
Alergijaje promijenjeno stanje imunološkog odgovora, a nastaje zbog reakcijeizmeđu strane bjelančevine (alergen) i vlastite bjelančevine(protutijelo).
Protutijela odgovorna za nastanak alergijske reakcijepripadaju skupini imunoglobulina E (IgE). Alergija se manifestira nakoži, vanjskim sluznicama (oči i nos) i sluznici dišnih putova.Atopičari su osobe s povišenim vrijednostima IgE antitijela. Pušenjepovećava sklonost alergijama, posebice pušenje majke u trudnoći djelujena fetus. Učestalost alergija u svijetu je oko 30%, od čega je oko 25%mladih osoba. Povećan rizik od alergije imaju djeca kojima su roditeljiatopičari, 30% ako je jedan roditelj, a oko 80% ako su oba roditeljaatopičari.
Testovi
Testovi kojima se utvrđuje alergija su:
Alergološko kožno testiranje na inhalacijske ili nutritivne alergene.Kod djece se obrada modificira prema simptomima, njihovoj pojavnosti(sezona) i ciljnom organu (koža, sluznice nosa, očiju ili dišniorgani). Uvijek je nužno konzultirati pedijatra alergologa koji ćeobradu preporučiti i proširiti na potrebne testove navedene u sljedećedvije točke.
a) Imunološka obrada kojom se u krvi potvrđuje alergija, a određuje seukupna količina IgE i specifičnih IgE protutijela na uzročne alergene,mjerenje ECP (eozinofilnog kationskog proteina).
b) Citološki pregled iskašljaja ili brisa nosa na eozinofile ilimjerenje koncentracije dušičnog oksida u izdahnutom zraku (FENO) radidokaza alergijske upale sluznice dišnog sustava
Alergijski rinitis – sezonski
To je najčešći oblik alergije koji ima svaki deseti čovjek u svijetu.Karakteristični simptomi su svrbež i suzenje očiju, kihanje i vodeniiscjedak iz nosa ili začepljenost nosa. Često počinje kao alergija napelud trava, a kasnije se može javiti i na pelud stabala i korova.Javlja se u proljeće i ljeto kada je prisutna polinacija. Polen ilipeludna zrnca lagana su i nošena vjetrom mogu se prenijeti naudaljenost od 100 km. Najveći dio polena, oko 90%, ostaje na mjestuotpuštanja. U većim naseljima i gradovima zbog posebnih mikroklimatskihuvjeta polenska zrnca su najgušća u sloju zraka do 10 metara od tla. Uzpovoljne meteorološke uvjete, toplo i suho (30-40% vlage) vrijeme, uzvisok tlak zraka, oslobađaju se velike količine polena. Najvećakoncentracija polena je ujutro pa se ne preporučuje jutarnjeprovjetravanje prostorija. Osobe alergične na polen trebaju nositimasku prilikom izlaska iz kuće. Preporučuje se i pranje kose svakuvečer jer se peludna zrnca skupljaju na vlasima kose. Vrijeme pojavesimptoma pomaže u otkrivanju pravog uzročnika, kao i polenski kalendari(izrađuju se nakon višegodišnjih promatranja polenske produkcije nastalnim postajama). Oni predviđaju početak polinacije te njeno trajanjes odmakom od +/- 15 dana.
Perenijalni rinitis
Aergijski nadražaj sluznice nosa koji traje cijele godine, simptomi suisti kao kod sezonskog ili peludne hunjavice. Uzrokuju ga najčešćesljedeće alergije: na životinjske dlake, na grinje iz kućne prašine, naplijesan te tzv. povezane povezane.
Liječenje alergijskog rinitisa
Zaštita vanjskih sluznica od alergena moguća je pomoću topičkihkortikosteroida koji se uštrcavaju u nos ili kapaju u oči. U slučaju daova zaštita nije dovoljna upotrebljavaju se preparati antihistaminikaili antileukotrijeni. Moguća je upotreba kromolina koji nisu dostupnina našem tržištu. Liječenje sezonskog alergijskog rinitisa treba početina vrijeme, najmanje 15 dana prije početka polinacije, a traje do krajapolinacije. Perenijalni alergijski rinitis zahtijeva primjenu navedeneterapije tijekom cijele godine.