
Ugradnjom minijaturnog teleskopa u oko bitno se može poboljšati vid oboljelih od degeneracije žute pjege ili tzv. senilne makularne degeneracije. Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je tu vrstu očnog implantata kojim se poboljšava centralni vid kod starijih osoba bez kojeg nema čitanja, gledanja televizije, a čak seni ne prepoznaju sugovornici. Kako je riječ o kroničnoj i neizlječivoj bolesti, ugradnja teleskopa, ne većeg od zrna graška, za dio pacijenta bit će spasonosno rješenje.
Učenje gledanja
Cijena ugradbenog teleskopa koji omogućava povećanje slike 2,2 ili 2,7 puta, ovisno o vrsti uređaja, je oko 15.000 dolara. Teleskop se ugrađuje u jedno oko i zamjenjuje prirodnu leću, a uvečanu sliku šalje na zdravi dio mrežnice, čime se omogućava tzv. centralni vid koji stradakada se istroši dio oka odgovoran za centralnu vidnu oštrinu. Oko u koje se ne ugrađuje teleskop služi potom samo za periferni vid. Inače, pacijenti nakon ugradnje teleskopa moraju proći vježbe kako bi naučili gledati s implantatom, odnosno uskladili rad oba oka.Kirurginja Kathrin Colby s Harvarda kaže kako će teleskop znatno poboljšati kvalitetu života dijela ljudi s makularnom degeneracijom.
Rješavanje problema
Istina, kod dijela pacijenta na kojima su se radile studije i ispitivana djelotvornost teleskopa bilo je i nekih nuspojava, poput oticanja rožnice, ali ističe se da će se praćenjem bolesnika kojima je ugrađen teleskop idućih pet godina nastojati prevladati i taj problem.