
John Cohn, glavniznanstvenik IBM-a, ističe da nas u sljedećih pet godina čekaju sasvimnova otkrića na polju potrošne elektronike, a trodimenzionalnatehnologija na internetu, televiziji i u mobitelima će doživjeti sasvim novu dimenziju.
Dok se filmovi i televizija već kreću na 3D sučeljima, Cohn za “GlasAmerike” kaže da će nam ta tehnologija omogućiti potpuno novuinterakciju s fotografijama, s internetom, te da ćemo s prijateljimarazgovarati na posve nove načine.
– Pametni mobiteli,primjerice, bit će sposobni za 3D prikaz bez da morate nositi posebnenaočale. Zamislite da vas zove prijatelj iz drugoga grada i pred vamastoji njegov 3D prikaz, zamalo kao princeza Leia u “Ratovima zvijezda”.Ustvari, to je samo znanost optike, gdje svjetlost, idući u zraki premapojedinačnim očima, daje dojam trodimenzionalnosti, mozgu govori dagleda u 3D prikaz. Mislimo da će to komunikacije učiniti znatnoosobnijima – kaže Cohn za VOA-u.
A kad sa svojim prijateljima tako budemo u 3D interakciji prekomobitela, kaže Cohn, neće nas nimalo brinuti jesmo li napunilibateriju – buduće baterije će, naime, trajati mnogo dulje nego današnje.
– Našiznanstvenici rade na kemiji novih baterija, ponajviše na onimalitij-zrak. Zamislite bateriju koja se puni udišući zrak, baš kao štoga mi udišemo. Dakle, dok leži na noćnom ormariću po noći, a vispavate, ona se ponovno napuni. A, ako to stavite u kontekst, recimo,električnog automobila,vjerujemo da bismo tako dobili deset puta veću gustoću energije. Dakle,da se vozi deset puta duže bez napajanja baterije. Ne samo da je tomnogo prikladnije za korisnike, nego je i ekološki poželjno: puno manjetih baterija će završiti na otpadu – kaže Cohn.
Treća inovacija na IBM-ovu popisu također se tiče energije. Riječ jeo tehnologiji koja prikuplja toplinu u kompjutoru i korisno jeiskorištava.
– Kad koristite kompjutor, on stvara toplinu. Posebice je to slučaju velikim centrima podataka, gdje poslužitelji stvaraju veliku količinutopline. Sada je ta toplina neiskorištena: zapravo, kompjutore seposebno hladi. Naši znanstvenici stavljaju male kanaliće u sameprocesore, odvode kroz njih toplinu i koriste je – tehnologijomtoplinske pumpe – za zagrijavanje zgrade, ili čak za njezino hlađenje.Dakle, korištenje kompjutora postat će znatno energetski efikasnije -tvrdi Cohn.
I vožnjado posla, odnosno povratak kući, postat će mnogo efikasnija, kaže Cohn.Dok sada uređaji za globalno pozicioniranje mogu pokazati gdje će doćido prometnog zagušenja, u skoroj budućnosti oni će svakome moći pružitiindividualne preporuke za vožnju prognozirajući gdje i kad bi moglodoći do gužve i zastoja. A, kako se razvija tehnologija prikupljanjapodataka, kaže Cohn, tako će i svatko od nas moći pridonijetispašavanju planeta. Dok se budemo kretali, naše će elektroničkenaprave – od laptopa pa do mobitela – pa čak i naši automobili, prikupljati podatke o prometu, o kakvoći zraka, o seizmičkim zbivanjima.
Ti će se podaci automatski slati bazama podataka i znanstvenicimapružati informacije o potresima, tsunamijima i drugim pojavama. Svićemo postati dio znanosti “građani znanstvenici!”.
Vodeći znanstvenik IBM-a John Cohn kaže da tih pet tehnologija sadamožda više izgledaju kao znanstvena fantastika, ali, uskoro, one ćebiti dio našeg svakodnevnog života.