
U Hrvatsku se godišnje uveze namještaja u vrijednosti od oko 600milijuna dolara, no domaći distributeri pri tome često odabirunekvalitetnu robu jer je jeftinija, a zarade na njoj veće.
Zato ne čuderezultati kontrole Državnog inspektorata, čiji su inspektori uposljednjoj akciji provjere dječjeg namještaja otkrili kako čak 95posto ispitanih uzoraka ne zadovoljava propisane standarde sigurnosti.
Od 20 pregledanih komada namijenjenih najmlađoj populaciji, samo jejedan bio potpuno siguran, dok su ostali odstupali toliko da bi kodživahnih mališana, nesvjesnih opasnosti, mogli prouzročiti teške, pačak i smrtonosne ozljede.
– Kad je riječ o fizikalno-mehaničkim osobinama, u segmentu dječjegnamještaja i proizvoda za djecu nalazimo niz nedostataka u sigurnosti -upozorava Ilija Prskalo, direktor ovlaštenog laboratorija Regionalnogatehnološkog centra Euroinspekta u Slavonskom Brodu.
Tako se pokazalo da pri udarcu koji simulira skakutanje djece postolićima ili krevetićima, daske i letvice pucaju u oštre, zašiljeneivere. Opasnima za život pokazali su se i otvori s mrežicama u čijimomčama djeca mogu zaglaviti i ugušiti se, dok preniske ogradice krevetana kat mogu dovesti do teških padova s visine.
Opasni rubovi
– Krevetići i visoke sjedalice dimenzijama nisu prilagođene dječjemuzrastu, a problematične su i točke prignječenja na, primjerice,sklopivim stolcima, u kojima mališani lako zaglave prst ili ruku.Nalazimo i preoštre rubove na kojima djeca mogu ozlijediti glavu tepreširoke otvore u podnicama – navodi Prskalo. No i ranije provjere, uostalim segmentima namještaja poput uredskoga, pokazale su ne samo toda pojedini uzorci ne prate osnovne propisane sigurnosne zahtjeve, većne odgovaraju ni vlastitim deklaracijama.
Prije puštanja u trgovine pregleda se tek pet posto uvoznih modela, noto je još uvijek premalo u odnosu na ukupno uvezene količinenamještaja. Državni inspektorat prošle je godine pokrenuo štih probei kontrole koje su pokazale da u trgovinama postoji mnogo namještajakojemu nije mjesto na našem tržištu, a pojedini su rezultati bilikatastrofalni. Primjera radi, otkrilo se čak i to da uredske stolicenekih poznatih europskih brendova uopće ne odgovaraju certifikatima,jer proizvođač za hrvatsko tržište nije poštovao ni osnovnefunkcionalne mjere. Oko 80 posto stolica, naime, nije odgovaralo bilopo širini ili dubini sjedalice, odnosno visini stoca.
Ne smiju se zanemariti ni štetne kemikalije poput formaldehida iliteških metala čija isparavanja mogu biti uzrok umoru, iritaciji iliglavoboljama, a uz to su i kancerogeni. Za sada su u Hrvatskoj na snazijedino tehnički propisi za svojstva uporabljivosti iz 1995. godine. Većčetiri godine resorno Ministarstvo ruralnog razvoja, šumarstva i vodnoggospodarstva priprema pravilnik koji bi trebao riješiti nedefiniranapitanja provjere namještaja.
U njemu će se naglasak staviti na sigurnost i zdravlje korisnika i potrošača, ističe Ivica Grbac, voditelj Laboratorija za ispitivanje ojastučenog-tapeciranog namještaja pri Šumarskom fakultetu, ujedno i savjetnik ministra Božidara Pankretićaza drvnu industriju. – U pripremi je radna verzija Tehničkih propisaza namještaj koji će regulirati način kontrole kakvoće uvoznognamještaja. Oni će uvesti red i u područje proizvoda sumnjivekvalitete, jer svakako treba spriječiti da se Hrvatska ne pretvori ueuropsko smetište – navodi Grbac, koji je, kako kaže, osobnonezadovoljan namještajem koji se uvozi.
Kako ispitivati?
– Moramo vršiti i provjere uvoznog namještaja, jer čak i poznatibrendovi na naše tržište šalju proizvode različite kvalitete, koji nezadovoljavaju standarde. Ponekad i distributeri prikazuju lažnecertifikate koji često uopće nisu izdani za proizvod koji se prodaje.Ako u Hrvatskoj homologiziramo čak i mercedese, nema razloga da seodređena razina provjere ne uvede za namještaj. Zašto bi netko varaonaše kupce? – otvoreno pita ministrov savjetnik.
Neophodno je, smatra i struka, propisati kako i na koji način će seispitivati određena svojstva i provoditi provjere kvalitete. A novipodzakonski akti promijenit će način razmišljanja i proizvođača iprodavača, odnosno distributera na našem tržištu. Naime, kad shvate dasu upravo oni odgovorni za ono što prodaju, i te kako će se zamislitišto stavljaju u promet, od koga uvoze, kakve je kvalitete te je liprateća dokumentacija točna.
– Budi se svijest naših proizvođača koji sve češće traže ispitivanjesigurnosti prema EU normama kako bi se zaštitili pri uvozu – kaže Mladen Komac,predsjednik Uprave tvrtke “Euroinspekt-drvokontrola” čije uslugekoristi cijela drvoprerađivačka industrija. Istu bi naviku trebalisteći i uvoznici, odnosno distributeri stranog namještaja.
No, njima je još uvijek prvi kriterij (niska) cijena, po važnostislijedi ljepota koja najlakše oduševljava kupce, a sadržaj, odnosnokvaliteta robe na zadnjem su mjestu. Ipak, odgovornost je i na kupcima,čija je obveza prijaviti inspektorima sve nepravilnosti koje u dućanuuoče na proizvodu, kako se neka nesreća ne bi dogodila kome drugome.
Zapelo u proceduriZakono preradi drva i proizvoda od drva zapeo je u saborskoj proceduri prijedvije godine, netom prije drugog čitanja u Saboru. Zato je stanje punobolje definirano u segmentu građevinske stolarije, jer propisi odličnopokrivaju kvalitetu i osobine kojima pri uvozu moraju udovoljitiprozori i vrata. Provjerava se pet propisanih svojstava: propusnostzvuka, vodonepropusnost, ponašanje odnosno opterećenje na vjetar,toplinska provodljivost te zvučna izolacija. |
Pomozite si biljkamaNASA-iniznanstvenici došli su do otkrića da najobičnije kućne biljke mogu bitivrijedno oružje protiv povećane razine zagađenosti zraka u unutrašnjimprostorima, kao što su domovi, zatvorene javne površine i uredskeprostorije. Zagađivači koji se mogu naći u zatvorenim prostorima iutjecati na zdravlje su formaldehid, benzen i trikloroetilen, ugljičnimonoksid i nitrogen oksidi, pesticidi i sredstva za dezinfekciju teradon. Oni doprinose sindromu bolesne zgrade koji izaziva simptome odonih bezopasnijih kao što su alergija, glavobolja i umor, pa doozbiljnih poremećaja živčanog sustava, raka i smrti. Studija je identificirala 50 kućnih biljaka koje uklanjaju ovezagađivače, lako ih je uzgajati, imaju otpornost na kukce, ali i vlažezrak. Ovim su biljkama znanstvenici dali ocjene u rasponu od jedan dodeset, ovisno upravo o navedenim faktorima, a mi vam donosimo one kojesu ušle u uži izbor, točnije u top 10: |