
Najbolje uspijevaju na polusjenovitim i vlažnim mjestima. Naprejakom suncu tužno će se objesiti i cvjetne lopte i lišće. Stogaćemo ih posaditi na mjesto koje je dopodne osunčano, a poslijepodneu sjeni.
Hortenzije vole humusna, rahla, ravnomjerno vlažna te blagokisela tla. U vrtu hortenzije podnose i najhladnije zime, ali ih jedobro posaditi na zaklonjena mjesta kako bi se njihovi cvjetnipupovi zaštitili od kasnog mraza.
Cijenjene su zbog raskošnih loptastih cvatova čija se bojamijenja ovisno o sastavu i kiselosti tla od plave do ljubičaste,ružičaste i crvene.
Samo kod bijelih sorti hortenzija boja ne ovisi o tlu jer suuvijek jednako bijele. U kiselom tlu (pH 4 do 5) cvjetovi će bitiplave boje, a u manje kiselom do neutralnom (pH 5,5 do šest)ružičaste i crvene boje. Želite li da vašeplave hortenzije zadržetu boju ili, pak, da ružičaste pretvorite u plave, jednom do dvaputa na mjesec u vodu za zalijevanje dodajte aluminijev alaun tj.
stipsu.U našim vrtovima najčešće susrećemo velelisnuhortenziju (Hydrangea macrophylla). To je prekrasni listopadni grmvelikih cvjetnih lopti koji naraste do 1,5 metara, a potječe izJapana. Lijepe su, ali ne tako poznate drvolika hortenzija(Hydrangea arborescens “Annabelle”) te metličasta hortenzija(Hydrangea paniculata “Grandiflora”) koje su bujnih bijelihcvjetova.Hrastolisna hortenzija (Hydrangea quecifolia) ima bijelecvjetove, ali i dekorativno lišće slično listovima hrasta. Njezinolišće ujesen poprimi crvenu i narančastu boju.
Zanimljiva je i hortenzija penjačica (Hydrangea petiolaris)koja se svojim zračnim korjenčićima poput bršljana hvata za podlogui pokriva zidove kuća.Hortenzije bujno cvatu ako ih ne orezujemodrastično. To znači da je glavni posao sa škarama odstranjivanjesuhih i ocvalih cvjetnih lopti, i to iznad cvjetnih pupova.
Ocvale cvjetove možete orezati ujesen nakon cvatnje i takospriječiti da se uslijed težine snijega polome grane. Ako živite uhladnijim krajevima, pričekajte proljetnu rezidbu jer će takoocvali cvjetovi štititi cvjetne pupove. Također, treba odstranitislabe te stare izboje. Orežimo li hortenzije u razini tla, one ćecvjetati tek iduće godine.
Tako se orezuju samo drvolika i metličasta hortenzija.Gnojimo ih specijalnim gnojivom koje možete kupiti u vrtnimcentrima. Umjetni gnoj im ne odgovara.
I kad ne cvatu, hortenzije su lijepe zbog svojih velikih,tamnozelenih listova. Stoga su lijepa pozadina cvjetnim gredicama ukojima raste cvijeće bijelih i svijetlih boja. Hortenzije sadimo ukombinaciji s drugim grmljem, a atraktivne su u velikim skupinamate kao živica.
No, jednako je ukrasna i kao sama biljka. U našim rasadnicimai vrtnim centrima možemo već u rano proljeće kupiti hortenzije upunom cvatu. Takve su vrlo atraktivne kao lončanice na balkonu iliterasi. No, nakon cvatnje ipak ih je dobro posaditi u vrt jerizgube svoju ljepotu, a zimi bi se mogle i smrznuti.