
SVAKI danpronađite barem pola sata za relaksaciju. Hoće li to biti kupka,čitanje knjige ili šetnja, nije važno, važno je da vam godi
Stres je često nemoguće izbjeći, stoga jevažno poduzeti sve da bi se ublažio. Najvažnije je psihičko i tjelesnoopuštanje, za koje postoji mnogo metoda, no da bi dale rezultate, trebaorganizirati život tako da u startu povećamo snagu tijela i duha ioslabimo djelovanje stresa. Osnovno je, naravno, zdravo se hraniti,redovito umjereno vježbati, dovoljno spavati, ne konzumirati cigarete,alkohol, sedative.
Opuštanje po planu
Divno je imati cijeli dan za sebe i neopterećeno uživati uaktivnostima koje nas vesele, ali to si rijetko možemo priuštiti. Neznači da se ostalih dana moramo odricati lijepih trenutaka. Kao štoplanirate odlazak u kupnju ili posjet liječniku, isplanirajte i vrijemeza opuštanje. Nije spontano, ali djeluje.
Odredite u danu pola sata, sat ili dva, prema mogućnosti, iposvetite se relaksaciji – masaži, kupki, šetnji, čitanju ilijednostavno neradu. Važno je samo da vam to što radite doista godi.
Mali savjet: prije opuštanja obavite važne obaveze kako ne biste inehotice razmišljali o njima. Za kraj vremena predviđenog za opuštanjenamjestite alarm, da ne morate stalno pogledavali na sat.
Bacite teret s leđa
Najlogičnije vrijeme za opuštanje je kraj dana. Počnite s tijelom,kako biste se oslobodili napetosti i uklonili osjećaj tereta na leđima.Ako su vam noge teške i umorne, lezite na leđa na pod, podignite noge ioslonite ih na zid ili stolac. Ostanite tako desetak minuta da se krv"vrati" iz nogu.
Protiv napetosti u leđima i vratu: stanite uspravno i ispružiteruku u stranu. Kružite jednom rukom polako pet puta u jednom, zatim udrugom smjeru. Ponovite drugom rukom. Zatim polako kružite glavom, petputa u jednom i pet puta u drugom smjeru.
Za olakšanje u leđima lezite na pod, noge savijte i rukama ihprivucite prsima, a glavu povucite naprijed. Ostanite tako nekolikominuta. Zatim nakratko legnite na leđa, raširenih ruku i nogu.
Duboko diši
Kad smo pod stresom, dišemo plitko i zadržavamo dah, čime sesmanjuje dotok kisika u organizam pa se stanje dodatno pogoršava.Polagano i ritmično disanje smiruje. Dok udišete, brojite polako dočetiri, a dok izdišete, do pet. Udišite na nos, izdišite na usta.
Iz drugog kuta
Neki su ljudi skloni crnim mislima, preuveličavanju, pesimizmu,drugi su takvi samo povremeno. Već takav negativan pogled na situacijuu kojoj jesmo utječe na to da se osjećamo loše, i psihički i fizički.Zamišljate li najgore scenarije, možete postati tjeskobni ili podlećipanici, osjećati lupanje srca, stezanje u prsima, pritisak u glavi…To se može izbjeći sagledavanjem problema iz drugog kuta. Umjesto da sestavite u ulogu žrtve koja ovisi o drugima, razmislite kako možeteriješiti situaciju koja vam stvara stres. Objektivno sagledajte stanje(može i uz pomoć prijatelja ili stručnu psihološku pomoć), osvijestitemoguće izlaze iz teškoća. Uvidjet ćete da niste nemoćni i da možetenešto učiniti za sebe, što će automatski poboljšati način na koji sedoživljavate, dati vam energiju i smanjiti utjecaj stresa.
Iako zvuči jednostavno, nije uvijek lako promijeniti kut gledanja.Ponekad je korisno odvratiti pozornost od uzroka stresa, dok ne"očvrsnete" toliko da se s njim možete uhvatiti u koštac. Okupirajte sedruženjem s prijateljima, sportom, hobijem, brigom o kućnom ljubimcu…Ali ne dopustite da odvraćanje pozornosti postane način bijega odrješavanja stresne situacije. Ono je samo način na koji ćete se lakše"obračunati" s uzrokom stresa.