
NAJBOLJI način da se zapamti naučeno gradivo jest da se nakon učenjakratko odspava, zaključili su njemački znanstvenici u svojem raduobjavljenom u časopisu Nature Neuroscience.
Njihova studija dokazuje da se mozak tijekom sna puno bolje odupire“kvarenju” svježih informacija, čime ovaj znanstveni rad baca novosvjetlo na iznimno složen proces kojim ljudi pohranjuju i koristenamjerno stečene informacije i podatke.
Prijašnja istraživanja pokazivala su, naime, da se svježe informacije,privremeno pohranjene u dio mozga nazvan hipokampus, ne “primaju”odmah. Također je poznato da reaktivacija tih informacija nedugo nakonučenja ima ključnu ulogu u njihovu trajnu zbrinjavanju u neokorteks,moždani “hard disk”.
U budnom stanju brzo prisjećanje naučenog obično je krhak proces, anjemački znanstvenici sa sveučilišta u Lübecku, predvođeni BjornomRaschom, proveli su istraživanje kako bi utvrdili što se sinformacijama događa u snu.
Ukupno 24 dobrovoljca zamoljena su da pokušaju zapamtiti 15 parovakarata sa slikama. Nakon 40 minuta, pola ispitanika otišlo je naspavanje, a ostali su dobili novih 15 parova karata s nešto drukčijimuzrokom slika.
Nakon drijemeža, i prva skupina dobila je isti drugi zadatak, a potomsu obje skupine morale pokazati što su zapamtile iz originalnogzadatka.
Na iznenađenje znanstvenika, skupina koja je spavala postigla je znatnobolje rezultate, sparivši točno 85 posto karata, dok su oni koji subili budni to učinili sa 60 posto karata.