
Koliko se brinete o svojem vrtu? Je li on ugodna, mirna oaza u kojoj se svatko osjeća dobrodošlo ili mračna šikara puna podivljalog i umirućeg bilja koju i divlje zvijeri izbjegavaju? Da bi stvorili pozitivno okruženje, u svojem životu nije dovoljno imati lijep stan i pokućstvo. Istu količinu pažnje i truda treba posvetiti uređenju vrta, terase ili balkona. Prema drevnim kineskim vjerovanjima, pri postizanju harmonije u životu pomaže nam vještina feng shui, čija se pravila mogu primijeniti, osim na uređenje unutrašnjosti doma, i na uređenje vrta.
Iako postoji mnogo pravila koja propisuju smještaj biljkaka, feng shui uvijek dopušta fleksibilnost i prilagodbu vlastitom ukusu i željama, a vrlo je važan vlastiti pečat koji dajemo vrtu. Kod feng shuija važniji je dobar položaj bilja nego količina bilja. Kada sadimo biljke, trebamo ih saditi u odgovarajuću zemlju i na položaj koji njima odgovara – forsirati uzgoj bilja na mjestu koje nije pogodno za određenu vrstu u suprotnosti je s načelima feng shuija.
Božur za sreću u ljubavi
Vrt s obiljem zdravog bilja i cvijeća najbolji je pokazatelj da kuća uživa u dobrom feng shuiju. Također, postoje vrste cvijeća koje su posebno poželjne u vrtu, primjerice lopoč, božur i magnolija.
Jugozapad je u feng shuiju smjer koji pripada Majci Prirodi, a simbolizira fizičke odnose. Zbog toga biljke koje se sade u jugozapadni dio vrta trebaju biti bujne te imati cvjetove žarkih boja (žutih, narančastih, ružičastih i crvenih nijansi).
Jedna od biljaka koja je idealna za navedeni dio vrta je božur (Paeonia). Božur može živjeti i dulje od 50 godina te je zbog toga, a i činjenice da donosi sreću u ljubavi, kineska tradicija da se nakon vjenčanja u vrt mladenaca zasadi žarko crveni božur. Crveni božuri donose ljubavnu sreću i neudanim djevojkama pa, prema vjerovanjima, grm božura privlači prosce u kuću. Vrlo često se cvjetovi božura stavljaju u vaze – idealan su ukras za kuhinje, ali nisu poželjni kao ukras u spavaćim sobama bračnih parova jer stvaraju energiju koja može potaknuti nevjeru.
Za uzgoj je vrlo zahvalna biljka koja, jednom kad se zasadi, ne traži puno njege, a nema ni mnogo štetnika koji ga napadaju. Ne vole presađivanje pa je preporučljivo prije sadnje dobro razmisliti o mjestu gdje će se božur rasti.
Najbolje vrijeme za sadnju gomolja je rana jesen (rujan/sredina listopada), a prije sadnje obavezna je dobra priprema tla i gnojidba organskim gnojivima. Božuri najbolje rastu i cvjetaju na punom suncu, ali toleriraju i poslijepodnevnu sjenu. Tijekom sušnih mjeseci treba ih redovito zalijevati.
Magnolija za bogatstvo
Obilno cvjetaju od svibnja do srpnja samo ako su izloženi razdoblju niskih temperatura, stoga dobro uspijevaju i u hladnijim klimama.
Bijela magnolija simbolizira čistoću, ženstvenost i ljepotu. Najbolje ju je posaditi sa zapadne strane kuće, a posebno se preporučuje odabrati bijelu magnoliju mirisnih cvjetova. Jedno drvo magnolije zasađeno ispred kuće privlači energiju zadovoljstva i spokoja, a smještena u vrtu iza kuće simbolizira akumulaciju velikog bogatstva.
Magnolija je šumska biljka pa najbolje uspijeva u blago kiselim do neutralnim, vlažnijim tlima. Uspijevaju na suncu ili laganoj sjeni na mjestima zaštićenima od jakog mraza i vjetra.
Preporučuje se sadnja u proljeće (travanj, kada nema opasnosti od jačih mrazeva), ali potrebno je pripaziti na dubinu sadnje jer se korijenje razvija bliže površini tla. Upravo je iz tog razloga dosta osjetljiva na sušu. Za orezivanje magnolije ne treba posjedovati posebna znanja – uklanjaju se samo suhe, oštećene grane, kao i grane koje narušavaju željeni oblik krošnje.
Ovisno o vrsti magnolije, razlikuje se i sposobnost njihova prezimljenja, kao i brzina rasta. Zvjezdasta magnolija porijeklom je iz Japana, a odlikuje se sporim rastom i bijelim mirisnim cvjetovima koji su vrlo cijenjeni u filozofiji feng shuija.
Lopoč za sreću i duhovni rast
Lopoč (Nymphaea) je cvjetni simbol dobre sreće i duhovnog rasta. Jezerce ispunjeno lopočima privlači mnogo blagotvorne energije u vrt. Vjeruje se da ima smirujuće djelovanje, a simbolizira i nove (poslovne) mogućnosti. Cvijet lopoča povezuje se s Budom i njegovim prosvjetljenjem, cvijet koji je dostigao krajnje savršenstvo – njegova čistoća nije ukaljana muljem iz kojeg raste.
Budući da lopoč za rast zahtijeva specifične uvjete, u vrt treba harmonično uklopiti čitavo jezerce da bi se postigao najblagotvorniji učinak. Jezerce je najbolje smjestiti u istočni (pozitivan učinak na zdravlje i obitelj) ili sjeverni dio vrta (karijera i bogatstvo). Voda se povezuje s napretkom i dobrom srećom, a poželjno je da u vrtnom jezercu, osim lopoča, ima i zlatnih ribica. Ako se stavlja ispred kuće, najbolje ga je smjestiti s lijeve strane ulaza jer jezerce ili fontana s desne strane ulaza uzrokuje lošu sreću u braku.
Lopoč je trajna biljka i zasađen u dubljim jezercima može prezimiti vani. Ako posjedujete pliće jezerce u kojem se voda smrzne, gomolje lopoča treba u jesen izvaditi te spremiti u vrećicu u kojoj se neće isušiti. Pri sadnji se preporučuje koristiti specijalnu zemlju za sadnju vodenog bilja. Trenutno nisu poznati štetnici i bolesti koji napadaju lopoč, što je velika prednost pri njegovu uzgoju.
Savjeti za uređenje feng shuija u vrtu
U feng shuiju drveće se koristi za poboljšanje prostora, skrivanje i ublažavanje nepovoljnih karakteristika i balansiranje ostalih osobina vrta.
– treba mu dopustiti da raste u svom prirodnom obliku jer on najbolje izražava njegovu ljepotu
– drveće zasađeno u loncima i podignuto na terasu iznad razine tla smatra se neprirodnim i donosi lošu sreću
– grupe drveća trebale bi se formirati u neparnim brojevima (npr. 3 ili 5)
– uvijek je bolja nepravilna sadnja od sadnje u redove
– ne smiju se saditi preblizu kuće da je ne zasjenjuju i na taj način sprečavaju ulazak životne energije, što može stanare učiniti bezvoljnima i nemotiviranima