
Hormoni igraju važnu ulogu u živote svake žene, utječu na promjene u organizmu od puberteta do starosti
Premda se ukontekstu hormonskih promjena češće spominju žene, one na taj fenomennisu nimalo osjetljivije od muškaraca. Kod žena se samo događajuciklusi koje muškarci nemaju. Na pitanja o utjecaju hormona na ženeodgovara doc. dr. Ivana Pavlić-Renar, sa Zavoda za endokrinologijuKlinike za unutarnje bolesti KBC Zagreb, te docentica na Katedri zainternu medicinu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Zbog kojih se uzroka mogu pojaviti menstrualni poremećaji?
Uzroci su brojni. Povremeni izostanak mjesečnice uobičajen je, no akose ponavlja ili je ciklus trajno nepravilan, potrebno je isključitibolest reproduktivnog ili endokrinog sustava, za što je nužan temeljitginekološki, a ponekad i endokrinološki pregled. Neredovitamenstruacija može biti prateća pojava neke druge teže bolesti. Konačno,stres bilo koje vrste može poremetiti redovan ciklus.
Što je PMS i koji mu je uzrok?
Premenstrualni sindrom (PMS) je skup tjelesnih i psiholoških tegobakoje mogu rezultirati promjenama ponašanja. Teški oblik naziva sepredmenstrualnim disforičnim poremećajem (PMDP). Gotovo 90 posto ženabar nekad u životu osjeća PMS, najčešće u adolescenciji i u 40-imgodinama. Smatra se da oko 20 posto žena trajno pati od PMS-a, a do 5posto od vrlo teškog oblika (PMDP). Kod PMS-a nije jasan uzrok.Vjerojatno je riječ o preosjetljivosti na uobičajene brze promjenerazine hormona tijekom menstruacijskog ciklusa. Žene koje imaju tegobe,nemaju ništa drugačije razine hormona od onih koje ih nemaju. Nekolikoje teorija uzroka toj osjetljivosti: defekt serotonina, manjak kalcijai magnezija, poremećaji nekih drugih supstanci (endorfina, GABA, višakprolaktina). Žene koje su deblje i one koje puše češće imaju PMS.
Kakav je hormonski mehanizam žena?
Ritam hormona diktira hipotalamus, dio mozga koji ritmički luči hormonekoji djeluju na žlijezdu na bazi mozga – hipofizu. Ona ciklično lučihormone (gonadotropine: FSH i LH) koji djeluju na jajnike. Hormon prvefaze ciklusa – FSH (folikul stimulirajući) uzrokuje rast folikula okojajne stanice u jajniku i lučenje hormona estrogena. Pod utjecajemestrogena sluznica maternice buja. Sredinom ciklusa jajna stanicasazrijeva i foliku puca. To je ovulacija. Folikul se pretvara u žutotijelo, a razina FSH pada. Hipofiza jače luči LH (luteotropni hormon)što održava žuto tijelo. Ono luči progesteron: hormon pod čijimutjecajem sluznica maternice zrije i priprema se za prihvat oplođenejajne stanice. Krajem ciklusa pada razina LH. Ako nije bilo oplodnje,naglo pada razina estrogena i progesterona. Kako nema stimulacije,sluznica maternice se odljušti i odbacuje: to je menstruacija. Tadaponovno hipofiza počinje lučiti FSH, jajnici estrogene, sluznicamaternice se obnavlja i ciklus se ponavlja…
Kakvi oblici medicinske pomoći postoje kod hormonsko-menstrualnih teškoća?
Najčešći hormonski razlog nepravilnosti menstruacijskog ciklusa jeizostanak ovulacije. U tom slučaju trajno se luči FSH i posljedičnoestrogen. Pod utjecajem estrogena sluznica maternice buja, ali nesazrijeva jer nema progesterona. Stoga krvarenje kasni, a kad sepojavi, obilnije je i dulje od uobičajenog, zato jer je sluznicapreobilna, a nezrela pa propada i krvari. Ovaj poremećaj liječi sedavanjem preparata progesteronskog djelovanja kroz 5 do 10 dana. Nakonprekida uzimanja preparata javlja se krvarenje poput menstruacije.Sljedećih nekoliko ciklusa ponovno se daju takvi preparati i potom seliječenje prekida da bi se uspostavio prirodan ciklus.