
ODAVNO je prošlo vrijeme kada su zidove mahom ukrašavali gobleni islike, a i dekorativni tapeti i naljepnice dobili su konkurenciju urukom oslikanim zidovima, bez korištenja šablona.
Nekadašnjeoslikavanje zidova, ponajprije u dječjim sobama, proširilo se i nakuhinje, dnevne boravke, hodnike…, pa različiti motivi i ilustracijesvakom prostoru daju osobni pečat stvarajući intimno mjesto ugode.
– Sve je individualno, zbog toga i imam toliko posla. Počela sam izhobija, a nakon samo tri mjeseca posao je skočio za 500 posto -zadovoljno govori Anita Genc, mlada slikarica interijera rodom izBednje, koja se nakon završetka Učiteljskog fakulteta u Zagrebu – smjerlikovne kulture u proteklu godinu dana dodatno usavršila u oslikavanjuzidova. Uređenje, oslikavanje i dekoracije nešto su čime se njezinaobitelj bavi godinama. Otac joj je bio poznati slikar fresaka, sestraje također likovna umjetnica, a brat restaurira crkve širom Hrvatske.Kako je još od djetinjstva bila okružena bojama i kistovima, njezin ježivotni poziv bio logičan izbor.
– Ljudise često znaju čuditi mojoj hrabrosti u pristupu bijeloj plohi. Aliisto tako znaju da se ovako nešto nigdje ne može kupiti. Sve jeunikatno. Radila sam i na pločicama, namještaju, crtala po stolovima,ogledalima… Sebi ne stignem ni lampu urediti – uz osmijeh ćeslikarica interijera, koja prilikom oslikavanja zidova koristi kistoveod prirodnih dlaka, boje visoke postojanosti i pigmentacije, otporne navlagu, kao i na suho i mokro brisanje. – Po mojim zidovima djeca mogunesmetano šarati, sve se da ukloniti. Baš sam nedavno u jednoj kuhinji radila zid ploču s crnom podlogom po kojoj se mogu pisati recepti. Naravno, i brisati…
S vremenom bih voljela raditi reljefne oblike, primjerice ako netkopoželi valove uz pomoć posebnih slikarskih masa moguće je postići i tajefekt. Imam puno ideja i ništa mi nije problem napraviti – veselo ćeAnita, ne skrivajući kako od svojega posla može pristojno živjeti. Sobzirom na broj upita izvjesno je da će ga morati i proširiti, to višešto bi trendom oslikavanja zidova još više voljela obuhvatiti poslovnei javne prostore. Uz to, njezin joj primarni posao nije jedinaokupacija, jer u slobodno vrijeme osmišljava vizualne identitete,izrađuje logotipe i vizitke, te skice i prijedloge za buduće klijentekojih je svakim danom sve više.
Cijena od 2000 do 5000 kuna
Za zid površine oko 12 metaračetvornih u prosjeku je potrebno desetak sati rada, ali sve ovisi ozahtjevnosti slike, materijalu, veličini zida i vremenu. Teško jegovoriti o cijenama, ali recimo da se kreću od 2000 do 5000 kuna – kažeAnita, koja uglavnom oslikava stambene i javne prostore ukontinentalnom dijelu Hrvatske. No, sve više poziva ima i iz Dalmacije,ponajviše Splita, pa vjeruje kako će tijekom ljetnih mjeseci spojitiugodno s korisnim – raditi i odmarati se na moru.