
ČINI se da trećina pacijenata za koje se smatra da imaju rezistentanvisoki krvni tlak, dakle onaj koji ne reagira na uzimanje lijekova,zapravo imaju “hipertenziju bijelih mantila”.
Španjolski su znanstvenici 24 sata ambulantno provjeravali krvni tlak69.045 pacijenata u dobi od 64 godine s dijagnozom hipertenzije. To jeuključivalo redovito mjerenje tlaka svakih 20 minuta u normalnimživotnim i radnim uvjetima.
Otkrili su da čak 37 posto od 8295 pacijenata kojima jedijagnosticirana hipertenzija koja ne odgovara na lijekove zapravoimaju “hipertenziju bijelog mantila” i da je među njima više žena negomuškaraca, i to u omjeru 42:34 posto u korist žena.
Također su utvrdili da su pacijenti sa stvarnom rezistentnomhipertenzijom mlađe osobe i češće muškarci koji dulje vremena boluju odhipertenzije ili imaju druge kardiovaskularne rizike.
Zanimljivo je da je među njima mnogo pušača, dijabetičara, bolesnika spovećanom masom mišića srčane klijetke, te s drugim kardiovaskularnimbolestima.
Dakle, samo 63 posto njih imalo je stvarnu rezistentnu hipertenziju. Doktor Alejandro de la Sierra, voditelj studije iz Hospital Mutua Terrassa, Sveučilišta u Barceloni, smatra da je ambulantno praćenje visokog tlakaobvezno kod pacijenata s rezistentnom hipertenzijom kako bi se moglirazlikovati oni koji imaju pravu dijagnozu od onih s “hipertenzijombijelih mantila”.