
Učestalost srčanih bolesti toliko je porasla među ženama da su se u tome posve izjednačile s jačim spolom. Donedavno je infarkt pogađao prvenstveno muškarce, no danas je postao i ženski problem. Vremena se očito mijenjaju, i to nagore za žene. Zbog nezdravog načina života postale smo ravnopravne muškarcima u onome što je najmanje potrebno – broju smrti uzrokovanih srčanim bolestima.
Još jedan važan podatak: liječnici često liječe žene na neodgovarajući način zbog slabog poznavanja specifičnosti ženskog srčano-krvožilnog sustava. Primjerice, kod muškarca infarkt ima klasične simptome (bol u prsima i lijevoj ruci, hladan znoj) te se odmah intervenira na odgovarajući način, odnosno liječnik osobu upućuje na elektrokardiogram i trombolitsku terapiju (koja može spasiti život ako se dovoljno brzo provede). No, kod žena se infarkt često manifestira simptomima poput mučnine, bolova u želucu, leđima ili vratu. Stoga, ako je pacijentica mlada, ne puši i nema prekomjernu tjelesnu težinu, liječnici obično prvo pretpostave da je riječ o kongestiji jer te netipične simptome ne povezuju odmah s infarktom.
Istraživanja na muškarcima
Takva situacija je, među ostalim, i posljedica nedovoljne pažnje znanstvenih krugova za specifičnosti ženskog organizma: nedostaju precizni epidemiološki podaci, a proizvođači lijekova njihovu učinkovitost najčešće ispituju samo na muškarcima. Nije slučajnost ni što su velika istraživanja o liječenju infarkta i hipertenzije provođena na američkim ratnim veteranima, većinom muškarcima. Stoga su mnoga pitanja i danas bez odgovora te ženama ne preostaje drugo nego da se same pobrinu za svoje zdravlje. Učinite to i vi i pobrinite se da srce ne izložite riziku od obolijevanja.
Zaista važne pretrage
Žene obično redovito odlaze ginekologu, stomatologu, pa i dermatologu, ali puno se rjeđe odlučuju otići kardiologu. No, taj se pregled smije odgađati samo ako je sa zdravljem sve u najboljem redu. Kako u to možete biti sigurni? Pomoću nekoliko jednostavnih, ali strateški odabranih provjera.
• Tlak mjerite jednom mjesečno. Optimalni uvjeti za mjerenje tlaka su nakon zalaska sunca, u sjedećem položaju. Nemojte govoriti i nastojte biti što opušteniji. Mjerenje trebate ponoviti tri puta. Prvo mjerenje ne uzima se u obzir, već se računa prosjek sljedeća dva.
• Napravite godišnju analizu krvi. Njome se mjeri kvaliteta i količina krvi: koliko je u njoj krvnih zrnaca, koliko vode te njezina gustoća (normalne vrijednosti su od 12-13 g hemoglobina te hematokrit 40-45%). Treba odrediti vrijednosti ukupnog kolesterola i glikemije, te kreatinina, odnosno sadržaja proteina. Određuju se vrijednosti elektrolita, odnosno sadržaja natrija i kalija u krvi.
Opseg struka
Što je bolje za srce, građa tipa jabuke ili kruške? Znanstvena istraživanja pokazuju da je količina potkožnog masnog tkiva povezana s povišenim rizikom od krvožilnih bolesti, no čini se da je i način na koji su masne naslage raspoređene također jako važan, ako ne i odlučujući faktor. Žena može imati tjelesnu građu nalik muškoj, u obliku jabuke s masnim naslagama koncentriranim u području trbuha i struka ili pak oblika kruške, s masnim naslagama koncentriranim na bedrima. Žene kruškolike građe izložene su manjem riziku od srčanih i krvožilnih bolesti.
Kako biste izmjerili sklonost srčanoj bolesti povezanoj s opsegom struka, dovoljan vam je krojački metar. Omotajte ga oko struka i pročitajte promjer: normalnim se smatra struk uži od 80 cm. Ako je širi, svakako morate smršavjeti. A kako biste se uspješno riješili masnih naslaga u području struka, potražite pomoć liječnika ili nutricionista.