
NEKAD nam se dogode slučajna prijateljstva koja nastaju, primjerice, zbog toga što vaši susjedi, kolege ili prijateljevi prijatelji imaju djecu iste dobi kao što su vaša.
Iznenada ste se našli u čvršćem odnosu s ljudima koje niste sami izabrali i prema kojima ne osjećate posebnu bliskost. Unatoč tome što se s takvim ljudima ne osjećate ugodno, upali ste u obrazac da se s njima redovito viđate.
Od ugode do tereta
U početku vam je društvo još jedne mlade majke godilo, jer bilo vam je lijepo u blizini imati osobu koja je u sličnoj situaciji kao vi. Sve je počelo neobaveznim brbljanjem na klupi u parku gdje su se djeca igrala. Malo vam je zasmetalo kad se ona počela pojavljivati nepozvana na vratima vašeg stana, i to u vrijeme večere, ili kad su djeca konačno zaspala, a muž i vi ste ulovili trenutak za sebe. Još vas je neugodnije iznenadilo kad se jednog jutra pojavila na vašim vratima sa svojim sinčićem i njegovim stvarima, kako bi vam ga ostavila na čuvanje jer ona mora "juriti cijeli dan". Jednoga dana ona predlaže da vaše obitelji odu zajedno na godišnji odmor. Unatoč otporu koji osjećate, pristajete, i nije vam jasno kako ste se uopće doveli u takvu situaciju i kako ćete to objasniti suprugu.
Odgovor, zapravo i nemate. Čini se da muškarci rjeđe upadaju u zamke slučajnih prijateljstava. Žene spremnije dijele svoje intimnosti i lakše se zagriju za novu prijateljicu, a da nisu svjesne koliko ona za njih može postati opasna. Sve počinje ugodnim osjećajem kako vas netko treba. Čak se osjećate privilegiranom što vam se netko povjerava. Osim toga, prirodno je pomoći nekome kome je pomoć potrebna. No, i prije no što se okrenete, ta je osoba postala dio vašeg života. Takvi ljudi traže vašu punu pažnju, priželjkuju ugodan i zabavan život, a sve dosadno i neugodno željeli bi prebaciti na drugoga. Uz takvu prijateljicu dobivate osjećaj da ste vođeni, umjesto da sami odlučujete o tome kako ćete živjeti. Na kraju se počinjete osjećati žrtvom i gubite samopoštovanje pitajući se zašto to trpite. Cijenite li se toliko malo da dopuštate takav upad u svoj život?
Dva načina
Ponekad je potrebno raskinuti ciklus međusobne ovisnosti. Pritom imajte na umu da niste vi odgovorni za tuđu sreću. Moguće je da je vaša nova prijateljica usamljena, ali to nije vaša krivnja. Teško je okrenuti leđa nekome, ali takav postupak možda joj je dobra lekcija koju će znati primijeniti u budućim odnosima. Kad dođete do točke razlaza, najbolje je prijateljici objasniti kako se osjećate. Nemojte joj predbacivati stvari kojima vas je opterećivala. Čak joj se možete ispričati i pokazati razumijevanje za nju, ali joj isto tako reći da joj trenutno ne možete pomoći. Bit ćete ponosni na sebe što ste na zreli način izašli iz odnosa koji vas opterećuje.
Ako ste ipak spremni viđati tu prijateljicu, ali u ograničenim količinama, radi se o nesporazumu oko postavljanja osobnih granica, što joj trebate dati do znanja. Osjećaj krivnje nas uglavnom muči jer smo "programirani" tako da želimo udovoljiti drugima i tako da pazimo na to da ih ne povrijedimo. No, isplati se biti iskren. Možete joj otvoreno reći: "Oprosti, ali između 10 i 14 sati sam zauzeta". Ili: "To vrijeme moram imati za sebe". Svatko razuman bi to shvatio.