
KUPAONICA danas čini vrlo važan dio stambenog prostora, a osim svojeprimarne funkcije, mora zadovoljiti i vrlo visoke estetske kriterije.
Naime, zbog modernog i ubrzanog načina života kupaonica postaje prostorrelaksacije i odmora od svakodnevnice. Arhitekti Martina i Robert Križnjak te Ana Iskrapripremili su za vas niz savjeta koji vam mogu pomoći pri adaptacijikupaonice, pa krenimo od samog preporučenog položaja u stanu.
– Najprikladniji je položaj za kupaonicu u sklopu spavaćegtrakta, koji bi trebao biti vizualno odijeljen od ostatka stana, štoomogućuje intimu i slobodnu komunikaciju između spavaće sobe ikupaonice. U takvoj organizaciji stambenog prostora potrebno jeosigurati gostinjski WC pri ulazu. U velikim i luksuznim stanovimakupaonice su sve češće sastavni dio roditeljske sobe s direktnom vezom.U manjim stanovima, zbog uštede prostora, pristup u kupaonice je prekoulaznog prostora – kaže arhitekt Robert Križnjak.
Kaže da osim želja, mogućnosti i navika, veličina i oblik kupaoniceuvelike diktiraju je li najbolje odlučiti se za tuš-kadu, klasičnu kaduili hidromasažnu kadu. Kod malih kupaonica vrlo su važni organizacija iodabir adekvatnih sanitarnih elemenata kako se ne bi narušilifunkcionalnost i izgled te smanjila uporabna površina prostora. U malimkupaonicama od 3 do 5 m2 preporučuje se postavljanje tuša ili manjekade (150×70, 160×70, 170×80 cm) kako prostor ne bi postao skučen inefunkcionalan. Veliki kupaonički prostori omogućuju postavljanjevelikih kada, tuš-kade u kombinaciji s klasičnom kadom, velikihsamostojećih kada pozicioniranih u centralnom djelu kupaonice,hidromasažnih kada… te će takva kupaonica zasigurno postati pravaoaza užitka.
Postavite si četiri važna pitanja
– No, prije samog uređenja kupaonice dobro razmislite kakva vam jekupaonica potrebna te si svakako postavite ova ključna četiri pitanjapitanja: hoće li kupaonicu koristiti stariji ljudi ili djeca, jesu lipotrebna dva umivaonika ako više članova obitelji ujutro istodobnokoristi kupaonicu, hoćete li u kupaonicu smjestiti perilicu i sušilicurublja, ormariće za odlaganje ručnika, kozmetike ili čak hladnjak zašminku, što je novost na tržištu, te kakav ugođaj kupaonice želitepostići: funkcionalan, raskošan, intiman – kaže Martina Križnjak.
Odgovori na ta pitanja bitno će diktirati izgled vaše kupaonice, astandardnom opremom kupaonice smatraju se WC školjka, umivaonik, kadaili tuš-kada.
– Ovisno o željama i novčanim mogućnostima, današnje kupaonice mogubiti opremljene dodatnom opremom – hidromasažnim kadama i tuševima,saunama, bideom, pisoarom… No, mora se paziti da minimalni uporabniprostor pred kadom bude između 60 i 105 centimetara, a ispredumivaonika od 55 do 90 centimetara. WC školjci je potreban prostorširine 70 cm, dok je ispred nje potreban uporabni prostor od minimalnih60 centimetara – kaže Ana Iskra.
Najbolji način provjetravanja je prirodnim putem, preko otvora napročelju, što je u obiteljskim kućama češća pojava, a to je u stambenimzgradama rijetkost zbog smještaja kupaonice u prostore bez otvora iprirodnog svjetla. U tim slučajevima provjetravanje je putemventilatora spojenog na ventilacijski kanal zgrade. Rasvjeta ukupaonicama je također vrlo važan element koji je potrebno pomnoodabrati. Potreban je osnovni svjetlosni izvor koji je u većinislučajeva smješten na stropu kupaonice te sekundarni izvori koji suobično iznad ogledala za šminkanje i brijanje, unutar tuš-kade, iznadkade… Važno je naglasiti da rasvjetna tijela u kupaonici moraju imatiIP zaštitu radi vlage.