
Androgena alopecija pogađa oko 50% muškaraca, ali i gotovo jednak postotak žena starijih od 40 godina
Opadanje i prorjeđivanje kose vrlo je često kod muškaraca, ali često je i kod žena. Jedan od najčešćih oblika gubitka kose kod žena i muškaraca je telogen effluvium: riječ je o široko rasprostranjenom gubitku kose na vlasištu te općenito dlaka po tijelu. Takav gubitak kose i dlaka obično je reakcija na intenzivan stres kojem smo bili izloženi ili na određene farmakološke terapije. Telogen effluvium je stanje koje može pogoditi osobe bilo koje životne dobi, obično se javlja naglo, ali prolazi sam od sebe u roku od šest mjeseci, iako ponekad može prijeći u kroničan problem. Budući da do razvoja telogen effluviuma dolazi neko vrijeme nakon stresnih perioda te da se obično manifestira više kao prorjeđivanje i stanjivanje kose, nego kao ćelavost u pravom smislu (sa zonama posve lišenim kose), žene koje pate od tog problema nerijetko imaju dijagnozu neurotičnosti ili pretjerane anksioznosti. Srećom, problem je prolazan i s vremenom dolazi do poboljšanja stanja budući da je telogen effluvium povezan s prirodnim ciklusom rasta kose.
Taj se ciklus može podijeliti u dvije faze: prva je anagena, odnosno aktivna faza rasta koja traje oko tri godine, a druga je telogena faza ili period mirovanja koji traje oko tri mjeseca tijekom kojih vlas ne raste i zatim otpada. Za vrijeme telogen faze vlas ostaje u folikulu sve dok je ne istisne rast nove vlasi u anagenoj fazi. Obično je samo oko 15% vlasi u telogenoj fazi, no iznenadni stresni događaj može dovesti do toga da puno veći postotak vlasi istodobno uđe u telogen fazu, što znači da će za otprilike tri mjeseca sve te vlasi otpasti. No, kako istodobno počinju rasti nove, s vremenom će se kosi vratiti prijašnja gustoća. Većina odraslih ljudi u nekom periodu života doživi epizodu telogen effluviuma, zbog bolesti ili drugog traumatičnog događaja.
Androgena alopecija
To je dosta raširen oblik gubitka kose povezan s razinom hormona u organizmu. Vrlo često postoji genetska predispozicija koju dijete može naslijediti od oca ili od majke. Androgena alopecija pogađa oko 50% muškaraca (to je i najčešći tip ćelavosti muškaraca, razvija se postupno s godinama), ali i otprilike isti postotak žena starijih od 40 godina. Gotovo 13% žena ima određeni stupanj androgene alopecije prije menopauze, a nakon menopauze taj postotak raste, pa čak 75% žena starijih od 65 godina pati od tog oblika gubitka kose.
Kod androgene alopecije uzrok gubitka kose je kemijska tvar dihidrotestosteron (DHT) koju proizvode androgeni (muški hormoni koje luče i muškarci i žene) zahvaljujući djelovanju enzima 5-alfa reduktaze. Osobe koje imaju veće količine tog enzima proizvode više DHT-a koji, kada je prisutan u većoj količini, može djelovati na folikule kose tako da oni počinju stvarati sve tanje i tanje vlasi, sve dok naposljetku potpuno ne nestanu. Kod muškaraca je tipično da se rubna linija kose postupno povlači ili se na sredini tjemena stvara sve veća zona bez kose. Kod žena androgena alopecija uzrokuje prorijeđenost kose, a do gubitka vlasi dolazi najviše na vrhu i s obje strane glave.
Alopecija areata
Alopecija areata je oblik gubitka kose kod žena. Riječ je o autoimunoj bolesti koja pogađa više od 2% populacije. Do nje dolazi zato što bijele krvne stanice počinju napadati folikule kose koji potom postaju sve manji, a rast kose se tako drastično usporava da mjesecima, pa i godinama nema vidljivih znakova mlade kose na vlasištu. Nakon nekog vremena kosa može ponovo početi rasti normalnom brzinom i gustoćom kao prije, može početi rasti samo u pojedinim zonama vlasišta, a može se dogoditi i da više nikada ne izraste. Iako vlasi ne rastu, kod ove bolesti folikuli ostaju živi, pa se u bilo kojem trenutku mogu ponovo aktivirati. No, još nije pronađen način kojim bi ih se potaknulo na aktivaciju.