
Konjunktivitis
Riječ je o upali oka koja može biti alergijska, odnosno uzrokovana kontaktom s balzamima za kosu, sredstvima za čišćenje, kremama, ali i lakovima za nokte (putem ruku), nadržajna (uzrokovana jakim vjetrom, dimom ili sitnim česticama prašine), bakterijska ili virusna.
Simptomi: oči su otečene, svrbe i suze. Čim primijetite prve simptome, isperite oči hladnom vodom. Ako nakon 24 sata još osjećate bol, otišite liječniku: terapija se odrešuje ovisno o uzroku upale.
Liječenje: nadražajni i alergijski dermatitis u području oko očiju liječi se antihistaminskim kolirijem, dok je za upalu bakterijskog porijekla najprikladnije rješenje antibiotik (infekcija nerijetko prelazi s jednog na drugo oko) ili kortizonskim lijekovima. Kad je riječ o virusnoj upali, propisuju se antivirusni lijekovi.
Odvajanje mrežnice
Mrežnica je dio oka zadužen za bilježenje slika i njihovo slanje prema mozgu. "Kidanje" ili odvajanje mrežnice, što se srećom rijetko dogaša, dovodi u opasnost vid. Riziku obolijevanja izloženije su kratkovidne osobe s dioptrijom većom od -6 i starije od 40 godina.
Simptomi: pred očima vam se odjednom pojavljuju bljeskovi svjetlosti ili točkice nalik na mušice: to može značiti da je mrežnica u stanju napetosti. Ako pak imate dojam kao da vam je pred očima zavjesa koja vam sve više ograničava vid, znači da je došlo do odvajanja mrežnice. Što je mrežnica više odvojena, manji su izgledi za spašavanje vida. Stoga, ako primijetite neki od opisanih simptoma, požurite na pregled k okulistu.
Liječenje: ako je došlo samo do djelomičnog "kidanja", argonskim se laserom radi fotokoagulacija. Tijekom 15 dana nakon zahvata tretirani dio u potpunosti se obnavlja. U slučaju odvajanja mrežnice primjenjuju se posebne mikrokirurške metode, a uspješnost pravovremeno učinjenih zahvata je oko 90 posto.
Glaukom
Može biti prirođen, ali najčešće nastaje kao posljedica starenja. Riječ je o povećanju očnog tlaka i, ako se ne liječi, može nepovratno oštetiti očni živac s ozbiljnim posljedicama za vid.
Simptomi: nema nikakvih simptoma i upravo to ovu bolest čini tako opasnom. Jedini način da je pravodobno otkrijete jest da, nakon što navršite 35, odnosno 40 godina, redovito odlazite okulistu svake ili svake druge godine kako bi vam provjerio očni tlak i vid.
Liječenje: ako je glaukom u početnoj fazi, dovoljno je primijeniti terapiju kolirijem. U odmakloj fazi koristi se argonski laser: njime se šire otvori drenažnog sustava oka, koji kod glaukoma ponekad mogu biti začepljeni. Zahvat se obavlja ambulantno i stabilno smanjenje očnog tlaka postiže se u oko 80% slučajeva.
Katarakta
Riječ je o progresivnom zamućenju očne leće koja je zadužena za jasno razabiranje boja i kontrasta. Do pojave te bolesti dolazi zbog starosti, ozljeda ili zbog postojanja nekih bolesti, poput dijabetesa.
Simptomi: počinju sa slabljenjem sposobnosti razabiranja boja te zamagljenim ili oslabljenim vidom, što je posljedica zamućenja leće.
Liječenje: primjenjuje se jedan od najsigurnijih kirurških zahvata u području oftalmologije, a najnovija metoda liječenja je fakoemulzifikacija.
Ultrazvučnom sondom usisava se leća i zamjenjuje umjetnom. Ta leća može biti prilagošena tako da štiti i od sunčevih zraka. U pravilu se nakon operacije koriste naočale samo za blizinu, a ako je ugrašena multifokalna leća, moguća je korekcija i vida na blizinu. Ipak, ovakve se leće ugrašuju ciljano, jer imaju svojih ograničenja. Zahvat se obavlja ambulantno, pod lokalnom anestezijom, i traje oko 20 minuta.