
Gotovose svi barem jednom godišnje suočimo s prehladom. Ništa opasno nizabrinjavajuće, no iako banalna i bezopasna, prehlada je neugodna. Aako se ne izliječi, može prouzročiti ozbiljnije tegobe
Put od obične prehlade do upale uha, bronhitisa ili sinusitisa doista nije dug. Još je važnije da se može izbjeći. Kako je riječ o raširenoj pojavi, vrlo su često prehlada i njeno liječenje popraćeni nizom predrasuda i pogrešnih uvjerenja. Provjerite je li točno ono što znate.
Zaraza se lakše širi u pretrpanim prostorijama
Točno!
U zatvorenim, pretrpanim i nedovoljno prozračnim prostorijama zaraza se najlakše širi. Fizička blizina i zrak zasićen štetnim česticama glavni su uzroci. Dovoljno je da jedna osoba kihne ili zakašlje pa da oko sebe posije veliku količinu virusa. O kojoj je količini riječ, lakše je shvatiti znamo li da u mililitru sline i sekreta gornjih dišnih puteva zaražene osobe ima čak 106-107 zaraznih čestica adenovirusa, jednog od uzročnika infekcija dišnih puteva.
Valja se dobro odjenuti
Netočno!
Previše slojeva odjeće ne pomaže protiv prehlade, dapače može biti štetno, posebice ako se prelazi s hladnoće u zagrijanu prostoriju i obratno. U tom slučaju postoji opasnost od znojenja, a kad se znoj na koži ohladi, remeti prirodne obrambene sposobnosti i stvara povoljne uvjete za razmnožavanje virusa.
Hladnoća je uzrok
Točno i netočno.
To je mišljenje vrlo rašireno, a samo je djelomično točno. Istina je da niske temperature mogu potaknuti aktivnost virusa koji uzrokuju prehladu te usporavaju prirodne obrambene sposobnosti tijela. Promjer krvnih žila na hladnoći se smanjuje, a posebno se stežu kapilare, male površinske krvne žile, zbog čega u periferne dijelove tijela dospijeva manje krvi, a time i manji broj obrambenih stanica što ih krv sadrži. Uz to, na hladnoći se smanjuje pokretljivost trepetljika kojima su prekrivene sluznice dišnih puteva pa se sluz koja sadrži štetne čestice teže izbacuje. Zbog svih tih promjena virusima je olakšan napad upravo na niskim temperaturama.
Tekućina nije potrebna
Netočno!
Dapače, potreban je veći unos tekućine jer ona omekšava sekret i olakšava iskaš ljavanje. Osim toga, tako se nadoknađuje tjelesna tekućina izgubljena znojenjem, stoga su čaj, sokovi, voda i juha korisni, posebice ako je prehlada popraćena povišenom temperaturom. Što piti? Svježe iscijeđen sok agruma, sokove od povrća i voćne sokove jer su bogati vitaminima i mineralima. Ali i topli čajevi zaslađeni medom su blagotvorni.
Pušači su češće bolesni
Točno!
Duhanski dim štetan je za onoga tko puši, ali i za one koji su mu u blizini. Slabi obrambene sposobnosti dišnih puteva, u prvom redu nosa, olakšavajući napad virusa. Udisanje duhanskog dima smanjuje pokretljivost trepetljika.
Antibiotici ne koriste
Točno!
Antibiotici su korisni protiv infekcija uzrokovanih bakterijama, ali protiv virusa su nemoćni. Dakle, u liječenju prehlade potpuno su beskorisni, čak mogu biti kontraproduktivni jer uništavaju i korisne mikroorganizme, tzv. bakterijsku mikrofloru koja je prirodni, sastavni dio tijela, pa i dišnih puteva. No, u nekim slučajevima antibiotici su korisni jer sprečavaju bakterijske superinfekcije koje prehlada može potaknuti.
Prehlada stvara imunost
Netočno!
Prehlada se ubraja u bolesti koje se u istoj godini mogu ponoviti više puta. Nije točno da se stječe imunost, jer virusi uzročnici neprestano mutiraju i u stanjima premorenosti ili oslabljenog imuniteta, posebice pri naglim promjenama temperature i smjene godišnjih doba, pronalaze slabu točku imunosnog sustava i ponovno mogu potaknuti prehladu.