
JESAM li trebala promijeniti posao? Jesam li trebala oprostiti bivšem? Ponekad odlučimo pogrešno, ponekad ne odlučimo ništa i prilika projuri pokraj nas. Srećom, i iz takvih iskustava možemo ponešto naučiti
Opet radim prekovremeno. Čemu? Da bi si šef mogao kupiti i drugu vikendicu? Kada bih barem imala svoju tvrtku, onda bih ja odlučivala.
Motaju li vam se često po glavi misli koje počinju s "Ah, kad bi barem…"? Američki psiholog Neal Roase tako je nazvao svoju knjigu u kojoj se bavi pitanjem ima li ičega pozitivnog u mučnoj borbi s donošenjem odluka. Jesu li "sanjalačke" misli korisne, odnosno vrijedi li maštati o alternativama postojećim životnim okolnostima?
Dosad su psiholozi uglavnom tvrdili kako tugovanje nad prošlošću ne donosi ništa, treba gledati prema naprijed. Neal Roese međutim savjetuje: gledajte prema naprijed – ali i u retrovizor! Tako se, naime, dvojbe mogu pretvoriti u nove prilike. Možete poduzeti nešto kako biste na situaciju unaprijed utjecali. Jeste li pri kupnji automobila popustili uvjeravanju prodavača ili ste se možda doselili u pogrešnu četvrt – analiza kako je do toga došlo može vam ubuduće pomoći da donesete bolje odluke.
Za čime žalimo?
Američki znanstvenici željeli su saznati koje odluke ljudi najčešće požale, te su u jednom istraživanju najprije pitali ispitanike što bi u proteklih nekoliko tjedana napravili drukčije kada bi to bilo moguće. Ispitanici su većinom navodili radnje koje bi iz nove perspektive obavili na drugi način. No, kad se pitanje odnosilo na posljednje godine, prevladalo je žaljenje zbog stvari koje nisu napravili, zbog prilika koje su pustili da prođu. Najčešće se to odnosilo na nerealizirane ljubavne veze ili na nedovoljno njegovana prijateljstva. Zaključak: gledajte bolje oko sebe kako kasnije ne biste imali osjećaj da ste nešto propustili.
Neka dvojbe rade za vas
Da bismo bili zadovoljni životom i ne žalili za propuštenim prilikama, trebamo iz onoga što nam život nudi znati izvući najbolje za sebe. Psiholog Roese daje u tu svrhu pet pravila.
1. Dopustite si žaljenje, no razlikujte je li ono konstruktivno ili destruktivno. Osoba koja žali što se nije pomirila s rođakom prije njegove smrti vrti se u začaranom krugu. Tako nešto ne može promijeniti. Naučite prihvatiti situacije, recite si da s tim morate završiti. No, ako žalite zbog prekida prijateljstva jer mu niste posvetili dovoljno vremena, iz toga možete naučiti da se ubuduće bolje brinete za prijatelje.
2. Iskoristite dvojbe kao odskočnu dasku. Nakon što ste si dopustili negativne misli, vrijeme je da se aktivirate! Spoznaje provedite u djela. Primjerice, mislite li da aktualni posao zapravo nije za vas? Prijavite se za dodatno obrazovanje, otvorit će vam se nove šanse.
3. Oslobodite se tzv. "skoro" misli. Malo mi je nedostajalo da dobijem na lotu, skoro su me izabrali za posao iz snova… Za stvarima koje su nam bile na domak ruke puno više žalimo nego za onima koje su bile potpuni promašaj. Treba vam biti jasno da je potpuno svejedno koliko ste bili blizu cilju ako ga niste dosegnuli. Skupite energiju i nastavite dalje.
4. Ne uspoređujte se samo s onima kojima navodno ide bolje. Naravno, da imate dvostruko veću plaću, mogli biste si priuštiti veći stan i luksuzan odmor. Dakle, nije vam ni sada tako loše. A sad razmislite u drugom smjeru: što kad biste imali upola manju plaću? Hm, stvari iznenada izgledaju drukčije. Stoga, veselite se komadu životne torte koji si možete priuštiti, a ne gledajte cijelu tortu u izlogu slastičarnice.
5. Proširite kut gledanja. Prijateljica je bila otresita prema vama i sada se na nju ljutite. Ipak, promislite. Možda ju je upravo gnjavio šef na poslu, možda ima obiteljskih problema pa ne može neobavezno razgovarati s vama. Pokušajte razumjeti druge, tako ćete i lakše odlučiti kako ćete reagirati na njihovo ponašanje.