
Uobičajena zimska tegoba dio je obrambenog mehanizma dišnih puteva, ali i simptom koji ne valja zanemariti
Kašalj je koristan obrambeni mehanizampomoću kojeg se dišni putevi oslobađaju stranih tijela, alergena,čestica prašine, suvišnog sekreta, duhanskog dima, tvari i čestica kojese stvaraju kao posljedica naglih promjena temperature. Zahvaljujućikašlju, iz dišnih puteva izbacujemo određenu količinu zraka podpritiskom, a sa zrakom izbacujemo čestice ili tvari koje ga uzrokuju.Vrste kašlja razlikuju se prema uzroku, te po tome jesu li posljedicaili simptom koji upozorava na neku zdravstvenu tegobu.
Kako kašljete
Ako se liječniku ili ljekarniku požalite na kašalj, prvo će vaspitati: ”Kako kašljete”, jer produktivni kašalj se ne liječi i neublažava na isti način i istim sredstvima kao neproduktivni, suhikašalj.
• Suhi ili neproduktivni kašalj, bez iskašljavanja sekreta, uvećini je slučajeva posljedica nadražaja gornjih dišnih puteva. Ako sepojavi uz upalu sinusa, tada je praćen bolovima u predjelu čela,čeljusti ili očiju, što otežava svaki pokret glave. Ako je posljedicaupale ždrijela, tada je praćen i promjenama glasa, a ako je posljedicaupale dušnika, najčešće ima metalni zvuk, a stanje se pogoršava čim seubrza ritam disanja. Vrlo često suhi je kašalj nesvrsishodan, nekada ištetan jer može oštetiti sluznice te izazvati krvarenje.
• Produktivni kašalj nadomješta aktivnost epitela sluznice, tj.pomaže dišnim putevima da se oslobode suvišnog sekreta koji nadražujedišne puteve. Upravo stoga produktivni kašalj se ne smije suzbijati.
Što učiniti
Kako je riječ o korisnom obrambenom mehanizmu dišnih puteva,najveća greška je suzbijati kašalj po svaku cijenu. Suzbija se samoiznimno jaki kašalj koji onemogućava uobičajene aktivnosti i otežavaspavanje.
Noćni kašalj može se spriječiti ako se spava s podignutom glavom uodnosu na tijelo, u položaju koji omogućava prohodnost nosa i gornjihdišnih puteva. Dovoljno je povisiti jastuk, ali ne previše, kako bivratna kralježnica ostala u što prirodnijem položaju.
Unos veće količine tekućine koristan je i vrlo učinkovit. Voda jeprirodni mukolitik, a korisni su i čajevi, voćni sokovi i ostalinapici.
Vlažnost zraka izravno utječe na sluznice dišnih puteva, pa su uslučaju kašlja od velike pomoći ovlaživači zraka koji vlažnostodržavaju na 40-60%. Vodi u ovlaživaču mogu se dodati esencijalna ulja,no budite oprezni jer neke supstancije mogu dodatno nadražiti sluznicu.
Vlažnost zraka može biti i štetna. Ako ste alergični na kućnuprašinu, smanjite vlažnost zraka jer upravo vlaga stvara povoljneuvjete za razmnožavanje grinja.
Ako se kašalj pojavi tijekom spavanja, a nije posljedica nekebolesti, primjerice upale dišnih puteva, treba provjeriti ima li uprostoriji tvari koje nadražuju sluznice (mirisi, insekticidnasredstva, pare lakova i boja, dim i sl.).
Najbolje sredstvo
Sredstvo za ublažavanje valja odabrati prema vrsti i uzroku kašlja,a uz to prihvatiti i činjenicu da je za djelovanje sredstva potrebnoodređeno vrijeme, posebno ako je kašalj posljedica virusne bolesti.
• Ispiranje nosa provodi se fiziološkom otopinom, termalnom ilimorskom vodom. Pospješuje odstranjivanje sluzi sa sluznice nosnica teomogućava normalne funkcije pročišćavanja sluznice.
• Sredstva za smirenje kašlja preporučuju se samo kod uistinujakog kašlja, posebno noćnog, te kašlja koji može oštetiti sluznicu iizazvati krvarenje. Takav učinak imaju kapi, sirupi, supozitoriji igranule koje valja koristiti pod liječničkim nadzorom.
• Mukolitici razrijeđuju sluz i olakšavaju iskašljavanje. Proizvode se u različitim oblicima.
• Sprejevi sadrže fiziološke otopine, termalnu ili morsku vodu koja vlaži sluznice.
• Ovlaživači prostora vrlo su korisni kod kašlja koji se javlja kao posljedica nadražaja sluznice toplinom, parama, dimom.