
Ovom sedisciplinom razvija fleksibilnost cijelog tijela, jačaju se mišićitrupa, ruku i nogu, ublažavaju bolovi u kralježnici te se pozitivnoutječe na srčanožilni sustav
Trbušni ples često primarno povezuju serotikom, ali riječ je zapravo o specijalnoj fizičkoj aktivnosti kojadobro utječe na zdravlje. Prednost je trbušnog plesa u tome što senjime mogu baviti svi, odnosno sve, bez obzira na godine. Preciznije,to je specifična rekreacija za žene od 15. godina života nadalje.
Najbolje su 50-godišnjakinje
Trbušni ples nije posebno tjelesno zahtjevan, a osim toga neizaziva samo pozitivne fizičke promjene u organizmu, već iznimno dobrodjeluje i na psihu.
– Trbušni ples je izazov koji stimulira i podiže samopouzdanje,što potvrđuje podatak da su najbolje plesačice žene od pedesete godinenadalje. Imamo i rekreativku od 70 godina, i zapravo je nevjerojatnošto sve taj ples može ponuditi ženama najrazličitijih dobi. Nijeograničen samo na vrtnju bokovima, već potiče razvoj osobe i na drugimrazinama. Plesačica se upoznaje s neotkrivenim detaljima o sebi.Počinje se prihvaćati i cijeniti bez obzira na godine i tjelesniizgled. Bila deblja ili mršavija, visoka ili niska, mlada ili stara,preko plesa postupno će stjecati samopouzdanje i sve ono što je na sebidoživljavala kao manu, počet će promatrati u drugom svjetlu. To jeglavni cilj trbušnoga plesa – govori Zuzana Uhlirov, vlasnica školeorijentalnog trbušnog plesa "Zuzana" u Zagrebu.
Bolja figura i držanje
Premda se naziva trbušnim plesom, disciplina o kojoj je riječtehnički se ne svodi samo na pokretanje trbuha; giba se cijelo tijelo,ruke, noge, glava, a jasno je da se najviše koriste bokovi. Upravozahvaljujući raznolikim pokretima, trbušni ples učvršćuje cijelo tijeloi bitno popravlja figuru i držanje. Od plesa rekreativka vjerojatnoneće smršavjeti, no on može biti velika pomoć onima koje to žele, akoga kombiniraju s umjerenom i zdravom prehranom. Tijekom jednosatneseanse plesanja može se sagorjeti i do 300 kalorija.
Ples je dobar za razvoj fleksibilnosti, disciplinirana polaznicabrzo će postati pokretljivija, ojačat će joj mišići trupa, ruku i nogu,zglobovi će, zahvaljujući pokretanju udova, postati gipki, a nestat ćei bolovi u kralježnici. Kvalitetan je utjecaj i na cijeli srčanožilnisustav. Poboljšanje općeg stanja organizma psihološki će opustitiplesačice i eliminirati njihove svakodnevne stresove.
Pokreti ovise o profesiji
Zanimljivo je da se nečija životna profesija izrazito odražava uplesnim pokretima. Kod osobe koja osam sati dnevno sjedi zakompjutorom, to se uočava kroz njezinu specifičnu dinamiku. Takve osobeaktivnije se služe nogama, za razliku od osoba koje tijekom danauglavnom stoje, frizerki ili prodavačica, na primjer. One imaju dostateške noge i mnogo gipkije ruke i više ih koriste dok plešu. Na satovedolaze i liječnice i pravnice. I kod njih sam uočila koliko su stisnuteu vratu. Obveze i stres kojima su tijekom dana izložene, utječu nakrutost pokreta u gornjim dijelovima tijela – govori Zuzana Uhlirov.