
Ljubav je davanje. Ljubav je poštovanje i odricanje. Ljubav je bezrezervno prihvaćanje i odobravanje. Sve nabrojeno ljubav čini, ali, pitam vas opet, što je ljubav?
To pitanje postavio je Mike George, duhovni učitelj i životni trener iz Velike Britanije, publici koja je ovoga tjedna popratila predstavljanje njegove najnovije knjige “Sedam mitova o ljubavi – putovanje od glave prema srcu duše” u izdanju Planetopije.
Kako se pokazalo samo nekoliko minuta nakon što je autor publiku potaknuo da svatko s osobom pokraj sebe porazgovara o tome što je ljubav – poimanja i definicija ljubavi onoliko je koliko i ljudi. Istražujući ljubav, George je došao do sljedećeg zaključka: riječ ljubav vjerojatno je najviše korištena, najviše pogrešno korištena i najviše zloupotrebljavana riječ u jeziku. Primjerice, kada muškarac ženi kaže “Volim te!”, on zapravo misli “Želim te!”, dok žena izgovarajući “Volim te!” zapravo misli “Imam te!”.
Prazna srca
Sve zablude i kriva poimanja vezana uz ljubav ljudskom su biću “podarena” od njegovih najranijih dana, a moderno društvo, koje na najrazličitije načine često prikazuje ljubav kao bol, čežnju i patnju, savršeno pridonosi slomljenim, blokiranim, zaleđenim i praznim srcima. Zbog te “vanjske manipulacije” skloni smo ljubav tražiti negdje izvan nas samih, ne uzimajući u obzir da se ona krije upravo u nama, da ljubav možemo osjetiti jedino ako je dajemo te da smo ljubav zapravo mi sami.
Sedam mitova o ljubavi koje George predstavlja u svojoj knjizi objašnjavaju zašto je ljudskom biću ponekad upravo nemoguće pojmiti iznesenu činjenicu. Mike George se bavi egom, našim, kako ga naziva, “najstarijim i najdražim drugom”. Predstavljajući ga kao prepreku koja onemogućava ponovno otkrivanje i spoznaju ljubavi, George kaže: Kada počnete shvaćati ego, počet ćete shvaćati gotovo sve, a to će biti moguće tek kada se uvidi da ego stvaramo sami, a možemo ga prepoznati u sljedećim oblicima ponašanja: kritiziranje, jadanje, okrivljavanje, sviđanje, nesviđanje, neodobravanje, posjedovanje, zavist, želja, projiciranje, natjecanje, kontroliranje, ispravljanje, sumnja, obrana, osuđivanje, bježanje, poricanje, laganje…
Put prema unutra
Spoznati pravu ljubav, koja nije emocija nego energija, znači spoznati samoga sebe. Jedna od mogućih metoda samospoznaje je tzv. ples sedam velova. Riječ je o plesu koji vuče korijene sa Srednjeg istoka. Radi se u biti o striptizu, ali, objašnjava George, s dubokom duhovnom simbolikom. Naime, svaki veo predstavlja po jednu priču o nama iz koje se skrivamo, dok uklanjanjem velova otkrivamo sebe sebi.
Sedam priča odnosi se na sliku koju imate sami o sebi, zatim vašu osobnost, prošlost, odnose, emocije, uvjerenja i suptilnu sliku o sebi. Ako ste spremni razgolititi se i osloboditi, “Sedam mitova o ljubavi” predlaže kako uz meditaciju i kontemplaciju proći kroz svih sedam priča kako biste bolje spoznali sebe. Taj put nije lagan, ali je najbitnije da preuzmemo odgovornost za svoj život i odlučimo provesti promjene.
1. Ljubav je prijeko potrebna
Često čujemo: “Svima nam treba ljubav, svi imamo potrebu biti voljeni”, ali to nije točno. Ako i postoji potreba, onda je to potreba da se ljubav daje, što znači davati sebe, jer ljubav smo mi sami. No, to nećemo znati dok se ne otvorimo nekome, bez želje da nešto dobijemo zauzvrat.
2. Ljubav se stječe
Jedina stvarna energija u životu koju ne možemo steći jest energija ljubavi. Zašto? Zato što smo mi sami ta energija. Ljubav nije nekakva izvanjska energija koju možemo “nabaviti”, “zadržati”, “pohraniti” i “upotrijebiti” kada nam zatreba. Ta istina mnogim ljudima promiče dok tragaju za ljubavlju. A upravo je zbog nje svaka potraga jalova. Povezivanjem romanse i ljubavi samo se jača taj mit jer nas uči da je ljubav u životu moguća samo ako pronađemo pravu osobu za sebe.
3. Zaljubljujemo se
Ovo je teško osvijestiti zato što je taj mit stoljećima prožimao sve oblike romantične ljubavi. No, činjenica je da se ne možemo zaljubiti. Ono što se stvarno događa jest zaluđenost, opsjednutost i privrženost, koje onda nazivamo zaljubljenošću. Neki od dokaza ljubavi u odnosu upravo su odsutnost tih osjećaja, nakon čega ostaje pravi osjećaj slobode u odnosu, a hladnokrvnost i snaga koje na taj način posjedujemo sposobne su podnositi sve okolnosti i događaje.
4. Ljubav je isključiva
To je vjerovanje da negdje postoji netko poseban za mene, moja “srodna duša”. Poruka je to hollywoodskih filmova i mitova o romantičnoj ljubavi. Naučili smo ograničavati ljubav na jednu posebnu osobu ili na vrlo isključive odnose, primjerice, unutar obitelji. Umanjujemo ljubav i dodjeljujemo je onima koje smatramo posebnima u svojem životu, ali istinska ljubav nikada ne može biti mala i isključiva.
5. Ljubav je vezivanje
Tako glasi jedan od najčešćih mitova koji vreba u današnjem svijetu. Ono što se često može primijetiti jest da uz vezivanje dolazi strah. Strah da ćemo predmet za koji smo vezani izgubiti ili da će biti oštećen. A strah nije ljubav. Gdje postoji strah, ne može postojati ljubav. Strah je ljubav iskrivljena vezivanjem.
6. Ljubav boli
Upravo je suprotno točno. Ako boli, nije ljubav. Većina odnosa ima uspone i padove. U njima postoje trenuci sukoba i osobne patnje. No, to nema veze s ljubavlju, nego s osuđivanjem i okrivljavanjem, očekivanjem i vezivanjem, privremenošću i ljubomorom. Ljubav se tada privremeno gubi. Ljubav ne stvara sukobe, ne pati, ne svađa se, nema nikakve veze s boli. Ljubav ne stvara bol, ona iscjeljuje. Bol je uvijek proizvod ega.
7. Ljubav se izgubila
Ljubav je ono što jest, a sebe nikada ne možete izgubiti. Zabluda da se ljubav izgubila javlja se onda kada zaboravite na sebe i mislite da ste nešto drugo od onog što jeste.