
ŠTO učinitikad noćni mir zamijene neobični zvukovi i nesnosna buka?
Osim nesanice,hrkanje može uzrokovati i ozbiljne zdravstvene probleme. Za svoj dobarsan, i za bolje zdravlje partnera koji hrče, poduzmimo korake…
Uzrečica "Smij se i s tobom će se smijaticijeli svijet. Hrči i spavat ćeš sam", simpatično zvuči samo onima kojispavaju sami i onima koji hrču, a ne čuju se. Oni koji besane noćiprovode uz zvuke partnerova hrkanja teško da će naći snage za humor, zanjih je to veliki problem, pa čak i razlog za svađu.
Istina, hrkanje je česta tema šala, ali ono je i ozbiljan problem.I to ne samo muški: prema statistikama jednako hrču i žene. Urazvijenim zemljama hrče približno 40 posto populacije, a postotakraste čak do 60 posto u muškaraca u dobi od 60 godina. Umjesto što seprijetnjama i uvjetovanjima pokušavate izboriti za malo noćnog mira,pokušajte pomoći sebi i drugome. Prije svega važno je znati da nitko nehrče svjesno te da snagom volje nije moguće prestati. Kako riješitiproblem hrkanja objašnjava dr. Marija Sović, stomatolog.
Zašto hrčemo?
Hrkanje se javlja zbog titranja mekog tkiva u usnoj šupljini,prije svega mekog nepca i uvule. Tijekom spavanja, naime, opušta setonus mišića vrata i ždrijela, i dolazi do opstrukcije dišnih puteva. Hrkanje je jače izraženou gojaznih ljudi te nakon konzumacije alkohola i sedativa. Kodprekomjerne tjelesne težine katkad je dovoljno izgubiti kilograme (šestili deset) i hrkanje će se znatno ublažiti.
Hrkanje može ozbiljnoporemetiti život pojedinca. Osim što je neugodno za okolinu, hrkanje niu zdravstvenom smislu nije bezazleno jer može biti znak opstrukcijskeapneje ili hipopneje (respiratornog zastoja koji traje više od 10sekundi). Hipopneja podrazumijeva smanjenje koncentracije kisika u krvizbog smanjena dotoka zraka. Od svih poremećaja spavanja opstruktivnaspavalačka apneja najčešći je, a po mogućim posljedicama, obolijevanju,pa i smrtnosti, najozbiljniji poremećaj.
Zašto je opasno?
Padkoncentracije kisika u krvi, koji se događa sa svakim zastojem disanjau snu, može dovesti do problema u radu srca, aritmije, povišena krvnogtlaka, kao i srčanog infarkta te moždanog udara. Osim toga,opstruktivne spavalačke apneje mogu uzrokovati i određene psihičkesmetnje – slabiju koncentraciju, poremećaj ponašanja, razdražljivost idr. Povremeni ataci nedisanja i hrkanja rijetki su i normalni uodraslih zdravih osoba, a patološkim se smatraju oni koji traju duljeod 10 sekundi i javljaju se sedam do deset puta u sat vremena sna.Mnogi pacijenti s apnejom mogu imati više od stotinu ataka u trajanjuod 30 i više sekundi (u nekih mogu trajati i do 40 sekundi, a bude ih ido 50 u satu, odnosno, nekoliko stotina tijekom jedne noći) te takopolovicu sna mogu provesti u opstrukciji, hipoksiji (sniženjekoncentracije kisika u krvi) te buđenju i plitkom snu. Te se osobe budes osjećajem umora, prati ih cjelodnevni osjećaj pospanosti, lako utonuu san sjedeći u tramvaju ili autobusu, čitajući ili gledajući TV, pačak i vozeći automobil, što je opasnost za sve sudionike prometa. Udjece je pospanost često izražena kao hiperaktivnost i asocijalnoponašanje.
Nježno rješenje
Postoji nekoliko metoda kojima se pokušava riješiti problemhrkanja. Osobama koje imaju ovaj problem do sada je od pomoći bilo samoodstranjivanje resice i dijela mekog nepca kirurškim putem, čime seolakšavao prolaz zraka, ili eventualno korištenje tzv. maske zadisanje. Te probleme rješavao je liječnik otorinolaringolog. Danaspostoji još jedan vrlo učinkovit način. Stomatolog izrađuje specijalnu,primjerenu udlagu tzv. silensor.
Za razliku od dosadašnjih terapija,koje su bile dosta invazivne, nepraktične te relativno skupe, silensorudlaga oralna je naprava, dosta prihvatljiva, mala je i udobna zanošenje.