
PODACI jasno govore, problemi skralježnicom, nakon prehlade i gripe, najčešći su razlog odlaskaliječniku.
Prema nekim podacima, šest od deset žena žali se napermanentnu bol u vratu, posebice one koje rade sjedeći posao, naprimjer radno vrijeme provode za kompjutorom. Ukratko, moglo bi se rećida je bol u leđima muka novog milenija. Prirodnih metoda liječenja jepuno, a mi ćemo se osvrnuti na one koje su se pokazalenajučinkovitijima.
Akupunktura
U čak 70 posto slučajeva stanje kralježnice izrazito se poboljšavanakon ciklusa od šest do deset tretmana akupunkture, službeni jepodatak američkog National Institute of Health, gdje se već 15 godina ubolnicama koristi ta tradicionalna tehnika kineske medicine kaouobičajeni tretman protiv boli. Primjena iglica na bolnom dijelu i nanekim udaljenim i s bolnim mjestom povezanim točkama, poput stopala iligležnja, potiče prirodnu proizvodnju endorfina i serotonina usredišnjem živčanom sustavu. I ne samo to, nedavna kliničkaistraživanja pokazala su kako akupunktura može stimulirati sintezusnažnih protuupalnih tvari, poput kortizona i ACTH (adrenokortikotropnihormon), koji djeluju opuštajuće na mišiće čija zgrčenost izaziva bol uleđima.
Kiropraktika
Kiropraktika je tehnika koja može vratiti pokretljivost iplastičnost različitim segmentima kralježnice. Blokirani kralješci kojigube pokretljivost izazivaju kroničnu zgrčenost mišića uz kralježnicu,što je uzrok boli i upale. Pomoću posebnih tehnika manipulacije (izvodese golim rukama), prvenstveno "prskanja" zglobova (zvuk koji proizvodekosti kad škljocaju), kiropraktičar uspijeva vratiti fluidnostsinovijalnoj tekućini koja podmazuje diskove i zglobove, a time ipravilnu izmjenu kisika i ugljičnog dioksida, što pak osigurava hranukondrocitima, stanicama zglobne hrskavice.
Kineziterapija
Ovdje se liječi pokretom, odnosno nizom pasivnih pokreta, kojeosposobljeni fizioterapeut bira ovisno o problemu pacijenta. Njihov jecilj povećati fleksibilnost kralježnice i ojačati mišiće koji jepodržavaju. Izvode se vježbe za istezanje svih leđnih mišića, aistovremeno se jačaju mišići trbuha, stražnjice i bokova. Riječ je o"vođenoj" gimnastici, jednostavnoj poput stretchinga, koju mogu raditigotovo svi: koriste se posebne lopte, a rade se pasivni pokretirotacije i blagog istezanja te serija vježbi na tlu.
Osteopatija
Prema osteopatiji, pet je uzroka boli u leđima: mehanički (nastajezbog nepravilnog držanja tijela kroz dulje vrijeme), traumatski(izazvan ozljedom), biokemijski (nastaje zbog nepodnošenja hrane, štoizaziva upalu, kako na razini crijeva, tako i na razini mišića itetiva), somatizacija (javlja se nakon razdoblja snažnog stresa iliemotivnog šoka koji stežu mišiće u obrambeni štit) i trošenje zglobnehrskavice (do čega dolazi s godinama). Zahvaljujući posebnim tehnikamapokreta osteopatijom se može djelovati na te razine, jer se poboljšavapokretljivost zglobova, tetiva i mišićnih skupina.
Shiatsu masaža
Temelji se na kineskoj akupunkturi, a cilj joj je pomoću pritisakarukama, prstima i podlakticama uravnotežiti meridijane, odnosno kanalekojima tijelom teče životna energija. Kralježnica, sjecište energetskihmeridijana, odražava zdravlje unutarnjih organa. U gornjem dijelu leđa,na primjer, odražavaju se meridijani pluća, srca, jetre i želuca. Usrednjem dijelu teku meridijani bubrega (spremnika chija, životneenergije), dok slabinskim dijelom prolaze meridijani crijeva imokraćnog mjehura. Shiatsu masaža izvodi se na tlu, pritiscima naakupunkturne točke tijela, čime se opušta napetost u mišićima, jačajuse "prazne" energetske zone, a slabe one previše "pune", stvarajućidobar osjećaj u cijelom tijelu.