
Prije prvih mrazeva smjestiti tegle pelargonije u prohladnisvijetli prostor (staklenik, garažu ili podrum sa prirodnimsvjetlom), na temperaturu 5-12C.
Mirisne pelargonije ne treba prije spremanjaza zimu prikraćivati. Mogu se staviti preko zime na južnu stranuprozorske klupčice.
Pelargonije se mogu saditi na prozore,balkone, u viseće košare i u vrt. Jedino je važno da ima dovoljnosunčeve svijetlosti i topline kako bi mogla cvjetati.
Bakterijska pjegavost i palež (Xanthononascampestris pv. pelargonii) je potencijalno najopasniji patološkiporemećaj pelargonija, jer izravnim mjerama kemijske zaštite nepostižemo visoki postotak djelotvornosti. Uzročnik ima razvijenufiziološku rasu (pv.) pelargonii, što mu daje patogenost za rodovebiljaka Geranium i Pelargonium.
Bolest uzrokuje sindrome truleži stabljike, venuća ipjegavosti lišća, ali izraz bakterijska palež najbolje odgovaramanifestaciji simptoma u našim uzgojnim uvjetima muškatla. Dinamikapojave i izgled simptoma ovise o osjetljivosti vrste i kultivara,mjestu zaraze, uzgojnim uvjetima (temperatura i vlažnost), tepotencijalu ili izvoru bolesti.
Na primarno zaraženom lišću preko kontaminiranih kapljicavode razvija se pjegavost, prvo vidljiva na naličju a nakonnekoliko dana na gornjoj strani lišća.
Lisne pjege su male, smeđe, promjera svega 2-3 mm, s jasnonaglašenim rubovima. Spajanjem pjega nastaju žilama ograničenelisne nekroze (u obliku slova “V”) koje klorotičnim ili žućkastimtkivom prelaze u zdrav dio lista (sličan simptom javlja se kodvenuća uzrokovanog Verticillium spp. i Fusarium spp.).
Bakterija se širi iz lisnih pjega u žilno staničje, painficirano lišće odumire i ostaje visjeti na stabljikama.
agroklub.com