
PONEKAD je dovoljan trenutak nepažnje da zglobna čašica pobjegne i da se cijelo koljeno upali.
Problem s bolovima i upalom koljena vrloje čest, posebice među ženama manekenske građe i vitkih nogu, koje sene bave tjelesnom aktivnošću i malo se kreću. U njih zglobna čašicakoljena nije u simetriji s bedrenom kosti, pa noge djeluju kao da su u"x" položaju. Stoga, već pri najmanjem podražaju, a osobito kodnezgodne ili nagle kretnje, lako dolazi do pojave boli i oticanja.Problem je naglašeniji u žena koje većinu dana provode sjedeći.Primjerice, pri naglom uspravljanju iz čučećeg položaja, dolazi doprivremenog iskakanja čašice iz njezina prirodnog položaja, što dovodido nadraživanja i upale okolnog unutrašnjeg tkiva koljena.
Toplina pogoršava stanje kod upala, dok hladnoća ublažava bol,smanjuje oteklinu i smiruje upalu. No, nemojte pretjerati s ledom kakone biste oštetili živce. Najbolje je na bolno mjesto stavljati vrećicus ledom tri puta dnevno i držati je najviše pola sata. Pomaže iuzimanje analgetika (na bazi nimezulida ili paracetamola u dozi kojupropiše liječnik).
Ako bol ne prolazi u roku od tri do četiri dana, ili se problemnakon vrlo kratkog vremena ponovno pojavi, znači da vjerojatno postojiozbiljnije strukturalno oštećenje koljena. Tada led i lijekovi nisudovoljni nego je potreban poseban program rehabilitacije.
Kad upala ne prolazi
Kod ublažavanja upale najbolji se rezultati postižu kombinacijomfizioterapeutske masaže s ciljanim gimnastičkim vježbama za jačanje ipovećanje fleksibilnosti zglobova. Istodobno, za ublažavanje boli ismirivanje upale mogu se primijeniti tretmani koji potiču obnavljanje imetabolizam stanica: moguće je kombinirati ultrazvuk, terapiju magnetomili laserom, hipertermiju, ionoforezu i elektroterapiju.
Ne zanemarujte ni posve male ozljede i blage bolove: pravodobnadijagnoza i početak liječenja omogućavaju da se u budućnosti izbjegnueventualna pogoršanja stanja ili učestali recidivi. Svakako potražitesavjet specijalista.
Radi postavljanja točne dijagnoze specijalist detaljno ispitujepacijenta o tome što je prethodilo pojavi boli i oteklini, a zatimpočinje pregled koji uključuje testove provjere u kojim položajimapacijent osjeća bol. Kako bi utvrdio je li zglob "nestabilan" ipodložan pomicanju, liječnik lagano pomiče koljeno. Kod nasljednepredispozicije i nestabilnosti zgloba i sasvim lagani pritisak možepomaknuti zglob s jedne na drugu stranu čašice. Ako pregled nijedovoljan za postavljanje sigurne dijagnoze, potrebno je obavitirendgensko snimanje ili pregled magnetskom rezonancijom, kojima se moguotkriti eventualne ozljede meniskusa.
Ozljeda meniskusa
Pri naglom ustajanju iz sagnutog ili čučećeg položaja, osim upalezgloba i zglobne čašice, može doći i do oštećenja meniskusa zbogrotacije noge. Kako se liječi takva ozljeda?
Prvo treba pokušati s fizioterapijom, a ako se to ne pokažedovoljnim, kirurškim putem treba odstraniti puknuti dio meniskusa iliga pokušati spojiti. Danas su, zahvaljujući metodi artroskopije, takvizahvati manje invazivni. Kroz dvije rupice u tkivu kirurg uvodi upodručje koljena poseban instrument i minijaturnu telekameru te čistioštećenu hrskavicu, uklanja puknuti dio meniskusa, ili ga spaja, takoda nema potrebe kirurški otvarati koljeno.