
Stres je velika i važna tema najrazličitijih istraživanja kojimaznanstvenici nastoje iznaći načine za olakšanje tereta koji nam na leđastavlja užurbani način života.
Stres je ozbiljna prijetnja cjelokupnomzdravlju – istraživanja su dosad pokazala da dugotrajni, kronični stresnegativno utječe na nastanak najrazličitijih bolesti, a pogoršava većpostojeće.
U nedavnom istraživanju, primjerice, američki su znanstvenicipokazali da je stres, posebice onaj na poslu, velika prijetnja ženskomsrcu.
Opasno za mlade žene
Znanstvenici su zamolili grupu medicinskih sestara da procijenerazinu stresa na poslu i u privatnom životu, a zatim analiziralinjihove medicinske kartone tijekom 15 godina. Ustvrdili su da žene kojetvrde da im je posao “malo previše stresan” imaju 25 posto veći rizikda završe u bolnici zbog bolesti srca, a one koje posao ocjenuju jakostresnim imaju 50 posto veći rizik da dožive probleme sa srcem.Izvještaj također kaže da uz rast razina stresa kod žena raste i rizikod povišenih razina kolesterola. Ističu da su u većoj opasnosti mladežene, unatoč činjenici da srčana bolest češće pogađa one starije jerhormon estrogen štiti žensko srce do menopauze, kada njegove razinepočinju padati.
Također, stres pridonosi bržem starenju, izravno djelujući natelomere, zaštitne krajeve kromosoma. Svaki put kada se stanicapodijeli, telomeri se skraćuju, a kada postanu prekratki, nema višenovih podjela i stanica umire. Duljina telomera smatra se svojevrsnimbiološkim pokazateljem trošenja organizma zbog životnih napora,genetskih utjecaja, stresa i načina života.
A jedan od dokazanih načina na koji se može ublažiti kraćenjetelomera zbog stresa je – vježbanje. To su u novoj studiji pokazaliznanstvenici sa sveučilišta Kalifornije u San Franciscu, u SAD-u.
Pomoć telomerima
Vježbačice su bile žene u postmenopauzi s iznimno stresnomsvakodnevnicom – sve su skrbile za člana obitelji s demencijom. Onekoje su vježbale 75 minuta tjedno (žustra vježba, što znači laganoznojenje i zadihanost), imale su dulje telomere od onih iz kontrolnegrupe koje su živjele sjedilački. Iako znanstvenici kažu da je nužnošire istraživanje za neke temeljitije preporuke, rezultati govore davježba poništava stres.
Svatko, kažu stručnjaci, treba i pronaći neki način za nošenje sastresom – bilo da je to omiljena tjelovježba, meditacija, čitanjeknjige ili opuštanje u prirodi. Važno je potruditi se i učiniti nešto.
Svladajte stres malim potezima
– Prepoznajte simptome stresa u svakodnevnici
– Razmislite što možete promijeniti na poslu, u obitelji, u rasporedu
– Svladajte neku metodu relaksacije – jogu, metodu dubokog disanja, masažu
– Vježbajte, dokazano je da je to jedan od najboljih lijekova za stres
– Pripazite na prehranu – alkohol, kofein, šećer, masnoće dodatno opterećuju tijelo pa se teže nositi sa stresom
– Razgovarajte s drugima, prijateljima i profesionalcima
– Pomozite drugima – volontirajte, to dokazano snižava razine stresa
– Popustite povremeno i izbjegenite svađe i napetost kad god možete
– Ne pokušavajte biti savršeni