
SJEDENJA može biti smrtonosno! Tvrde to švedski znanstvenici te upozoravaju da čak i kad se inače bavimo tjelesnom aktivnošću neprekinuto, višesatno sjedenje može ugroziti zdravlje odnosno pridonijeti debljanju, infarktu pa čak i preranoj smrti.
Aktivnosti kroz cijeli dan
Pritom znanstvenici ne čine razliku između primjerice sjedenja na poslu, u automobilu, autobusu, u školi ili kod kuće dok se radi kompjutorom ili gleda televizijski program.
– Nakon četiri sata sjedenja tijelo šalje znakove da je to štetno, među ostalim isključuju se geni koji reguliraju količinu glukoze i masnoća u krvi – kaže Elin Ekblom Bak sa švedskog Sveučilišta za sportsku medicinu, koja tvrdi da bi se trebale promijeniti svjetske smjernice o najmanjoj količini tjelesnih aktivnosti tijekom dana.
Tjelesna bi se aktivnost trebala rasporediti kroz cijeli dan.
Primjerice, nije dobro sjediti osam sati jer zdravlju neće dovoljno pomoći čak i ni sat vježbe poslijepodne ili navečer.
– Poznato je da dugotrajno sjedenje loše utječe na tzv. staze krvi.
Krv slabije protječe ako sjedimo jer ne radi venska crpka već se krv kreće samo zahvaljujući krvnom tlaku – objašnjava prof. dr. Mijo Bergovec, pročelnik Zavoda za bolesti srca i krvnih žila KB-a Dubrava.
Pet minuta pauze čini čuda
Dodaje da i kad nemamo priliku dignuti se s radnog mjesta i prošetati dobro je barem sjedeći vježbati stopala i podići ruke ne bi li se pojačala cirkulacija.
– Bilo bi dobro da svi koji su zbog svog radnog mjesta prisiljeni dugotrajno sjediti svakih 45 minuta naprave barem petominutnu pauzu i prošetaju – smatra Tim Amstrong iz Svjetske zdravstvene organizacije.
Zavaljeni pred televizorom
Potvrđuje to i kanadsko istraživanje objavljeno prošle godine po kojem osobe koje više sjede imaju veći rizik za raniju smrt bez obzira na to da li inače vježbaju ili ne.
U svakom slučaju, poznato je da nas tjelesna aktivnost čini 10 do 20 godina mlađim u odnosu na neaktivnu osobu, a redovitim vježbanjem, tri do četiri puta tjedno, smanjuje se rizik od smrti svih uzroka, uključujući i bolesti srca te raka, za oko 70 posto.
Podatak da Amerikanci, ali ne samo oni, čak pola dana provedu sjedeći ili na poslu ili u automobilu, a nastavak slijedi kod kuće – preko puta televizora s daljinskim u ruci, duboko zavaljeni u naslonjaču, zabrinjavajući je.
Liječnici smatraju da se premalo govori o toma da je korist za zdravlje od polusatne šetnje višestruka – čuva se zdravlje i puno kvalitetnije živi.
KORISTI KRETANJA
-Srce crpi više krvi uz manje napora
-Smanjuju se masnoće u krvi
-Može se spriječiti visoki krvni tlak ili smanjiti ako je već povišen
-Sprečava se dijabetes i samnjuje razina šećera u krvi
-Pomaže u sprečavanju osteoporoze i drugih koštano mišićnih bolesti
-Poboljšava koncentraciju, smanjuje stres i poboljšava san