jedna će osoba doživjeti kao olakšanje, a druga kao propast svijeta. Ovi potonji mogu se nakon ljubavnoga kraha zatvoriti u sebe, posebno ako su već više puta bili povrijeđeni. Javlja se strah od novih ljubavi zbog neizvjesnosti ishoda i straha od ponovnog slomljenog srca. U knjizi “Život nakon prekida veze” (u izdanju Profila), autorica Tatjana Divjak čitateljima u nekoliko poglavlja daje savjete kako se suočiti s gubitkom, prevladati bol nakon razlaza s voljenom osobom, iscijeliti se i otvoriti za izgradnju novog emocionalnog odnosa – krenuti dalje bez straha od rizika za otvaranje nove ljubavi. Svako od devet poglavlja počinje ljubavnom pjesmom koja se odnosi na određenu fazu procesa kroz koju prolazi osoba koja je povrijeđena ili pati zbog ljubavi, a kroz cijelu autorica šalje poruku: ljubavi se ne treba bojati.
• Prekid vezes nekim za koga smo emocionalno vezani smatra se izuzetno potresnom ilibolnom osobnom situacijom. Zašto je tako? Zašto tako burno reagiramo naodvajanje od neke osobe, čak i ako nas ona ne želi?
• Ono na štoreagiramo tako burno su neintegrirane emocije iz djetinjstva. Jednomsmo doživjeli odbacivanje i sada ponovno proživljavamo isto. Kada ihnaučimo integrirati (proživjeti, prihvatiti, propustiti i otpustiti)onda više i ne privlačimo takva iskustva u svoj život.
• Ako nas je objekt naše ljubavi napustio bez prihvatljiva razlogaili zbog neke druge osobe, utječe li ta činjenica na našu ljubavnukemiju?
• Može li nam u “hlađenju” pomoći spoznaja da smo “izdani”?Upravo nas taj osjećaj da smo “izdani” vraća u našu dramu i drži nastamo. Jednom, kada se prestanemo pitati “zašto”, taj odgovor sam dođe –osvijestimo ga, a onda nam ne preostaje drugo nego da donesemo odlukuda se promijenimo ili ponovimo negativno iskustvo.
• Zašto smo često skloni bezuvjetnome održavanju neke veze čak i ako nam je jasno da je ona nezdrava i problematična?
• Navika i inercija su urođene čovjeku. Nije lako odrasti uemocionalnom smislu, ali je nužno ako želite biti zdravi iuravnoteženi, pa onda i (povremeno) sretni!
• Znamo za terapije odvikavanja od droge, od alkohola, od cigareta, od previše hrane. Kako se riješiti ovisnosti o partneru?
• Jedan od učinkovitih načina je “program 10 koraka” koji obrazlažem usvojoj knjizi, jednak kao i u drugim ovisnostima. Svaka je ovisnost usvom korijenu ista, samo je sredstvo kojim popunjavamo “rupu” drugačije.
• Ako nas je partner ostavio (možda zbog neke druge osobe) i zatimnam se poželio vratiti, a mi smo na to pristali, može li naša vezadalje funkcionirati bez emotivne zadrške? Koliko je taj mehanizamoprosta jak i uvjerljiv?
• Ili ste oprostili ili se želiteosvetiti. Po mom uvjerenju – nema sredine. Rijetki su ipak oni koji suspremni stvarno i duboko oprostiti, iako je to itekako moguće. Svatkoto može, ali treba znati da to nije lako.
• Navodite u knjizi: Oprostiti, to znači darovati sebi mir. Možete li objasniti taj proces “samodarivanja” mira?
• Oprost je prije svega potreba da nađemo vlastiti mir. U njega ikrećemo jer nam je nemoguće izdržati bol koju sebi svakodnevno nanosimoostajući u stanju povrijeđenosti ili osjećaja krivnje.